Türkçe Yaz: Türkçe Yazım Denetleyici

Türkçe Yazım Denetleyici / Yazım Kontrol

TurkceYaz.com, özellikle yazarlar ama genel olarak herkes için Türkçe yazım denetimi yapan bir web uygulaması. Ertuğrul Çetin tarafından geliştirilen araç, tamamen ücretsiz olarak Türkçe metin üzerinde çeşitli yazım denetimlerri yaparak geri bildirimlerde bulunuyor.

Yazınızdaki hata ve uyarı alan kelimeler kırmızı ve sarı ile işaretleniyor ve fare imlecini bu kelimelerin üzerine götürdüğünüzde ne yapmanız gerektiğini görebiliyorsunuz. Ayrıca yazınızın kaç paragraf, kelime ve karakterden oluştuğunu da belirtiliyor. Sayfa üzerinde bir sözlük bulunuyor ve üye olup kendi kelimelerinizi ekleyerek kişisel bir sözlük de oluşturabiliyorsunuz.

Tek seferde 1000 karakter üzeri denetleme yapabilmek için üye olmanızı isteyen Turkceyaz.com, üye olduktan sonra 10 bin karaktere kadar denetleme yapabiliyor. Özellikle noktalama işaretleri gibi temel konularda iyi değilseniz mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle yatırımcılara e-posta göndermeden önce kullanabilirsiniz.

Yıllarca İngilizce yazım denetleyicisi HemingwayApp‘in Türkçe modelinin yapılmasını beklemiştim ve nihayet bir girişimci bu konuda adım attığını gördüm. Turkceyaz.com, henüz HemigwayApp kadar özellikler sunmasa da bu yolda ilerlediğini görmek sevindirici. Diğer yandan site üzerindeki bilgilendirmelerin yetersiz olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz.

Şu İçerikleri De Beğenebilirsin

YAZAR HAKKINDA: Firat Demirel

Teknoloji girişimlerine ve insan hikâyelerine odaklanan araştırmacı yazar. Girisimler.net'in kurucusu ve genel yayın yönetmeni.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Bitnami banner
Bitnami