Azimli: Liseli Girişimciden Google Destekli Arama Motoru

Azimli, 17 Ekim 2019’da yayına giren bir başka ‘yerli’ arama motoru. Azimli’nin geliştiricisi Azmi Can Gurnaz, Google’ın verilerini kullandığını ama bir yandan da kendi algoritmasını (detay yok) geliştirmeye devam ettiğini belirtiyor.

Genç yaşta yerli arama motoru hedefiyle yola çıkan Azmi Can, ayda tahmini 300 binden fazla arama yapıldığını da paylaşıyor ama maalesef bu bilgiyi teyit etmedim. Üstelik Alexa ve SimilarWeb gibi analitik araçları söz konusu rakamı doğrulamıyor.

Kendini ‘Gelişen, Geliştirilen Arama Motoru’ olarak tanıtan Azimli’nin bir de çocuklara dönük içerikleri filtreleyen alt arama motoru var; cocuk.azimli.xyz. Bu sayfadaki içerikler oyunlar ve çizgi filmler etrafında toplanıyor.

Azimli’nin araçlar sayfasında ise hava durumu ve alan adı arama gibi iki araç yer alıyor ve bunların sayısının zamanla artacağını tahmin ediyorum.

Umarım genç girişimcimizin bu azimli davranışının ilerde daha iyi sonuçlar verecektir. 🙂

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz.

Şu İçerikleri De Beğenebilirsin

YAZAR HAKKINDA: Firat Demirel

Teknoloji girişimlerine ve insan hikâyelerine odaklanan araştırmacı yazar. Girisimler.net'in kurucusu ve genel yayın yönetmeni.

12 Comments

  1. Bence diğerleri gibi yalan söylemeden google’dan verilerini çektiğini söylemiş. Büyük bir başarı. Böyle girişimciler isteriz her zaman!

  2. Arama motorunu inceledim ve kullandım. On numara ve ayrıyeten koronavirüs için istatistik açılmış. İncelemenizi öneririm.

    1. Şimdi 995,286 alexa değeri var. Acayip bir şekilde büyüme yapmış. Hangi veri teknolojisi kullanırsa kullansın, kullandığı teknoloji ile verdiği hizmet tartışılır. Genç kardeşimize başarıları dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Bitnami banner
Bitnami