Azimli: Liseli Girişimciden Google Destekli Arama Motoru

Azimli, 17 Ekim 2019’da yayına giren bir başka ‘yerli’ arama motoru. Azimli’nin geliştiricisi Azmi Can Gurnaz, Google’ın verilerini kullandığını ama bir yandan da kendi algoritmasını (detay yok) geliştirmeye devam ettiğini belirtiyor.

Genç yaşta yerli arama motoru hedefiyle yola çıkan Azmi Can, ayda tahmini 300 binden fazla arama yapıldığını da paylaşıyor ama maalesef bu bilgiyi teyit etmedim. Üstelik Alexa ve SimilarWeb gibi analitik araçları söz konusu rakamı doğrulamıyor.

Kendini ‘Gelişen, Geliştirilen Arama Motoru’ olarak tanıtan Azimli’nin bir de çocuklara dönük içerikleri filtreleyen alt arama motoru var; cocuk.azimli.xyz. Bu sayfadaki içerikler oyunlar ve çizgi filmler etrafında toplanıyor.

Azimli’nin araçlar sayfasında ise hava durumu ve alan adı arama gibi iki araç yer alıyor ve bunların sayısının zamanla artacağını tahmin ediyorum.

Umarım genç girişimcimizin bu azimli davranışının ilerde daha iyi sonuçlar verecektir. 🙂

Total
0
Shares
16 comments
  1. Bence diğerleri gibi yalan söylemeden google’dan verilerini çektiğini söylemiş. Büyük bir başarı. Böyle girişimciler isteriz her zaman!

    1. Benimde arama motoru projem var 2017 den beri calısıyorum uzerınde web site indexliyorum kemdine ait veri tabanı var benimkinin googleden falan veri asla cekmiyecek alan adı arastırmasındayım isim buldugum an yayınyalayacagım yakında sql veri tabanı ve asp yazılımı konum tabanlı hava durumu vikipedi icindeki bilgileri kendı veri tabanıma cektıgımden viki pedi sonucları dolar kuru altın fıyatları son dakıka haberler entegrasyonu cok yakında kendı verilerimle suan mini veri tabanında 100 bin web sayfası big data verisinde ise milyonu buluyor ve sizin proje den aradıgım kelimenin spnucuyla googlenın sonucları aynı bırebır algorıtma falan goremedım sadece arayuz olarak bı calısma var oda hazır css veya scripte benzıyor googleden aynen verı cekmek yerıne kendı verı tabanınınız olsa idi patlar gıderdı proje ama googleye alternatıf olamaz google erısıme engellenöıs olsa bu ulkede sızın sonuclar cıkmaz sıkıntı yanı

  2. Arama motorunu inceledim ve kullandım. On numara ve ayrıyeten koronavirüs için istatistik açılmış. İncelemenizi öneririm.

    1. Şimdi 995,286 alexa değeri var. Acayip bir şekilde büyüme yapmış. Hangi veri teknolojisi kullanırsa kullansın, kullandığı teknoloji ile verdiği hizmet tartışılır. Genç kardeşimize başarıları dilerim.

  3. Azimli yıllar boyu gelişmiş. Araştırırken kaynaklara bakıyordum. Eskiden eser kalmamış. Hava durumu viki bilgileri her şey var artık. Şimdi de bir proje ile kurum ile anlaşıp fidan bağışı bulunuyorlar. Artık ecosia kullanmaya gerek kalmadı. Artık kendi ülkemde ağaçlarımı dikebilirim 🙂
    Azimli için destek verilmesi gerekiyor.

Bir Yorum Yazın

Previous Article

ClapBoard: Ekran Görüntüsü Kaydetme Aracı (Fırsat)

Next Article

Uzaktan Yaklaşan Bir Cisim Var: Remote Work

Related Posts