Cappuccino: Yenilikçi Mikro-Podcast Uygulaması

Cappuccino FM veya Cappuccino için kısaca mikro-podcast uygulaması diyebilirim. Twitter’ın sesli versiyonu gibi. Yani 280 karakter yerine 3 dakikalık sesli paylaşımlar yapabiliyorsunuz ancak herkese açık bir akış yerine gruplar üzerinden ilerliyor. Bu da bir yönüyle gürültüden uzaklaşıp, daha dikey bilgi kümelerine dahil olmanızı sağlıyor.

Özel Gruplara Katılın

Olivier Desmoulin ve Gilles Poupardin tarafından geliştirilen Cappuccino’nun işleyişi oldukça basit. Eğer bir gruba davet edildiyseniz o gruba katılın ve sesli paylaşımları takip edin. Dilerseniz siz de sesli paylaşımlar yapabilirsiniz.

Kendi Grubunuzu Kurun

Eğer kendi grubunuzu kurmak istiyorsanız hemen bir isim belirleyin ve grubunuzu açın. Daha sonra yapmanız gereken arkadaşlarınızı gruba davet etmek. Ben Girisimlernet adıyla bir grup kurup arkadaşlarımı davet etmek istediğimde 6 haneli bir kod içeren 48 saat geçerli bir davet kartı verdi. 

Üstelik bu davet sadece 15 kişiyle sınırlı. Evet, aşağıdaki davet kartı gerçek. Hızlı davranırsanız gruptaki 15 kişiden biri olabilirsiniz. 🙂

Tüm Sesler Tek Podcast Halinde Sunuluyor

Cappuccino’da grup oluşturmak şimdilik sadece iOS üzerinde yani iPhone uygulaması üzerinden yapabiliyoruz. Android üzerinden sadece gruplara dahil olma şansı var ama yakında Android kullanıcılarının da bu imkâna kavuşacağı malum.

Cappuccino, yapılan paylaşımları her sabah 8’de karışık (tek liste) olarak dinlemenize sunuyor. Bu bakımdan sabah kahvesi benzetmesini yapıyor. Herkes bir kahve çekirdeği kadar sesli mesaj paylaşıyor ve bu kahveler Cappuccino’dan geçip sabah kahve olarak sunuluyor. :))

Bu Girişim Tutar mı?

Paylaşımların sadece sabahları dinlenebilmesi hem güzel hem de uygulamada günlük aktiviteleri engelleyeceği için olumsuz olabilir. Henüz grubumda kimse olmadığı için herhangi bir paylaşımı dinleme şansım olmadı. Ayrıca gönderdiğim sesli mesajı da silemediğimi farkettim.

Cappuccino aslında benim özlemini çektiğim bir uygulama ama özel Whatsapp gruplarının ötesine geçmek için biraz çaba sarfetmesi gerekiyor. Elbette yazılı ve görsel bir şey paylaşamıyor olmak ve telefon numarası paylaşımına gerek duyulmaması bir avantaj. Fakat dediğim gibi henüz yolun çok başında bir uygulama ve herkesin dikkatini bu haliyle çekebilmesi biraz zor. Belki 24 saat içinde silinen sesli mesajlar da kullanılabilir. Henüz sesli mesajların otomatik silindiğine dair bir bilgi görmedim.

Belki özel Patreon grupları gibi sınırlı kitleler ve küçük aile/arkadaş grupları için faydalı olabilir ama her zaman bir şeyler dinleme şansımız olmadığı için ciddi bir mücadele sahası olduğu da malum.

Yine de Cappuccino’nun gelişmesini takip etmek istiyorum zira Twitter, Facebook ve Instagram’dan sonra sesli bir sosyal uygulamanın yükselmesine şans veriyorum. Hatta Twitter kısa süre önce sesli ileti/tweet gönderme özelliğini bazı kullanıcılara açtı ama herkes kullanamadığı için henüz pek bilinmiyor ve dikkat çekmedi.

Eğer bu alanda bir şeyler yapmak istiyorsanız bence daha fazla vakit kaybetmeden kolları sıvayıp işe girişmelisiniz.

Cappuccino’yu indirmek için capp.fm adresini ziyaret edebilirsiniz. Yorumlarınızı da merakla bekliyorum.

Total
16
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Lindyfeed: Topluluk ve Kürasyon Odaklı Modern Kütüphane

Next Article

StartupMarket: Türkiye’nin Angel List’i (Ücretsiz Kaşif Paket)

Related Posts