Dijital Pazarlama Eğitimi Almadan Önce Sorulacak 7 Soru

Dijital Pazarlama Eğitimi Almadan Önce Sorulacak 7 Soru

Dijital pazarlama eğitimi konusunda yaptığımız ilk webinarın kaydını Youtube’da yayınladım ve bu yazıda Londra merkezli büyüme odaklı pazarlama ajansı NBT (Next Big Thing)‘in kurucusu Dr. Eren Koçyiğit ile yaptığımız sohbetin özetini sizlerle paylaşmak istedim.

28 Nisan Salı günü saat dijital pazarlama eğitimleriyle kariyerimize nasıl yön verebileceğimizi konuşmuş ve çeşitli sorulara yanıt aramıştık.

Dilerseniz hemen videoyu izleyebilir veya aşağıda paylaştığım özete geçebilirsiniz ama ben her ikisini de yapmanızı tavsiye ederim. Zira konuşmamızın tamamını buraya aktarmak elbette mümkün olmadı. 🙂

Eren Koçyiğit Kimdir?

Eren Koçyiğit İngiltere ve Türkiye’de farklı üniversitelerde (Middlesex, Birmingham, Bilgi ve Istanbul Teknik Üniversiteleri) ve hızlandırma merkezlerinde (İTÜ Çekirdek, Innogate, London&Partners, StartupBootcamp) dijital pazarlama alanında dersler veren bir isim. Lisans eğitiminde iktisat, yüksek lisansta finans, doktorada ise pazarlama üzerine eğitim aldığı için de farklı disiplinlere dokunuyor ve işin akademik boyutuna hakim.

Eren aynı zamanda 2015 yılında kurmuş olduğu NBT Digital ile büyüme digital pazarlama ürünleri geliştiriyor ve şirketlere bu alanda çeşitli hizmetler sunuyor.

FD: Dijital pazarlama eğitimleri nasıl sınıflandırmalıyız?

EK: Edindiğim tecrübeler ışığında dijital pazarlama eğitimini 3 sınıfa ayırıyorum;

– Ücretsiz Pazarlama Eğitimleri: Google, Hubspot, Semrush gibi şirketlerin sunduğu ücretsiz eğitimler. Bu eğitimler şirketlerin kendi akademileri üzerinden sunduğu eğitim programları. Bu eğitimlerin avantajı ücretsiz ve uygulamaya dönük eğitimler olması. Dezavantajı ise pazarlama stratejisinin bir parçası olması. Yani şirketler pazarlama ürünlerini eğitim yoluyla satmayı/kullandırmayı hedeflediği için söz konusu eğitimleri de ücretsiz bir şekilde sunuyor.

– Sınıf İçi veya Pazar yeri / Platform Tabanlı Pazarlama Eğitimleri: Bu kategoriye sınıf içi eğitimlerle Coursera, Udemy gibi platformlarda yer alan pazarlama eğitimleri alabiliriz. Bu eğitimlerde dikkat edilmesi gereken nokta eğitimlerin dar kapsamlı olup olmadığı. Dijital pazarlama eğitimi bütünsellik gerektiren bir alan ve bu kategorideki eğitimler yeterince kapsayıcı olamayabiliyor.

– Sertifikasyon Eğitimleri: Üniversitelerde veya üniversite dışındaki sertifikasyon eğitimlerini bu kategoriye koyabiliriz. Bu eğitimler daha bütünsel ve işin arkasındaki sertifika/doğrulama mekanizmasına göre değer kazanan eğitimler. Akademi doğası gereği bu alanda biraz yavaş kalıyor.

FD: Kendimize uygun pazarlama eğitimini nasıl bulabiliriz?

EK: Temel seçim kriteri doğru ihtiyaçları karşılamak olmalı. Eğer PPC tarafında ilerlemek istiyorsa Google Adwords üzerinde çalışmalı ve hatta sertifikasını almalı. Mesela Photoshop gibi daha pratiğe dönük konularda Udemy gibi kanallardan eğitim almak tercih edilebilir.

Eğer kişi daha bütünsel, kariyerini ileri taşıyacak bir eğitim istiyorsa o zaman sertifikasyon eğitimlerine bakmalı. MEsela bizim partneri olduğumu DMI eğitimlerinin tercih edilme nedenlerinden biri dünyaya açılmak isteyenlere uluslararası çapta tanıtan bir sertifika sunması. Eğer yurtdışındaki şirketlerle çalışmak isteyen biriyseniz bu tarz bir sertifika elbette yerel bir sertifika sisteminden daha etkili olacaktır.

FD: Girişimciler neden dijital pazarlamaya önem vermeli?

EK: Bunun hap gibi bir yanıtı yok ama girişimcilik bir yolculuk/macera ve bu yolculuğun ilk safhadan itibaren pazarlamaya önem vermek çok önemli. Dropbox gibi bazı örneklerin daha ürün yokken nasıl potansiyel müşteri topladığını hatırlamakta fayda var. Özellikle teknoloji girişimlerinin, SaaS girişimlerinin birinci günden küresel pazara açılmalarının önemli olduğuna inanıyorum.

Girişimciler dijital pazarlamanın hangi alanına odaklanacaklarını da hangi aşamada olduklarına bakarak karar vermeliler. Büyüme (scale-up) aşamasında mı, çıkış aşamasında mı vs… Yerine göre Qura pazarlaması da  yapmak gerekir, ücretli reklam vermek de.

FD: Korona sonrası dönemde dijital pazarlamanın yeri ne olacak?

EK: Dışarıyla olan temasımız azalldığı için dijital pazarlamanın değerinin arttığı bir dönemdeyiz. Yıllardır dillere dolanan dijital dönüşüm zorunlu olarak hayatımıza girdi. Gerek kurumsal firmalar gerekse girişimler her anlamda dijital bir dönüşüm içinde.

Bazen B2B müşteriler fuar üzerinden iş yaptıklarını söylerdi ancak artık fuarlar yok. Müşteri bulma konusunda internet ve dijital pazarlama zorunlu bir kanal haline dönüştü.

Keza kariyerini değiştirmeyi veya ileri taşımayı düşünenler için de yazılım/tasarım gibi teknik alanların yanında dijital pazarlama alanı önemli bir fırsat alanı var.

FD: Eğitim uzaktan olması ve süresi ne kadar önemli?

EK: Eğitim süresine dair şöyle bir tecrübemi aktarabilirim; sınıf içinde 2-3 saatte sunduğum eğitimler, dijitalde 1 saat kadar sürüyor. Yani daha derli toplu ve tek taraflı olduğu için. Süre üzerinde çok net konuşmak istemem ama elbette 1 saatlik bir dijital pazarlama eğitimi de eksik kalır.

Uzaktan eğitimlerin en önemli avantajı kendi programınıza uydurabiliyor olmanız. Sınıf içi eğitimlerde ise birebir etkileşim, yeni insanlarla tanışma şansı önemli. Tabii DMI gibi bazı dijital eğitimler öğrenciler arası etkileşimi artırmak için kullanıcılar arası bir etkileşim ortamı da (community/forum) sunuyor.

FD: Beyaz yakalılar dijital pazarlama ile kariyerlerine nasıl yön verebilir?

EK: Beyaz yakalılar için iki açıdan bakmak yerinde olur. Birinci perspektif mevcut durumda dijital pazarlama bilmeyenlerin bu alana yönelmesi. Mesela geleneksel pazarlama, ürün, satış ve yazılım geliştirme alanındai beyaz yakalılar dijital pazarlama ile mevcut işlerini daha güçlü bir şekilde yapabilirler.

İkinci perspektirte ise kariyerini değiştirmek isteyenler var. Ben de 5 sene bankacılık yaptıktan sonra bu alana geçmiş biriyim ve bu alandaki taleplerle bize gelen beyaz yakalılar da azımsanmayacak ölçüde. Bu yönelimi haklı da buluyorum çünkü genel itibarıyla dijital kariyer alanlarını dünya çapında geçerli alanlar olarak görüyorum.

Özetle gerek mevcut kariyeri desteklemek gerekse yeni bir kariyer çizmek için dijital pazarlamanın önemli bir alan olduğunu söyleyebiliriz.

FD: Dijital pazarlama eğitiminde sertifika önemli mi? Aldığımız her sertifikayı LinkedIn’e eklemeli miyiz?

EK: Aldığımız sertifikaları LinkedIn’e ekleyebiliriz. Bunda bir sakınca yok ama bu sertifika bana ne kazandıracak beklentisini doğru ayarlamak lazım. Sadece dijital pazarlama alanında değil tüm alanlardaki sertifikaların kuvveti o sertifikanın nerelerde geçerli olduğu ve sertifikanın kaç kişide olduğuyla ilgili.

10 yıllık bir sertifika programı olan DMI’dan örnek verecek olursam; pandemi öncesi 55 bin olan öğrenci/mezun sayısı pandemiden sonra 70 bine sıçradı. 155 ülkede 70 bin ülke ciddi bir kapsam. Sertifikayı almak da çok kolay değil, TOEFL gibi sınavları yapan Pearson’ın sınav merkezlerinde sınava girmeniz gerekiyor. Sınav sorularını hazırlayanlar da Google, Facebook gibi önemli şirketlerin çalışan isimler.

Özetle asıl önemli olan; sertifikanın adına değil, nasıl bir içerik ve kapsam sunduğuna bakmak.

Webinarın 50. dakikasından sonra katılımcıların sorularını da dinleyebileceğinizi ve DMI pazarlama eğitimleri hakkında detaylı bilgilere NBT Digital sayfasından ulaşabileceğinizi tekrar paylaşayım.

Şu anda çok iyi bir lansman indirimi olduğunun altını çizeyim. O nedenle ekstra bir GirişimlerNet indirimi sunmak mümkün olmadı. 🙂 DMI’daki kendi deneyimimi de ayrı bir yazıyla paylaşmayı planlıyorum ama siz demo için NBT Digital ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Aşağıya da kısa bir demo videosu ekledim.

Eren Koçyiğit’e sorularınız varsa LinkedIn üzerinden sorabilirsiniz. NBT Dijital’in Youtube kanalındaki büyüme odaklı pazarlama videolarına da göz atmanızı öneririm.

Webinara katılımı için bir kez daha Eren Koçyiğit’e teşekkür ediyorum.

Yeni webinar bölümlerini GirişimlerNet Webinar sayfasından takip etmeyi unutmayın. 😉

Görsel Kaynak: Launchpresso, Pexels

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

GirişimlerNet Webinar 4: Çağrı Menteş İle Girişimciler İçin İngilizce

Next Article

SEO Assistant: İçerik Bulutu'ndan SEO Analiz Aracı

Related Posts