Fairphone:Çevre ve İnsan Dostu Akıllı Telefon

Nedir?

Dünyanın en hızlı tüketilen ve tatmin süresi en düşük ürünlerinden biri sanırım cep telefonları (akıllı telefonlar). On yıl önce bizi şaşkına uğratacak özellikteki telefonlardan kısa sürede sıkılıp yenileme yoluna gidiyoruz. Bu da pek temiz olmayan bir üretim çarkının sürekli dönmesi anlamına geliyor. Fairphone adlı akıllı telefonun niyeti de tam olarak durumu değiştirmek.

Hem dünyaya hem de insana değer vererek akıllı telefon üretmenin mümkün olduğunu savunan Fairphone, tüketicilere daha sürdürülebilir bir ürün vadediyor. Üretilen cihazın işçi haklarından ham madde kaynaklarına kadar her alanda daha adil bir yaklaşım sergilediğini paylaşıyor. Bu sayede tüketimi ve küresel ısınmanın etkilerini azaltmak istiyor. Daha uzun süre kullanılabilen, tamir etmesi kolay bir tasarımla sunulan Fairphone, eski telefonların geri dönüşümüne de aracı olarak atık kontrolüne katkı sağlıyor.

“Bir Fairphone satın aldğınızda bir telefondan daha fazlasını satın alırsınız. Değişimin mümkün olduğuna dair bir deklarasyon satın alırsınız ve o değişim çok yakınınızda. Bugün. Sizin ellerinizde.”

Ücretlendirme?

Fairphone 3 modelini şu anda KDV dahil 450 € etiketle ön sipariş etmek mümkün. Telefonunuzu geri dönüşüme verirseniz 40 € geri ödeme alabiliyorsunuz.

Kargo ücreti ülkeden ülkeye değişiyor ve 2-10 iş günü içinde ulaştırılıyor. Ancak ilk siparişler Eylül ayından itibaren sahiplerine gönderilecek.

Teknik Özellikler?

Fairphone, tahmin edeceğiniz üzere Android işletim sistemini kullanıyor. Android 9 ile desteklenen Fairphone 3’ün temel özellikleri şöyle;

  • Qualcomm Snapdragon 632 4GB RAM
  • MicroSD ile genişletilebilen 64 GB dahili hafıza
  • 3000 mAH çıkarılabilir Li-on pil
  • 5,65 inç ekran
  • 12MP arka, 8 MP ön kamera
  • 4G destekli çift SIM kart
  • Parmak izi okuyucu

Fairphone 3’ün kutusunda USB-C kablosu, şarj cihazı ve kulaklık bulunmuyor. Size gereksiz yere yeni aksesuarlar satmak istemiyorlar ama ihtiyacınız varsa ayrıca alabiliyorsunuz. Diğer yandan kutu içinden bir koruyucu kılıf ve küçük bir tornavida çıkıyor. Ayrıca kendi yedek parçalarını da satışa sunuyor.

Ekip?

2010 yılında bir farkındalık kampanyası olarak başlayan Fairphone, 2013’te şirketleşmiş ve elini taşın altına koymuş. Şu anda 20’den fazla ülkede 70’ten fazla çalışanı bulunuyor. Fairphone sahipleri ise 100 bini gemiş. Amsterdam merkezli girişimin CEO’su ise Bas Van Abel.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Seekout: Yetenek Arayan Şirketlerin Yapay Zekâlı Dostu

Next Article

Alışkanlık Geliştirmek İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

Related Posts