Fotopazar [Kapandı]

Bilgilendirme: Fotopazar.com, 6 Nisan 2019’da kapanan e-ticaret girişimleri arasına katıldı. Kurucu ortaklardan Tahir Yıldız girişimin kuruluşunu ve kapanışa giden hikâyesini anlattı.

Nedir? Nasıl Çalışır?

Fotopazar, fotoğraf ve video ile ilgili ekipmanların satıldığı bir eticaret platformu idi. Kuruluşunda sosyal bir platform haline getirilmesi hedeflense de bu konuda Facebook gibi dev platformlardan kullanıcı çekemedi. Nopcommerce üzerine kendi tasarımıyla yayına başladı.

Gelir Modeli:

Klasik bir e-ticaret sitesi olan Fotopazar, bir dönem eğitimler verdi. Eğitimleri ücretliye çekmek istedi ancak başarılı olamadı. Belli bir dönemden sonra da kendi ithalatını yaparak kârı maksimize etmeye çalıştı.

Kurucular:

Tahir Yıldız ve Vemis Bilişim (Yatırımcı)

Yatırım / Destek Aldı mı?

Vemis Bilişim, yatırımcı olarak Fotopazar’ın kurucu ekibindeydi. (Tahir Yıldız bu ölçekte bir platformu MVP veya benzer mantıkla ayağa kaldırılamayacağın,çünkü çok ciddi bir stok maliyeti ve reklam maliyeti olduğunu söylüyor ve ekliyor; Tahmini olarak söyleyeyim, bir kaç milyon TL’niz yoksa bu işi yapamazsınız.)

Fotopazar’ın Hikâyesi:

Kasım 2014: Fotopazar.com Tahir Yıldız ve Vemis Bilişim ortaklığında hayata geçirildi.

Aralık 2014: Fotopazar ilk satışını yaptı.

Mayıs 2015: İlk kez milyon TL ciro barajını geride bırakıldı.

Ocak 2016: İlk bayilik anlaşması imzalandı ve Aralık 2016’da ilk ithalat yapıldı.

Ağustos 2017: Tahir Yıldız Fotopazar’dan ayrıldı ve özel sektörde çalışmaya başladı.

6 Nisan 2019: Fotopazar.com kapanış duyurusunu yaptı. Tahir Yıldız girişimin kuruluşunu ve kapanışa giden hikâyesini anlattı.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Artwise

Next Article

Fotopazar: Bir Dönem 2 Milyon TL Ciro Yapan Girişimin Hikâyesi

Related Posts