Pardon, Girişimimi Tanıtır mısınız?

Tanıtırım, ama nasıl?

Geleceği Görenler’in girişinde GirişimlerNet’i kurma amacımı şöyle açıklamıştım; ’Türkiye’de nitelikli internet girişimlerinin çıkmasına katkı sağlamak’. Bugün geldiğim noktada bazı tutarsızlıklar nedeniyle girişim tanıtımında küçük bazı değişiklikler yapacağım.

Öncelikle yeni formdan bahsedeyim;

– Artık tanıtımlar 300-500 kelime değil, 50-100 kelime olacak.
– Künye (kuruluş/kurucu, yatırım/yatırım vb.) bilgilerini etiket olarak gireceğim. Böylece etiket bazlı keşif daha kolay olacak. Ayrıca istediğiniz etiketleri takip edebilmenize yardımcı olacağım.
– Daha az bilgi paylaşacağım için girişimler daha fazla meraklı/ilgili ziyaretçi çekebilecek.
– Bu sayede artırdığım zamanı da girişimcilere ekosisteme daha faydalı olacak içeriklere/işlere ayırmaya çalışacağım.

Yaptım ama bir sor neden yaptım

Hatırlarsanız GirişimlerNet’te ilk önce güzel bir zaman tüneli eklentisine para verip kilometre taşlarını tek tek girmeye başlamıştım. Bir nevi ekosistemin hafızasını oluşturmak, tek tek girişimlerin tarihini yazmak niyetindeydim. Bence harika bir çabaydı tek başına bunu yapmak zaman/maliyet açısından çok tutarsızdı. Dolayısıyla vazgeçtim.

Eklentiyi aradan çıkardıktan sonra da çok durum değişmedi ve zaman/maliyet yükselmeye devam etti. Kısacası bu yeni modeli seçmemin bir değil bir kaç sebebi var;

 • Webrazzi’de olduğu gibi şimdi de ‘girişimimizi bizden iyi tanıtmışsınız’ yorumlarını alıyorum ama girişimciler tanıtım sayfasını paylaşmakta cimrilik ediyor. Sadece girişimciler değil ilgiyle açıp okuyanlar için de aynı şey geçerli. Oysa ki bir dijital yayın için neredeyse en önemli olan şey bu. Çoğu kişide “Girişimim tanıtılsın, linkimi alayım, takibimi yapayım, gerisinden banane” havası var… Oysaki her sektörde en önemli parçalardan biri medyadır. Bunun için ne kadar eleştirilirse eleştirilsin Webrazzi’nin kurulması da ayakta kalması da ekosistem için büyük şanstı. Aynı şekilde egirişim‘de Hilmi’nin emeği de son derece kıymetli.
 • Girişimciler hem bilgi paylaşmak konusunda yetersiz ve isteksiz. Ben titizlikle doğru bilgi vermeye çalışırken girişimciler açıkça istediğim 40 kelimelik bir metin yazmakta zorlanıyor. Sadece link verip girişiminin tanıtılmasını bekleyenler var…
 • Gelir yok. Patreon/Ko-fi destekçilerimin çok küçük bir bölümü tanıttığım girişimlerin kurucuları arasında. Aynı işi başka mecralar için para karşılığında yaparken burada ekstra zaman maliyetine girmek yorucu oluyor. Elbette kimse beni buna zorlamadı, benim tercihim ve uzun vadeli getirilerine odaklanıyorum. Diğer yandan farklı gelir kanallarına mecburen başvuracağım, aksi takdirde Dünya Halleri gibi kepenk indirip sadece kendime faydalı işlere odaklanmam işten bile değil.
 • Tanıttığım girişimlerin önemli bir kısmı yüksek ihtimalle batacak ve batmış girişimlere harcadığım zamanın çoğu boşa gitmiş olacak. Onlarla uğraşmak yerine batan girişimlerin kitabını yazsam kesinlikle daha faydalı olur.
 • 300 kelimeyle 1 girişim tanıtmak yerine, 100 kelimeyle 3 girişim tanıttığımda 3 kat daha fazla girişime yer verebileceğim. Böylece daha zengin bir girişim yelpazesi olacak. Daha fazla girişimden ilham alabileceğiz.

Şimdilik durum bundan ibaret. Artık kısa girişim tanıtımlarını görürseniz şaşırmayacağınızı umuyorum. Girişim kurucuları güncelleme paylaşmak isterse yorum bölümünden veya iletişim bölümünden bana ulaşabilirler. Bu durumda yazıları güncelleyebilirim. Aslında içeriklerin uzun olması o girişimin Google’dan çekeceği trafik için de daha iyi.

Sağlıcakla kalın.

Fırat

Görsel kaynak: Pexels

Total
0
Shares
3 comments
 1. O kadar haklısınız ki.
  Sadece gelir kısmına değinmek istiyorum.
  Tamam tanıttığınız girişimlerin birçoğu startup ve tanıtım bütçeleri pek yok. Ama basılı bir yayına veya sektörün önde gelen internernet sitelerine ( ki ger dönüşümleri tartışılır) aylık 3K-4K bütçe verirken, geri dönüşümleri daha etkili olacak mecralara bütçe ayırmamaları sorgulanmalı.
  Unutmamalı ki Startup ta olsanız bir reklam bütçeniz olmadan ürününüzü duyurmanız mümkün olmaz ve sonuç itibari ile batarsınız.

 2. Söylediklerinde çok haklısın. Fayda sürekli olarak bir taraftan diğer tarafa gidiyorsa o süreç bir süre sonra tıkanıyor. TR’de girişimcilerin genel profili de bu yönde hep. Her şey bedava olsun, hiçbir şey yapmayayım kafasındalar.

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği

Next Article

Neden Girişimci Olunur? [Hediye Kitap]

Related Posts