Girişimci Adaylarına 11 Önemli Tavsiye

Y Combinator‘ı bilirsiniz. Kurucusu Paul Graham‘ı da. Peki Jessica Livingston‘ın Y Combinator’ın diğer kurucu ortağı ve Paul’un karısı olduğunu biliyor muydunuz? Founders At Work kitabını görsem de Jessica’nın Paul ile evli olduğunun yeni öğrendim. (Founders At Work, Geleceği Görenler gibi bir kitap ama 2001’de yayımlandı.)

Bugünkü konumuz Jessica’nın kitabı değil fakat onun kendi hikâyesinden çıkardığı dersler olacak. Bu tecrübelerin paylaşıldığı linki Reddit’te, yazıyı Jessica’nın blogunda, videoyu ise Y Combinator blogunda buldum ve kıymetli gördüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.

Dilerseniz yazının tamamını okuyabilir veya 27 dakikalık konuşmayı dinleyebilirsiniz. Ben konuşmanın sonunda bahsedilen 9 önemli başlığı biraz genişleterek paylaşıyorum.

Jessica Livingston’dan Girişimciler İçin 11 Tavsiye

(Aşağıdaki tavsiyeler Jessica’nın tavsiyeleri, dolayısıyla alıntı yapacaksanız onun adına alıntı yapmanız doğru olur.)

 1. Kendinize şu soruyu sorun; Karakteriniz nedir? Belirgin özelliğiniz nedir? Ne tarz eşsiz yetenek ve ilgi karışımına sahipsiniz? Yanıtlarınızı düzeltmeyin. En ilginç olanlar en iyi girişimlere hayat verebiliyor.
 2. Başarılı girişimci olmanın bir kalıbı yoktur. Haberlerde gördüğünüz başarılı prototiplere özenmenize gerek yok.
 3. Gerçekten ilgi duyduğunuz şeyi yapın ve doğal güçlerinizle bunu yapmaya çalışın. Aksi takdirde çok büyük ihtimalle vazgeçeceksiniz. (Seth Godin’in Dip kitabını okumanızı öneririm.)
 4. Ne yaptığınız hakkında popüler olan görüşe çok prim vermeyin. Ta ki onlar sizin müşteriniz olana dek. Yani el âlaemin lafına değil, müşterilerin/kullanıcıların ne dediğine odaklanın.
 5. Kurucu ortağınız sizin yeteneklerinizi tamamlayan ve sizinle aynı ahlaki pusulaya sahip biri olsun.
 6. İnsanların istediği bir şeyler yapmaya odaklanın.
 7. Reddedilmenin sizi yolunuzdan alıkoymasına izin vermeyin. Çok farklı şekillerde reddedileceksiniz ama yola devam etmekten vazgeçmeyin.
 8. Küçük başlayın, bu sayede çevik ve değişimlere açık olabilirsiniz. Bir şeylere küçük başlayıp onu ölçeklendirmek YC’nin geleneğidir.
 9. Süper bir üniversiteye gitmeseniz de sorun değil. Girişimcilikte sizi yargılayacak olan kullanıcılardır ve onlar ürününüzü umursar, sizin arkaplanınızı değil.
 10. Cesur olun. Başkaları sizi ‘aptal’ olarak görürken ve reddedilirken cesarete ihtiyacınız olacak.
 11. Siz büyük bir yapbozun eşsiz parçasısınız. Geleneksel plan, dünyadaki bir resme oturmak için şekil değiştirmekle ilgiliydi. Ama bir ihtimal daha var; o da kendi etrafınızda bir bir resim oluşturmaktır. Çok farklı bir parça olsanız da bunu yapabilirsiniz.
Total
2
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Unicorn Nest: Girişiminizin Değerlemesini ve En Uygun Yatırımcıları Bulun

Next Article

Türkiye'deki KOBİ'ler Hakkında Öne Çıkan Rakamlar

Related Posts