Girişimlerde Hisse Paylaşımı ve Yönetimi İçin 4 Araç

Bülten sponsoru olmak için hemen iletişime geçin.

Yeni girişimlerde hisse paylaşımı konusunda ülkemizin katetmesi gereken çok yol var ama bu alanda işleri kolaylaştıracak girişimler de yok değil.

Özellikle hızlı büyüyen ekiplerde bu işi elle halletmek zor olmasa da zaman alıcı diyebiliriz. Burada tanıttığım girişimler de  bu soruna çare oluyor ve bir hisse paylaşım sistemi kurup ve sürdürmeyi oldukça kolaylaştırıyor.

Aşağıdaki girişimler genel olarak ABD merkezli olduğu için Türkiye’deki ihtiyaçları tam olarak karşılamayabilir ama Türkiye’de kurulup ABD’de veya Avrupa’da şirketleşen girişimlerimiz olduğu da bir gerçek.

Diğer yandan bu yönde atılacak her adımın ilerleme olacağını söylemekte de fayda var. Umarım hem girişimcilere hem de yatırımcılara yol gösterici olur.


Slicing Pie


⇻ Nedir? Nasıl Çalışır?

Slicing Pie, kendini girişim hisse paylaşımında tek adil hesaplayıcı olarak tanıtıyor. Sunduğu sistemin bir ülkeye has olmadığını, küresel ve herkese uygun bir model olduğunu da ekliyor.

Slicing Pie, özellikle yeni girişimlerde hisse paylaşımını öne çıkararak katılıma/katkıya bağlı hisse dağıtımını modellemenizi sağlıyor. Bunun için de farklı metrikleri sürekli takip ederek canlı bir sistem sunuyor. Hisse sahipleri de beri girişine katkıda bulunup hisse dağılımını takip edebiliyor.

Slicing Pie’ın iddialarının eseri olan rehberin özetini hemen okuyabilirsiniz (pdf).

⇻ Fiyatlandırma?

Slicing Pie, tek kullanıcı için tüm özellikleriyle ücretsiz. Ücretli paketler aylık 20 dolardan başlıyor ve sınırsız kullanıcıya açık. Yıllık veya 3 yıllık ödeme yaparsanız ödemeleriniz aylık 8,3 dolara kadar düşüyor.

Eğer 3 yıllık pakete abone olursanız Slicing Pie Handbook ve Pitch Ninja kitaplarını ücretsiz olarak alabilirsiniz.


Carta

⇻ Nedir? Nasıl Çalışır?

Carta, girişimcilere, yatırımcılara, avukatlara ve çalışanlara dokunan bir hisse paylaşımı yönetim ürünü.

Konuyu çok detaylı bir şekilde ele alan bir ürün olan Carta, sadece yeni girişimlere değil, yatırımcılara ve borsaya açık şirketlere de hizmet veriyor. Ücret teklifi konusunda bir aracı da olan Carta, hukuki boyutta da yardımcınız oluyor. Halka açık olarak da çeşitli bilgi kaynakları paylaşıyor.

Türkiye’den çıkan girişimlerden AppSamurai, Carta’nın kullanıcıları arasında.

⇻ Fiyatlandırma?

Carta maalesef ücret bilgisi paylaşmıyor.


Captable / LTSE Equity

⇻ Nedir? Nasıl Çalışır?

Eski adı Captable olan ve artık LTSE’nin bir aracı olarak kullanılabilen bu ürün de hisse paylaşımını doğru şekilde yapan bir platform vadediyor.

Hisse hakediş sürelerini takip etme ve tüm süreçleri tek noktadan yönetmeniz için sınırsız kullanıcı/çalışan ve yatırımcı katılımıyla rahatça kullanılabiliyor. Yeni bir yatırım veya çıkış durumuna göre farklı senaryolar çalışabiliyorsunuz.

LTSE’nin hazırlamış olduğu ‘Open Cap Table‘ formatında içeri ve dışarı veri aktarımı yapabiliyorsunuz. Yasal yükümlülükleriniz konusunda da bilgilendiriliyorsunuz.

⇻ Fiyatlandırma?

LTSE Equity, 7 gün deneme süresinden sonra aylık 40$ gibi düşük bir ücretle kullanılabiliyor ama bu paketin 10 hissedar ve en fazla 1 milyon dolar yatırım almış girişimciler için geçerli olduğunun altını çizelim.


Pulley

⇻ Nedir? Nasıl Çalışır?

Pulley, Y Combinator, Stripe gibi önemli markaları arkasına almış bir yeni nesil hisse paylaşım girişimi.

Pulley, bir hisse yönetim aracı olmanın ötesinde işin içgörü tarafına da odaklanarak daha akıllı yatırımlar almanız, daha iyi yetenekleri kendinize çekmeniz için yanınızda duruyor.

Hem kullanıcı hem de yatırımcı tarafında önemli şirketlerle yol olan Pulley, Temmuz 2022’de 40 milyon dolarlık B serisi yatırımını kapattı.

⇻ Fiyatlandırma?

25 hissedara kadar ücretsiz kullanılabilen Pulley, daha detaylı üst planda yıllık 1200 dolar talep ediyor.Total
0
Shares
1 comment

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Müşteri Yorumu (Testimonial) Toplamayı Kolaylaştıran 4 Girişim

Next Article

Hayat Kurtaran 4 Otomasyon Aracı

Related Posts