Sid Sijbrandij: Gitlab CEO’su Kimdir, Ne İş Yapar?

Yazılımcıların kodlarına ev sahipliği yapan GitLab, sıradışı internet şirketlerinden biri. Tamamen uzaktan çalışan ekip elemanlarından oluşmasının yanında temel değerleriyle de dikkat çekici bir girişim. Şirket rehberinin içindeki CEO sayfası ise ayrıca bahsedilmeye değer.

Söz konusu sayfada GitLab CEO’su ve kurucu ortağı Sid Sijbrandij, kendini samimi bir şekilde anlatıyor. Ben öğrendiğim birkaç bilgiyi aşağıda paylaşıyorum. Tamamını okumayı size bırakıyorum.

  • CEO, kendini şirketin şeffaflık ilkesinin temel kaynağı olarak gösteriyor. Tam da olması gerektiği gibi.
  • Kendini iyi tanıdığı belli olan Sid, eksiklerini açık yüreklilikle dile getirmekle kalmayıp, sorulması gereken nazik soruları da paylaşıyor.
  • Mesela İngilizcesinin çok iyi olmadığını ve bu konuda kendini geliştirmeye devam ettiğini açıkça ifade ediyor. Yani dünyanın en popüler yazılım girişimlerinden birini kurmak için mükemmel bir İngilizce’ye gerek yok. (Bkz: İngilizce bildiğim halde neden İngilizce eğitimine para verdim?)
  • Sid, çoğunlukla görüşmelerini 25 dakika ile sınırlı tutuyor. 80 dakikaya kadar uzayan tek görüşme süresini ise aday (işe alım) görüşmelerine ayırıyor.
  • Uzayıp giden listede Sid’e nasıl e-posta atılacağından toplantı talep etmenin gerek şartlarına kadar birçok bilgi var.

Bir girişim kurucusu iseniz veya girişim kurma planınız varsa GitLab Handbook‘u dikkatle okumanızı ve GitLab’de çalışan Fatih Acet ile yaptığım röportaja da göz atmanızı tavsiye ederim.

Sid’i takip etmek isterseniz; Twitter profili & LinkedIn profili.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Commun: Blok Zinciri Temelli Bağımsız Topluluk Altyapısı

Next Article

Fanaliz: Müşterinizin Finansal Parmak İzini Çıkarın

Related Posts