İleti Yönetim Sistemi: İletişim İzinlerini Tek Noktadan Yönetin

Nedir?

Nihayet ticari elektronik ileti izinlerinin ve şikâyet süreçlerinin yönetilebildiği ulusal bir platform hayata geçiriliyor. İleti Yönetim Sistemi (İYS), Ticaret Bakanlığı tarafından görevlendirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 1 Haziran 2020’de vatandaşların kullanımına açılacak.

İYS, 2015’te devreye alınan 6563 sayılı kanun* ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde hizmet veren bir portal olacak. Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm hizmet sağlayıcılar müşterilerine arama, mesaj ve e-posta olarak iletebilmek için aldıkları iletişim izinlerini İleti Yönetim Sistemi’ne yükleyecek. Alıcılar yani vatandaşlar ise bu izinler için çıkış haklarını diledikleri zaman kullanacak.

Nasıl Çalışır?

Alıcılar, ne zaman, nereden, hangi kanal üzerinden hangi hizmet sağlayıcının veya markasının ticari elektronik ileti göndermesine izin verdiğini görüntüleyebilecek. Hizmet Sağlayıcılar’a her bir kanal ( arama, mesaj ve e-posta) için verdikleri izinleri İleti Yönetim Sistemi üzerinden düzenleyebilecek.

Uygunsuz durumlarda şikâyet haklarını da İleti Yönetim Sistemi üzerinden kullanabilecek.

Pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye reklam gibi ticari elektronik iletileri esas alan sistemin biz vatandaşlar için son derece faydalı olacağını umuyorum. Zira çıkan yeni kanun ve yönetmeliklere rağmen reklam mesajlarından ve aramalarından bıkmış durumdayız.

Sitede paylaşılan takvime göre 15 Ocak 2020’den itibaren hizmet sağlayıcılardan başvurular alınmaya başlanacak ve vatandaşlar ve kamu için sistem 1 Haziran‘dan itibaren kullanılabilecek. Yani biraz daha sabretmemiz gerekiyor ama bu güzel haberi sizinle paylaşmak istedim. Keza sistem sağlayıcı olarak girişim(ci)lerin de hazırlıklı olmasında fayda var. 😉

*23 Ekim 2014 tarihinde kabul edilen ve 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında, hizmet sağlayıcılar tarafından alıcılara gönderilecek ticari iletilerin, Yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilemeyeceği, izin dâhilinde gönderilen iletilerde ise alıcılara ret imkânı sağlanması gerektiği belirtilmiştir.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Diş Hekimi Randevu: Diş Hekimlerine Özel Randevu Sistemi

Next Article

CTO'nun El Defteri: CTO'lar İçin Tecrübe Yazıları

Related Posts