Kassa: Ortak Masrafları Bölüştüren Harcama Uygulaması

Kassa Nedir? Nasıl Çalışır?

Kassa, ortak masrafları kolayca bölüştürmek için geliştirilen bir mobil uygulama (iOS/Android). Bir mesajlaşma uygulaması mantığıyla geliştirilen uygulamada kullanıcılar kolayca yazışıp ortak gelir/gider hesaplaması yapabiliyor.

Kassa’yı kullanmak için farklı sebepleriniz olabilir, arkadaşlarınızala çııkacağınız bir tatilin, gideceğiniz bir konserin veya bir doğum günü hediyesinin masrafları.. Tek yapmanız gereken arkadaşlarınızı uygulamaya davet edip bir grup kurmak ve sohbet/mesajlaşma yoluyla masrafları bölüştürmek. 

Kim, neyi, ne kadar öderse ödesin, Kassa herkesin harcamasını tek bir yerde tutuyor ve herkesin hesabını eksiksiz şekilde bölüştürüyor. Kassa sadece bugüne özgü bir anlık fayda da sağlamıyor. Kullanıcılar gelecek aylarda hangi harcamalarının olacağını da uygulama üzerinde görebiliyor.

Kassa‘nın hedefinde Türkiye’deki 30 milyon aktif mobil banka müşterisi var. Ancak daha özelde evlenen ve seyahat eden kişilere ulaşmak itiyor. Türkiye’de yılda 569 bin evlilik, 29 milyon seyahat gerçekleştiği ve ortak masrafların çıktığı düşünülürse Kassa’nın doğru yolda olduğu söylenebilir.

Diğer yandan Kassa sadece bir ortak hesap bölüştürme uygulaması değil. Günlük giderlerin de eklenebileceği bir uygulama. Bu yönüyle benim kullandığım MoneyLover gibi uygulamalara rakip oluyor. Dolayısıyla tam anlamıyla alacak verecek hesabınızı kontrol etmek istiyor. Zaten bir sonraki aşamada para transferi özelliğini getirerek işleri oldukça kolaylaştırma planları var. Kassa’nın Fincube sunumunu şurada izleyebilirsiniz.

Yatırım/Destek Aldı mı?

14-15 ay içinde 105 binden fazla kayıtlı kullanıcı, 35 binden fazla sohbet grubu ve 100 milyon liradan fazla harcama Kassa, Finansbank Fincube girişimlerinden biri. İlk tohum yatırımı da Finansbank Fincube tarafından 200 bin dolar yatırım yapıldı.

Kurucu Ekip

Irmak Günayer (Kurucu ve CEO), Mehmet Sözen (Kurucu ortak, Melek Yatırımcı)

Bu Girişim Tutar mı?

Kassa, adından da anlaşılacağı üzere cebimizdeki dijital kasa uygulaması olmak istiyor. Bunun için genel harcama takip uygulaması olarak değil de farklı bir acıyı çözmek için yola çıkması güzel. Aksi takdirde ikinci bir uygulama denemeyi çok kişi tercih etmeyecektir. Uygulamanın sosyal tarafı da kullanıcı kazanma maliyetini düşüren bir avantaj.

Kurucu ekibin deneyimi girişime güç katıyor ve Finansbank’tan alınan yatırım desteği para transfer özelliğini açılması için kritik bir öneme sahip. Bu alanda en çok istenen şeyse elbette kartlı harcamaların direkt entegrasyonunu sağlamak amaa sanırım bu henüz mümkün değil. Ama mümkün olduğunda Kassa’nın erken adım atmış olması bir avantaj olacak.

Mobil uygulamanın çok akıcı olduğunu söyleyemeyeceğim ama alışkanlık kazandıkça daha hızlı ve rahat bir deneyim yaşatacaktır. App Store ve Google Play’den indirebilirsiniz.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Glofox: Spor Salonlarının Apsiyon'u

Next Article

Product Hunt Trend Eklentisi

Related Posts
%d blogcu bunu beğendi: