Ko-Fi: Komisyonsuz Patreon Alternatifi

Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Ko-Fi internet kullanıcılarından istediğiniz tutarlarda finansal destek toplamanızı sağlayan kendine özgü bir platform. Özellikle dijital içerik üreticileri tarafından tercih ediliyor çünkü hem tek seferlik ödemeler hem de aylık tekrarlayan ödemeler alınabiliyor. İşte bu noktada da bir Patreon alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik Patreon’un aksine herhangi bir platform ücreti ödemiyorsunuz. Ama Stripe kendi kesintisini yapıyor. (Aylık ödeme almak için Gold üyelik detayları aşağıda)

Patreon mu Ko-Fi mi?

Ben Ko-fi’yi daha önce keşfetmiştim ama GirişimlerNet’i açarken Patreon ile başladım. Verilebilecek en düşük destek tutarına (aylık 1 dolar) açık olduğum için de epey komisyon ödedim. Çünkü her çekim tutarının komisyonu ayrıca kesiliyor ve destekçilerin sanırım %95’i 1 dolar veriyor. Yani bir kişinin 5 dolar vermesiyle 5 kişinin 5 dolar vermesi arasında epey fark var. Ben de destek tutarını asgari seviyede tutmayı istiyorum.

Aşağıda benim 3 aylık Patreon gelirimi ve ödediğim komisyonları görebilirsiniz.

Evet, Patreon üyeleri Türkiye’deki banka hesabına Payoneer üzerinden kolayca para çekebiliyor. Patreon’u bilen ve kullanan çok daha fazla kişi var. Fakat benim gibi 1 dolarlık destek toplayan biriyseniz ve Stripe/Paypal entegrasyonu yapabilirseniz daha kârlı bir modele geçiş yapabilirsiniz*. Üstelik isteyen herkes tek seferlik destek yapabilir ve destek tutarını istediği kadar artırabilir.

*Patreon’un diğer özellikleri kullanmadığınızı varsayıyorum.

Patreon Destekçilerime Açık Çağrı

Hali hazırda Patreon destekçileriniz varsa aklınızda soru işaretleri oluşabilir. Ben mevcut destekçilerimin eposta atarak Ko-fi’ye geçmelerini söyleyeceğim (ki bu yazı da bir çağrıdır) ama Patreon hesabımı en azından bir süre daha açık kalacak. Çünkü geçmek istemeyenler olabilir. Arada kayıp da yaşayabilirim ama canları sağolsun. 🙂

Hemen desteklemek isterseniz Ko-Fi sayfam ko-fi.com/firatdemirel. Patreon ödemenizi aybaşı gelmeden iptal edebilirsiniz. Ko-Fi’de aylık ödemeler için ‘montly’ seçeneğine tıklayıp ödeme yapabilirsiniz.

Uzun vadede Ko-Fi’nin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Ko-fi’nin bana John Coffeey’yi hatırlatması da ayrı bir güzellik. 🙂

Gelir Modeli / Ücretler:

Ko-Fi‘yi ücretsiz olarak kullanıp tek bir tutar üzerinden ve tek seferlik ödemeler almanız mümkün. Aylık tekrarlı ödemeler, esnek destek tutarı, 5 harfli kullanıcı adı gibi birçok özellik içinse aylık 6 dolarlık Gold üye olmanız yeterli. Yıllık üyelik ise 59 dolar (aylık 4.92$) ve eğer bu sayfadaki linklerden giderseniz %10 indirimli abone olabilirsiniz.

Gold üye olmanın bir güzelliği de küçük bir ekip tarafından büyütülen bu güzel platformu destekliyor olmanız.

Kurucular:

Nigel Pickles ve Simon Ellington.

Yatırım / Destek Aldı mı?

Hayır.

Kronoloji:

Temmuz 2012: İnsanların birbirine kolayca finansal sağlamasına aracılık eden Ko-Fi hayata geçirildi.

Mayıs 2018: Ko-Fi Gold özelliği devreye alındı.

 –

 

Total
0
Shares
1 comment

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Kolay Teşvik: Teşviklerden Yararlanmanın Kolay Yolu

Next Article

Ducl: Telefondaki Çift Fotoğrafları Temizleyin

Related Posts