LaunchGood: Dikey Bir Kitlesel Fonlama Platformu

Nedir? Nasıl Çalışıyor?

LaunchGood, bilhassa müslümanları güzel işler için harekete geçirmeye çağıran bir kitlesel fonlama platformu. Gerek destekçi gerekse fonlayıcı olarak dünyanın farklı köşelerindeki iyilik gönüllülerini buluşturan LaunchGood, aslında Kickstarter veya Arıkovanı gibi platformlar ile aynı modelde çalışıyor.

Ancak niş bir alana odaklanan LaunchGood, her hafta bağış yapma, zekât toplama, bağış yaparken işlem ücreti farkını da talep etme gibi özellikleriyle kendine has nüanslara sahip. İşlem ücreti farkını destekçiden son ödeme anında istiyor ve destekçilerin %70’i kabul ediyor.

Diğer yandan LaunchGood, başarı oranı, ortalama destek tutarı ve ortalama fonlama tutarı bakımından Kickstarter, GoFundme, Indiegogo, YouCaring gibi rakiplerini gerisinde bırakıyor. Bu da ya LaunchGood’un proje seçerken çok titiz olduğunu ya da destekçilerin son derece duyarlı olduğunu gösteriyor.  Bence kitlesel fonlamada örnek alınabilecek güzel bir dikey girişim örneği. Örneğin kitap basmak isteyen yazarlar için de böyle platformlar olduğunu hatırlıyorum.

LaunchGood, şimdiye dek 130 ülkeye ulaşmış ve yaklaşık 8 bin proje için 90 milyon dolardan fazla destek toplamış. Platformda Türkiye’den de 2 proje açılmış ve 21 kişi projelere destek olmuş.

Gelir Modeli / Ücretler:

Ortalama net kesinti %2,5 ve paylaşıldığına göre bu oran Kickstarter vb. girişimlerin çok altında.

Kurucular:

Chris Abdur-Rahman Blauvelt. Chris, 16 yaşındayken müslüman olan bir Amerikalı mühendis ve girişimci. Amany Killawi ve Omar E. Hamid de kurucu ortaklar.

Yatırım / Destek Aldı mı?

Kronoloji:

2013 yılında kuruldu.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

HouseParty Nedir? Nasıl Kullanılır?

Next Article

Nazar: Bulutta Veritabanı Performans Ölçümü

Related Posts