Pitch: Powerpoint’i Öldürmek İsteyen Sunum Hazırlama Aracı

Pitch, adından da anlaşılabileceği üzere sunum işine odaklanan bir girişim. Elbette nasıl daha iyi sunum yapılacağını da anlatıyor ama asıl işi Powerpoint’e rakip bir ürün olmak.

Pitch.com gibi jenerik bir alan adına sahip olan Pitch’in bu parayı nereden bulduğunu (2018’de satın alınmıştı) düşünüyorsanız kurucularının daha önce Wunderlist’i kurup büyütüp Microsoft’a sattığını söyleyeyim. Ayrıca Pitch, 2018 sonunda henüz ortalarda yokken 19 milyon dolar, 2019 sonunda ise 30 milyon dolar yatırım almıştı. Halen davetiye usulü kullanıcı kabul ediyor ve ben de geçen gün gelen kabul epostasıyla deneme şansına eriştim.

Kullanım kolaylığı ve özellikleri açısından Canva’ya benzettim. Çalışma stili açısından da Slack gibi sosyal bir yönü var. Yani arkadaşlarınızı davet edip farklı odalarda farklı sunumlar üzerinde birlikte çalışabiliyorsunuz.

Bir masasütü uygulaması da olan Pitch, gerçekten şık sunumlara imza atmanız için elinden geleni yapıyor. Tıpkı CSS kodlar gibi kendi sunum stilinizi oluşturup işe başlıyorsunuz. Sunuma bir iki tıkla Gifphy’den GIF, Unsplash’ten fotoğraf, Youtube, Vimeo veya Loom’dan video eklemek mümkün. Dilerseniz kendi yazı karakterlerinizi de yükleyebiliyorsunuz. Şık grafikler, tablolar ve etiketler de sizi bekliyor.

Arkadaşlarınızı davet ettikten sonra bazı sunumları elbette kendinize saklamanız mümkün. Sizinle paylaşılan sunumları da farklı çalışma odalarında görebiliyorsunuz.

Pitch’in yatırımcıları arasında Thrive Capital, Kevin Systrom ve Mike Krieger (Instagram’ın kurucuları), Rahul Vohra (Superhuman’ın kurucusu), Index Ventures, BlueYard, Slack, Eric Yuan (Zoom kurucusu) gibi önemli isimler var.

Bu arada PowerPoint için 2019 sonunda paylaşılan bilgiler ne kadar popüler bir ürün olduğunu ortaya koyuyor. 1milyon indirme ve 500 miyon kullanıcı… Pitch ekibi Slack, Zoom ve Airtable gibi ürünlerden ilham alarak aslında çoklu ofis yazılım seti sunmadan, sadece tek bir alanda baskın güç olabileceklerini düşünerek bu yola adım atmış.

Wunderlist’te para kazanmak yerine işleri büyütmeye odaklanan ekip Pitch’te bundan ders aldıklarını ve daha baştan ücretli bir hizmet sunduklarını söylüyor ama sanırım beta sürecinde olduğu için şu anda herhangi bir ödeme uyarısıyla karşılaşmadım.

Bu alanın ne kadar önemli olabileceğini göstermek için 2009’da Budapeşte’de kurulan Prezi’nin bugüne kadar yaklaşık 73 milyon dolar yatırım aldığını ve 1 satın alma yaptığını paylaşayım. 2014’te yatırım aldığında 50 milyon kullanıcıya ulaşmış ve 160 milyon sunumun hazırlanmasına ortam sağlamıştı.

Diğer yandan Türkiye’de Sunumo gibi bir sunum ajansının olduğunu ve bu işin gerek özel gerekse kamusal alanda önemli bir iş olduğunu paylaşayım.

Pitch’in kurucu ortakları bizim Insider gibi 5’ten fazla. Ekibin başındaki ‘in Pitch 2020 planlarını anlattığı yazıya da şuradan ulaşabilirsiniz. (Mart 2020) Bugün kullanabileceğiniz sürümdeki çok önemli bir güncelleme ise 4 Ağustos’ta yapılmış, onun yazısı da burada.

Pitch’i denemek isterseniz pitch.com üzerinden e-postanızı bırakarak sıraya girebilirsiniz veya bu yazıya geçerli eposta adresinizle bir yorum bırakırsanız sizin için bir oda oluşturup denemenizi sağlayabilirim.

Eski bir Wunderlist kullanıcısı olarak aynı ekibin Microsoft’a bir başka ürün daha satıp satamayacağını merakla izleyeceğim…

Total
1
Shares
4 comments

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Günün Girişimleri 6: StoryCreator, Social Hour, OpenStartups

Next Article

GirisimlerNet Slack Kanalına Davetlisiniz

Related Posts