Privia Cyber Security: Sivas’ta Ar-Ge Yapan Siber Güvenlik Girişimi

Nedir?

Privia Cyber Security, Türkiye’den çıkan sayılı siber güvenlik girişimlerinden birisi. Siber güvenlik danışmanı olarak uzun yıllar sektörde tecrübe kazanan isimler tarafından kurulan girişim, bir yandan yazılım tabanlı bir hizmet verirken diğer yandan bu alandaki eğitim ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışıyor. CEH (Certificated Ethical Hacker), Sızma Testi Uzmanlık Eğitimleri vb… Ayrıca ücretsiz kurslar/seminerler düzenliyor ve uzun süreli staj imkanları sunuyor.

Siber güvenlik alanında AR-Ge çalışmalarını sürdüren Privia’nın ilk ürünü PriviaHub, bir çevrimiçi siber güvenlik platformu. Her müşteri için özel laboratuvar kuran PriviaHub, saldırı pratiği geliştirmek için birçok kategoride zayıf sistemler barındırıyor. Böylece personeller istedikleri kategorilerde alıştırma yaparak kendilerini geliştirebiliyor. Ayrıca Vmware, HyperV yada VirtualBox gibi sanallaştırma platformları üzerinde oluşturulan zayıf sistemler, PriviaHub entegre edilebiliyor.

Privia’nın ikinci ürünü AVCI ise çok kısa bir süre içinde kullanıma sunulacak ve kurum içinde kullanılan tüm siber güvenlik araçlarının tek bir sistem üzerinden kontrol edilmesine imkan tanıyacak ki hem PriviaHub hem de AVCI için demo talebinde bulunabilirsiniz.

Gelir Modeli / Ücretlendirme?

Privia, danışmanlık, yazılım hizmeti ve eğitimlerden para kazanıyor ve fakat ücretler konusunda açık/standart bir bilgi paylaşmıyor.

Yatırım/Destek Bilgisi?

Yerli işgücü ile geliştirilen Privia, öz sermaye ile yoluna devam ediyor.

Kurucular?

Nisan Betül Erdem, Eyüp Çelik

Kuruluş Bilgileri?

Kasım 2018, İstanbul / Ankara, Sivas (Ar-Ge ofisi)

Bu Girişim Tutar mı?

Ülke çapında en çok önem vermemiz gereken konulardan biri hiç şüphesiz siber güvenlik. Bu alandaki girişimlerimizin sayısı ise çok az. Bu durum hem işin zorluğunun ve hem de bu alanda bir fırsat olduğunun delili sayılabilir. Privia genç bir şirket olmasına rağmen özellikle danışmanlık ve eğitim konularında ürün-pazar uyumunu yakalamış gözüküyor. Ancak benim beklentim pazara sunulmaya başlanan ürünlerin kendini ispatlaması. Bunu görmek için de biraz zamana ihtiyacımız var.
Diğer yandan kuruculardan birinin kadın olması bu alanda kadın istihdamını artırabilir diye düşünüyorum.

.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

İçerik Bulutu Akademi | Youtube

Next Article

BulutPress: Websitesi Yapma ve Yaptırma Servisi

Related Posts