Seekout: Yetenek Arayan Şirketlerin Yapay Zekâlı Dostu

Nedir?

Seekout, işe alım için yetenek bulma işini yapay zekânın gücüyle birleştiriyor. Onlarca farklı kanalda tarama yaparak en uygun adayları bulmanızı ve onlara ulaşmanızı sağlıyor.

2015 yılında kurulan girişimin temel işlevi iş teklifi götürülebilecek aday profillerini bulmak ve onların e-posta adreslerini toplamak. Elinde 420 milyon halka açık profil olduğunu söyleyen Seekout, Github’daki 13 milyondan fazla yazılımcı profilinde ve 37 farklı sosyal ağdaki 600 milyondan fazla aday içinde arama yapabilmeyi de mümkün kılıyor.

Güncel aday profillerini gösterdiğini paylaşan Washington merkezli girişim, yetenek arama konusunda yapay zekâ teknolojilerinden faaydalanıyor. Sadece hedef şirket ve başlığını girdiğinizde şirketinize yüksek derecede uygun adayları önerebiliyor. Bunu yaparken de yetenekten eğitime, iş geçmişinden ilgi alanlarına kadar 20 farklı filtre sunuyor.

Ama Seekout’un özellikleri bunlarla da sınırlı değil.

Etnik ve cinsiyet açısından farklı profilleri kapsayan bir aday havuzu sunuyor. Bir yandan da ’Kör İşe Alım Modu’ ile önyargıya maruz kalınan bu özellikleri göz ardı ederek arama yapmanızı sağlıyor.

Github’da olan Github’da kalmaz

Seekout Github tarafında da etkin çalışan bir yetenek avcısı. Yazılım geliştiricilerinin Github profilinin detaylı bir fotoğrafını ortaya koyuyor. Elbette filterleme yapabiliyorsunuz ve karmaşık aramaları otomasyona bağlayabiliyorsunuz. Seekout, adayların kod örneklerine kadar ulaşarak işe alım uzmanının işini daha hızlı yapmasını sağlıyor.

Adayların sadece profillerini bulup sınıflandırmakla kalmayan girişim, kişisel ve iş e-posta adreslerine de ulaşabildiği kadar ulaşıyor ve müşterileriyle paylaşıyor. Gerçek zamanalı bir onaylamadan geçirdiğini söyleyen Seekout, ilgili kişilere kişiselleştirilmiş e-postalar atmanızı sağlıyor ki bu da geri dönüş oranını arttırıyor.

Yatırım Bilgisi:

Seekout, iki yatırım turunda toplam 8,2 milyon dolar yatırım almış. Yatırımcılar arasında Mayfield Fund ve Madrona Venture Group bulunuyor.

GirişimlerNet Yorumu:

Yazılım ve internetin gücü daha fazla işi daha az kişinin yapabilmesine olanak tanıyor ve bu durum en iyi adayları bulma yarışını hızlandırıyor. Her en kadar en iyi şirketlerdeki çalışanlar 1-2 yıl içinde iş değiştirse de artan veri yükü ve satış yapma ihtiyacı sürekli yeni yetenekleri bulmayı gerekli kılıyor.

Seekout da işte bu karmaşanın ortasında aday toplama ve ayıklama işini bilgisayarlara/yazılıma yaptırarak ve hatta onlara ulaşarak farkını orrtaya koyuyor. (Kişisel gizliliği ihlal eden bir tarafı var mı emin değilim.) Bence işe alım uzmanlarının sayısı çok hızlı artmayacak ve bu tür yazılımlar arama/tarama/atama süreçlerini otomatize edecek. Son kararları insanlar verirken ara seçim mekanizmalarında çalışanların sayısı azalacak. Bu yüzden de bu alanda çalışan kişilerin Seekout gibi araçları tanıması ve kullanması faydalarına olacaktır.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

FreshStock, farklı vektörel ve grafik tasarım kaynaklarını indirebileceğiniz güzel bir kaynak. Shutterstock gibi…

Devamını oku

Günümüzde görsel içerikler hiç olmadığı kadar popüler ama halen yeni blog altyapıları/siteleri görmeye…

Devamını oku

Corpreneurs, kurumlara yönelik girişimcilik ekosistemindeki gelişmelerin paylaşıldığı ve yorumlandığı bir…

  • 376
Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami