Seekout: Yetenek Arayan Şirketlerin Yapay Zekâlı Dostu

Nedir?

Seekout, işe alım için yetenek bulma işini yapay zekânın gücüyle birleştiriyor. Onlarca farklı kanalda tarama yaparak en uygun adayları bulmanızı ve onlara ulaşmanızı sağlıyor.

2015 yılında kurulan girişimin temel işlevi iş teklifi götürülebilecek aday profillerini bulmak ve onların e-posta adreslerini toplamak. Elinde 420 milyon halka açık profil olduğunu söyleyen Seekout, Github’daki 13 milyondan fazla yazılımcı profilinde ve 37 farklı sosyal ağdaki 600 milyondan fazla aday içinde arama yapabilmeyi de mümkün kılıyor.

Güncel aday profillerini gösterdiğini paylaşan Washington merkezli girişim, yetenek arama konusunda yapay zekâ teknolojilerinden faaydalanıyor. Sadece hedef şirket ve başlığını girdiğinizde şirketinize yüksek derecede uygun adayları önerebiliyor. Bunu yaparken de yetenekten eğitime, iş geçmişinden ilgi alanlarına kadar 20 farklı filtre sunuyor.

Ama Seekout’un özellikleri bunlarla da sınırlı değil.

Etnik ve cinsiyet açısından farklı profilleri kapsayan bir aday havuzu sunuyor. Bir yandan da ’Kör İşe Alım Modu’ ile önyargıya maruz kalınan bu özellikleri göz ardı ederek arama yapmanızı sağlıyor.

Github’da olan Github’da kalmaz

Seekout Github tarafında da etkin çalışan bir yetenek avcısı. Yazılım geliştiricilerinin Github profilinin detaylı bir fotoğrafını ortaya koyuyor. Elbette filterleme yapabiliyorsunuz ve karmaşık aramaları otomasyona bağlayabiliyorsunuz. Seekout, adayların kod örneklerine kadar ulaşarak işe alım uzmanının işini daha hızlı yapmasını sağlıyor.

Adayların sadece profillerini bulup sınıflandırmakla kalmayan girişim, kişisel ve iş e-posta adreslerine de ulaşabildiği kadar ulaşıyor ve müşterileriyle paylaşıyor. Gerçek zamanalı bir onaylamadan geçirdiğini söyleyen Seekout, ilgili kişilere kişiselleştirilmiş e-postalar atmanızı sağlıyor ki bu da geri dönüş oranını arttırıyor.

Yatırım Bilgisi:

Seekout, iki yatırım turunda toplam 8,2 milyon dolar yatırım almış. Yatırımcılar arasında Mayfield Fund ve Madrona Venture Group bulunuyor.

GirişimlerNet Yorumu:

Yazılım ve internetin gücü daha fazla işi daha az kişinin yapabilmesine olanak tanıyor ve bu durum en iyi adayları bulma yarışını hızlandırıyor. Her en kadar en iyi şirketlerdeki çalışanlar 1-2 yıl içinde iş değiştirse de artan veri yükü ve satış yapma ihtiyacı sürekli yeni yetenekleri bulmayı gerekli kılıyor.

Seekout da işte bu karmaşanın ortasında aday toplama ve ayıklama işini bilgisayarlara/yazılıma yaptırarak ve hatta onlara ulaşarak farkını orrtaya koyuyor. (Kişisel gizliliği ihlal eden bir tarafı var mı emin değilim.) Bence işe alım uzmanlarının sayısı çok hızlı artmayacak ve bu tür yazılımlar arama/tarama/atama süreçlerini otomatize edecek. Son kararları insanlar verirken ara seçim mekanizmalarında çalışanların sayısı azalacak. Bu yüzden de bu alanda çalışan kişilerin Seekout gibi araçları tanıması ve kullanması faydalarına olacaktır.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Capiche: SaaS Girişimlerine Daha Az Para Ödeyin

Next Article

Fairphone:Çevre ve İnsan Dostu Akıllı Telefon

Related Posts