Kulaklara Şifa Sesli Kitap Uygulamaları

Bu yazıya veya e-bültene sponsor olmak için hemen bize yazın.

Bilgiye erişimde eşsiz bir yeri olan kitaplar yüzyıllar boyunca karton kapaklar arasına sıkıştı ama artık durum değişti. Kindle ile başlayan elektronik kitap devrimi sesli kitaplarla farklı bir sıçrama yaptı.

Sesli kitap uygulamaları daha fazla kitabın bilgisine ulaşmamızı kolaylaştırırken yazarlar ve yayınevleri için de yeni bir ekonominin anahtarı oldu.

E-kitap tarafında Türkiye’de istenen ilerleme yaşanmasa da sesli kitaplar için aynısını söylemek mümkün değil. Storytel’in Türkiye’deki bir girişimi satın alarak Türkiye pazarına açıldığını düşünürsek şimdiden 6 farklı uygulama bu alanda birbiriyle yarışıyor.

Önümüzdeki dönemde yeni uygulamaların gelip gelmeyeceğini merakla bekliyoruz.

Dipnot: Abonelik fiyatları ülkeye, platforma ve kampanyalara göre değişebilir.


Storytel

⇻ Nedir? ⇻ Nasıl Çalışır?

İsveç merkezli Storytel, dünyada ve Türkiye’de çok geniş bir kitap arşivine sahip sesli kitap uygulaması.

Çok sayıda Türkçe ve İngilizce kitap seslendirmesinin yanısıra radyo tiyatrosu gibi güzel bir sesli içerik serisi de Storytel’de mevcut. Storytel, Türkiye pazarına Seslenen Kitap’ı satın alarak giriş yapmıştı.

Türkiye’nin ilk internet girişimlerinin hikâyelerini anlatan Geleceği Görenler‘i de sadece Storytel’de dinleyebilirsiniz.

⇻ Fiyatlandırma?

İlk 2 hafta ücretsiz erişim sunan Storytel’i ayda 26₺’ye ayda 9 saat erişim sınırıyla, ayda 38₺’ye ise sınırsız şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Yıllık abonelik ise 274₺, yani aylık 22,83₺. Storytel, öğrenciler için %50 indirim sunuyor.


Kitapyurdu Sesli Kitap

⇻ Nedir? Nasıl Çalışır?

Kitapyurdu Sesli Kitap, adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’nin en büyük kitap satıcısı Kitapyurdu’nun geliştirmiş olduğu bir sesli kitap uygulaması.

Bu uygulamada 20’den fazla kategoride ve farklı dillerde yüzlerce sesli kitap bulunuyor. Her ay da en az 10 yeni kitap ekleneceği taahhüt ediliyor.

Kitapyurdu Sesli Kitap uygulamasını Android ve iOS platformlarında kullanabilir, Kitapyurdu.com üyelik bilgilerinizle uygulamaya giriş yapabilirsiniz.

⇻ Fiyatlandırma?

Kitapyurdu Sesli Kitap’a aylık 10₺’ye abone olabilir veya Kitapyurdu.com’daki puanlalarınızla abone olabilirsiniz. Eğer Kitapyurdu Platin Üye iseniz sesli kitaplara da sınırsız erişim sağlayabilirsiniz. Kitapyurdu, sesli kitap uygulamasını görme engelliler için ücretsiz sunuyor.


OkuBana

⇻ Nedir? Nasıl Çalışır?

OkuBana, kitapların tamamını dinleyebileceğiniz bir sesli kitap platformu.

Oldukça yeni bir uygulama olan OkuBana, diğer uygulamalarda olmayan kitapları seslendirerek kullanıcı kazanmayı hedefliyor. iOS ve Android uygulamalarıyla kullanıcılara ulaşıyor.

Kurmaca olmayan kitapların yanısıra şiir kitaplarını ve dergileri de seslendiren OkuBana, podcast içeriklerine de yer veriyor.

⇻ Fiyatlandırma?

OkuBana’nın abonelik fiyatları iOS tarafında sırasıyla şöyle: aylık 19,9₺, 3 aylık 49,9₺, 6 aylık 89,9₺, 12 aylık 149,9₺.


DinleBi

⇻ Nedir? ⇻ Nasıl Çalışır?

Dinlebi, Ağustos 2020’de pazara giren ve farklı özellikleriyle dikkat çeken bir sesli kitap uygulaması.

Dinlebi, sesli kitap dinleme, indirme ve paylaşma imkanı sunarken ortam sesi ekleme, kitap hediye etme, bas-paylaş gibi uygulama özellikleriyle kendini ayrıştırıyor.

Kütüphanesinde 50 binden fazla sesli kitap barındıran Dinlebi, kurumsal şirketlerle özel fırsatlar sunuyor. Dinlebi, Türkçe’nin yanısıra İngilizce ve Almanca içerikler de sunuyor ve yakında İspanyolca içerikler de eklenecek.

⇻ Fiyatlandırma?

Dinlebi, iOS platformunda aylık 29,99$ ve yıllık 249,99₺ ile fiyatlandırılıyor. 7 gün ücretsiz deneme imkânınız var.


TRT Dinle

⇻ Nedir? ⇻ Nasıl Çalışır?

TRT Dinle, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun geliştirip sunduğu sesli içerik uygulaması. İçinde müzik, radyo tiyatrosu ve canlı radyo yayınlarına ek olarak sesli kitaplar da yer alıyor.

Sesli kitap içerikleri diğer uygulamalar kadar zengin olmasa da kitapları internet tarayıcısı üzerinden dinleyebilmek, TRT Arşiv kayıtları ve geniş radyo tiyatrosu arşivi TRT Dinle’yi farklı bir noktaya taşıyor. TRT Dinle uygulamasına Google Play ve App Store’dan da erişmek mümkün.

⇻ Fiyatlandırma

TRT Dinle uygulaması tamamen ücretsiz, tabii ödediğimiz vergileri saymazsak. 🙂


Boodio

⇻ Nedir? ⇻ Nasıl Çalışır?

Boodio, klasik yayıncılıktan dijitale adım atan girişimcilerin imza attığı bir sesli kitap ve e-kitap uygulaması.

Hibrit bir deneyim sunan Boodio, e-kitap ve sesli kitaplar dışında sadece Boodio’ya özel içerikler, tefrika modeller ve akademik içeriklerle de içeriğini zenginleştiriyor.

Boodio’nun farklı bir tarafı ise blok zincir altyapısıyla bir token/coin yeniliğine adım atması ve NFT (NFB = Non Fungible Book) dünyasına selam çakması. Boodio, International Publishers Blockchain Platform (IPBP) ile yayıncılık alanındaki sorunları küresel boyutta çözmeyi hedefliyor.

⇻ Fiyatlandırma?

Booido’ya aylık abonelik 29,90₺ ve 7 günlük deneme süresi var.Total
0
Shares
1 comment

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Sosyal Medya İçerik Planlama Araçları

Next Article

Kişisel Görev Takip Uygulamaları

Related Posts