Türkçe Yaz: Türkçe Yazım Düzeltme Aracı

Türkçe Yaz ım Denetleyici / Yazım Kontrol

Turkce Yaz, özellikle yazarlar ama genel olarak herkes için Türkçe yazım denetimi yapan bir web uygulaması. Ertuğrul Çetin tarafından geliştirilen araç, tamamen ücretsiz olarak Türkçe metin üzerinde çeşitli yazım denetimlerri yaparak geri bildirimlerde bulunuyor.

Yazınızdaki hata ve uyarı alan kelimeler kırmızı ve sarı ile işaretleniyor ve fare imlecini bu kelimelerin üzerine götürdüğünüzde ne yapmanız gerektiğini görebiliyorsunuz. Ayrıca yazınızın kaç paragraf, kelime ve karakterden oluştuğunu da belirtiliyor. Sayfa üzerinde bir sözlük bulunuyor ve üye olup kendi kelimelerinizi ekleyerek kişisel bir sözlük de oluşturabiliyorsunuz.

Tek seferde 1000 karakter üzeri denetleme yapabilmek için üye olmanızı isteyen Turkceyaz.com, üye olduktan sonra 10 bin karaktere kadar denetleme yapabiliyor. Özellikle noktalama işaretleri gibi temel konularda iyi değilseniz mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle yatırımcılara e-posta göndermeden önce kullanabilirsiniz.

Yıllarca İngilizce yazım denetleyicisi HemingwayApp‘in Türkçe modelinin yapılmasını beklemiştim ve nihayet bir girişimci bu konuda adım attığını gördüm. Turkceyaz.com, henüz HemigwayApp kadar özellikler sunmasa da bu yolda ilerlediğini görmek sevindirici. Diğer yandan site üzerindeki bilgilendirmelerin yetersiz olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Total
2
Shares
6 comments
  1. Kardeşim siteye kayıt olur olmaz email bilgilerimi satmışsın şirketlere kayıt olur olmaz reklam dolmaya başladı gelen kutuma eline sağlık çok güzel yapmışsın

    1. gecici mail diye google yazıp aratırsanız sanal mail adresi veren siteler godereceksiniz kullanmanızı öneririm. En azından Kendi mail adresinizde spam temizleme zahmetinden sizi biraz olsun kurtarir. temp-mail.org mesela…

Bir Yorum Yazın

Previous Article

WorkRemote: Uzaktan Çalışmaya Odaklanan Blog

Next Article

VoiceDocs: Türkçe Ses Deşifresi Yapan Yegâne Girişim

Related Posts