Üniversite Okumadan Yazılımcı Olunur mu?

Sorunun yanıtı bence temiz bir ‘evet’. Ama bu yanıtın altını doldurmak gerek. Elbette üniversiteyi kazanmaya çalışmayın veya bırakın demiyorum. Üniversite mezunu olmanın kazandırdıkları reddedilemez. Başlı başına üniversiteyi kazanmak için verilen emek bile takdiri hakeder. Ancak üniversite dediğimiz kurumlar da bilgiye/tecrübeye erişim için sadece birer araçtır ve toplumsal ihtiyaçlar için tasarlanmıştır.

Konuya bireysel boyutta baktığımızda çok çarpıcı sonuçlar bizi bekler. Hele de konu yazılım geliştirme, programlama, dijital tasarım gibi uzmanlık alanları olduğunda. Çünkü günümüzün en büyük eğitim kurumu olan ‘internet’ bu alanda inanılmaz fırsatlar sunuyor ve bu fırsatı değerlendirenler çok güzel işler başarabiliyor.

Aşağıda paylaştığım kısa profillerde bu başarı hikâyelerinden bazılarını görebilirsiniz. Kaynak sitem NoCSdegree.com, sadece bu alanda lisans eğitimi almamış yazılım geliştiricilerle röportaj yapıyor ki benim de niyetim ülkemizde üniversiteye gitmeyen/gidemeyen gençlerin yazılım/dijital iş gücüne yöneldiğini ve katma değeri yüksek işler yaptıklarını görmek. Ve bunu başarmış kişilerle röportaj yapmak. Eğer sizin de bu tarz bir hikâyeniz varsa lütfen iletişim bölümünden bana ulaşın.

Aaron Pietsch: Bir dönem Vietnam’da İngilizce öğretmeniyken yazılım geliştirmeye merak salıyor ve 8 aylık bir çalışmanın ardından Uber’de işe başlıyor. Başlangıçta günde sadece 30 dakika programlama çalışarak bu noktaya gelmiş. Uber için uzaktan (remote) çalışıyor.

Patryk Pawlowski: Patryk de uzaktan (remote) çalışan bir yazılımcı ama bir şirket için değil, kendi adına çalışıyor. Kendini tam teşekküllü (full-stack) geliştirici olarak tanımlayan Patryk, çocuk yaşta programlamaya başlamış ama bu konuda bir fakülte mezunu değil. Yazılımcılar için altın çağda olduğumuza inanan Patryk, kendine nakit parayla bir ev satın alabilecek kadar para kazandığını söylüyor.

Tae’lur Alexis: Asgari ücretle çalışan bir garsonun yazılımcı olma hikâyesi. Kendini farklı kaynaklardan eğiten Tae’lur, codeeveryday.io diye bir site de açmış.

Richard Blechinger: 22 yaşında üniversite eğitimi almamış bir yazılımcı. Farklı iş ortkalarına hizmet veriyor ve ayda 15 bin dolar kazanıyor.

Sürpriz ismi sona sakladım.

Lenilson: Küçük yaşta kodlamaya merak salan ve üniversite okumayan bir yazılımcı. 18 yaşında, Brezilyalı. Dünyayı gezerek yazılım projelerine hayat veriyor ve bilin bakalım şu anda hangi şehirde. lenilson.me 🙂

 

*Dipnot1: NoCSdegree.com aynı zamanda ‘şeffaf girişim’ örneklerinden biri. Yani gelir vb. bilgileri açık olarak ziyaretçileriyle paylaşılıyor. Geçen ay 24 bin sayfa görüntülemesi yapmış ve Temmuz 2019’da 100 dolar kazanmış. 24 Ağustos’a kadar kazandığı 180 dolar idi. 

**Dipnot2: Tavsiye okuma parçası: Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri için 10 tavsiye

Total
0
Shares
4 comments
  1. Harika! Ben üniversite öğrencisiyim bazı derslere gitme gereği duymayıp ke dim halledebiliyorum artık yazılım çalışacağım 🙂

Bir Yorum Yazın

Previous Article

What3Words: Konumunuzu Sadece Üç Kelimeyle Tarif Edin

Next Article

Retorio: İşe Alım ve Satış Başarısını Artıran Yüz Tanıma Teknolojisi

Related Posts