WorkoutMe: Evde Spor Yapmanın Basit Yolu

WorkoutMe, birbirini tanımayan insanları spor yapmak için sadece 1 dakikalığına bir araya getiren bir antrenman uygulaması. İşe yarar ve aslında bilindik dinamiklerin bir araya getirilmesiyle hayata geçirilen son güzel bir fikir. Ortaya çıkan ürün de bir o kadar başarılı.

WorkoutMe Nedir?

Rusya’dan Pavel Yuriev tarafından geliştirilen WorkoutMe‘nin temelinde insanları video görüşme yoluyla rastgele yüzleştirmek var. Yani bir dönem çok popüler olan Chartroullette‘in yaptığını yapıyor. Ama mobil uygulama üzerinde sadece bir dikeye odaklanarak ve belli sınırlar dahilinde. (2009’da kurulan Chartroullette’in kurucusu da Moskova Üniversitesi öğrencisi Andrey Ternovskiy idi.)

WorkoutMe‘ye giriş yaptıktan sonra hem spor yapacağınız kişiyi hem de hangi spor hareketlerini yapacağınızı seçemiyorsunuz. Sistem sizi o sırada müsait olan biriyle eşleştiriyor ve rastgele seçtiği bir hareketi yapmanızı istiyor. İki kişi de kameralarını açarak 1 dakika boyunca spor yapıyor.

Herkes Hemen Başlayabilir

Hiç tanımadığınız insanlarla karşılaşmak uygulamayı denemek için zaten güzel bir sebep ama Pavel, uygulamada tutunmanın yüksek olması için güzel sınırlamalar da eklemiş. Bunlardan egzersizlerin 1 dakikayla sınırlı olması. Yani çok kısa sürüyor. Bir diğeri herhangi bir alet gerektirmeyen hareketleri önermesi. Bu iki dinamik uygulamayı herkes için erişilebilir hale getiriyor. Yaş, cinsiyet, milliyet, dil, kıyafet, kas/yağ oranı vs. hiçbir şey önemli değil. Sadece uyanık ve sağlıklı olmanız yeterli.

Hatta spor süresi sadece 1 dakika olduğu için konum/mekân bile çok önemli değil. Evde, iş yerinde, parkta bile katılabilirsiniz. Ben ikinci egzersizime mutfakta yakalandım ve karşıma pijamalı bir Amerikalı çıktı. Sorun etmedik, 1 dakika sporumuzu yaptık kapattık. Sordum, dün başkanlık seçimi için oyunu kullanmış. 🙂

Spor süresi bitince sanırım 1 dakika da konuşmaya izin veriyor ve o seansı bitiriyorsunuz. Seans bitince kendinizi nasıl hissettiğinizi ve karşı tarafın sizi ne kadar motive ettiğini puanlıyorsunuz. Bu istatistikleri profilinizde görebiliyorsunuz. Bu işi alışkanlık haline getirmek için hangi günler spor yapabileceğinizi de ekleyebiliyorsunuz ve uygulamda bir takviminiz oluşuyor. Bunu yaparsanız yarın kiminle saat kaçta hangi hareketi yapaceğınızı da görebiliyorsunuz.

Yüksek Tempolu Spor Uygulamalarına İsyan Olarak Doğdu. 🙂

Bildiğiniz gibi pandemi nedeniyle evlere kapanınca spor salonları işlevsiz hale geldi ve evde spor yapma programları hızla artmaya başladı ama bunlar spor salonlarına bile para verip gitmeyen insanlar için çok çekici değil. Bu nedenle spor hocasını karşınızda gibi hissedebileceğiniz sınıf derslerini evinize taşıyacak büyük ekranlı ürünler bile çıktı. WorkoutMe ise biraz bunlara ters bir bakış açısıyla her şeyi basit tutuyor.

Ben ilk denememde girişimin kurucusu Pavel ile spor yaptım ve biraz konuşma fırsatım oldu. İnsanlara 21 günlük spor alışkanlığı kazandırmak ve zamanla uygulamayı daha fazla kullanmak isteyenlere uygulama içi ücretlendirme yapacaklarını paylaştı. Pavel, Japonların Kaizen felsefesini de dikkate alarak bu ürünü tasarladıklarını ProductHunt sayfasında dile getirmiş.

Şu an için uygulamayı kullanmak ücretsiz ve ben günde bir kaç kez kullanmayı düşünüyorum. Pandemi döneminde başladığım 10 dakikalık ısınma hareketlerini imal ettiğim için bu uygulamayı bulmak iyi oldu.

Belki sizinle de karşılaşabiliriz çünkü uygulama henüz yolun başında. Karşı tarafı beklerken göreceğiniz ‘şu anda spor yapanlar’ sayacı gerçeği yansıtmıyor. Yani gözükenden çok daha az kişi var, 200 küsür sanırım. Çok beklettiği için sorunca uygulamanın kurucusu itiraf etti. 🙂

Bu uygulamadaki dinamikleri farklı şekillerde kullanabileceğinizi söyleyerek konuyu kapatayım. Mesela ben bu yazıyı yazarken de WorkoutMe‘nin farklı bir versiyonu olan Focusmate’i kullanıyorum. Focusmate tarayıcı üzerinden çalışıyor ve 50 dakikalık seanslarla ders çalışan, kitap okuyan, iş yapan insanları buluşturuyor. Benim birazdan sona erecek ve muhtemlen biraz sohbet edip ayrılacağız. İngilizce pratik yapmak isteyenler için de iyi bir fırsat. 😉

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Swipe Convert: Denenmiş 200+ Dönüşüm Optimizasyonu Taktiği (İndirim)

Next Article

AppSumo'dan Tesla Hediyeli BlackFriday Çekilişi

Related Posts