32 Yatırımcı Görüşmesi Bana Ne Öğretti?

Konuk yazar: Şahin Seçil. Konuk yazar olmak için tıklayın.

heybooster‘ın tohum yatırım turu için yaptığım 32 yatırımcı görüşmesinde edindiğim deneyimleri bir başlık altında toplamak istedim.

İstatistikler Ne Diyor?

David S. Rose “Angel Investing” kitabında şöyle bir anekdot var. Yatırım ile sonlanan projelerin sadece %5 ‘i yatırımcı sunumu ile başlıyor. Bir başka deyişle sizin için önemli olan o ilk sunum anı yatırımcılar için de önemli, ancak karar noktası değil. Daha çok sizin aşmanız gereken bir eşik.

Bir başka açıdan bakacak olursak, siz ne kadar iyi hazırlık yaparsanız yapın başarı oranınız %5. Ne kadar farklı yatırımcı ile görüşme yaparsanız doğru yatırımcıya ulaşma şansınız o kadar artacaktır. (Bu da en az 20 yatırımcı görüşmesi demek)

İşte bu aşamada hiç çekingen olmayın! Yatırımcılar da sizin gibi ürününe inanan, gecesini gündüzüne katmış ekiplere ulaşmak istiyorlar. Yerel veya küresel benzer dikeyde şirketlere yatırım yapmış yatırımcılarla iletişime geçmeye çekinmeyin.

Tanışacağınız kişinin sizi kimlerle tanıştıracağını tahmin bile demezsiniz. Görüştüğüm bir melek yatırımcı, yatırım yapamayacağını ancak ilgilenebilecek yatırımcıların listesini paylaşabileceğini söyledi. Bir başkası ise beni farklı bir yatırımcı grubu ile buluşturdu.

Yabancı Dilin Önemi

İlk günden global yatırımcılarla bağ kurmaya çalışın. Evet derdinizi ana diliniz kadar iyi anlatamayacaksınız, evet bir şaka ile ortamı yumuşatamayacaksınız ancak unutmayın kimsenin sizden veya şirketinizden böyle bir beklentisi yok.

Sizden beklentileri çözdüğü probleme inanan ve değer yaratan bir şirkete katkı sağlamak. İletişim kurabildiğiniz sürece de ilişkiler gelişmeye devam edecektir. Yatırımcı görüşmesi öncesinde TOEFL notlarınızı kurcalamayın 🙂

heybooster.ai

Çekingen Değil, Atılgan Olun

Bu aşamada “hustler” olmanız gerekiyor. 20 toplantı alabilmek için 100’ün üzerinde potansiyel yatırımcının dikkatini çekerek, yatırım sunumunuzu paylaşmalısınız ki içlerinden 20 tanesi sizinle ilk tanışma toplantısını gerçekleştirmek istesin.

Yatırım sunumunu paylaştıktan sonra size geri dönüş yapmazlarsa kişisel algılamayın. Gündemleri çok yoğun, bugün için doğru aşamada olmayabilirsiniz. Diyelim ki toplantıları aldınız, yatırım sunumumuz da hazır. Unutmayın ilk toplantı sadece bir tanışma toplantısı. Şirketiniz ne kadar iyi olursa olsun, konuştuğunuz yatırım grubu ya da yatırımcı o alan ile ilgilenmiyorsa süreç devam etmeyecektir.

Teknoloji odaklı inovatif bir fikriniz var ve çok hızlı büyüyor. Potansiyel yatırımcınız geliştirme/operasyon maliyeti yüksek, fiziksel bir ürün fikri arıyorsa Google’ı bile bulmuş olsanız süreç ilerlemeyecektir. Belki ekibi teknoloji odağında deneyimli değil, belki sizi nasıl yönlendireceğini bilmiyor veya belki de katkı sağlayamayacağını düşünüyor. Kişisel algılamadan teşekkür ederek arayışınıza devam edin.

Risklerin Maliyetini Hesaplayın

Kontrol edemediğiniz şeyler için endişelenmeyin. Bir grup ile çok sıcak bir bağ kurduk ancak yatırım için şirketin İngiltere’de (United Kingdom) olması gerektiğini söylediler. Bugün başlasak 6 ay sürecek maliyetli bir operasyon. Üzülmek yok, bu vesileyle tanışmış olduk. Gelecekte farklı işbirlikteliklerine vesile olabilir.

Sadece yatırım değil, hukuk süreçlerinin dokunduğu global işbirlikteliklerini ilerletmek gerçekten zor oluyor. Biz Estonya ve İtalya’da kurulu bir şirketiz. İngiltere’deki bir şirket için hukuk sistemlerinin farklı olması bile aldıkları riskleri artıyor.

Diyelim ki görüşmeler güzel geçiyor ancak sizden odağınızda olmayan konularda yönlendirme bekliyorlar. Örneğin ürününüzde olmayan bir özelliği, yatırım yaptıkları farklı bir şirkete fayda sağlayacağı için geliştirmek isteyip istemeyeceğinizi sorguluyorlar. Minik adımlarla uzaklaşın!

Yatırımcı sizin yanınızda olup, sizi desteklemeli. Siz çözdüğünüz problemin içinde yaşıyorsunuz. Problemi nasıl çözeceğinizi, ürünün nasıl gelişeceğini yatırımcı sizden daha iyi bilemez. İçinizde en ufacık bir kötü duygu varsa iç sesinizi dinleyin.

İyi İlişkiler Kurun ve Yola Devam Edin

Kimseyi etkileyip, değiştirmeye çalışmayın. Şirket var olduğu sürece iletişimde kalacağınız kişi ile aynı yöne bakıyor olmak istersiniz. İlgilenmiyorsa gözüne girmek için vaatlerde bulunmayın. Yatırımcı gözünden ise, düşünsenize paraları olduğu için herkes kapılarını çalışıyor. Zor bir ilişki türü.

Olur da karşılıklı uyuştuğunuzu hissederseniz, bağ kurmaya özen gösterin. Olsun, varsın yatırım yapmasın. Bir paylaşımı ile bakış açınızı zenginleştirebilir. Süreçler yorucu olabiliyor. Unutmayın yalnız değilsiniz.

Her gün onlarca proje irili ufaklı işbirliktelikleri ile büyümeye devam ediyor. Motivasyonunuzu arttırmak için diğer girişimcilerin hikâyelerini okuyup dinlemeyi ihmal etmeyin.

Heybooster ekibi. Görsel Kaynak: Reddit
Total
0
Shares
1 comment

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Outfittery: Kötü Giyinen Erkekler İçin E-ticaret Girişimi (İndirim)

Next Article

Melon: Yeni Canlı Yayın Aracım (Özel İndirim)