2020’yi Anlamak İçin Okumanız Gereken 22 a16z Makalesi

Marc Andreessen and Ben Horowitz. Kimberly White/Getty; C Flanigan/Getty; Shayanne Gal/Business Insider

ABD’nin en köklü ve güçlü teknoloji yatırım şirketlerinden Andreessen Horowitz, içerik tarafında da muazzam işler yapıyor. Gerek blog gerekse podcast üzerinden bilgi birikimini tüm dünyaya açıyor. Son gönderdikleri eposta ile 2020’de yayınladıkları en popüler (bence çok önemli) 22 yazıyı paylaştılar ve ben de sizin dikkatinize sunmak istedim.

Aşağıda kısa açıklamalarıyla paylaştığım yazıları okumak için özel bir zaman ayırmanızı öneririm. Zira her biri üzerinde düşünmeyi gerektiren yazılar.

It’s Time to Build: Marc Andreessen’in kaleme aldığı bu yazı ABD-Çin arasındaki üretim savaşına değindiği bu yazı her ne kadar ABD özelinde olsa da salgın döneminde değişen öncelikler için önemli notlar içeriyor. Aşağıdaki kategoriler arasına alınmadan ilk sırada paylaşılan bu yazıyı biz de yayınlandığında Emre Sokullu ile tartışmaya açmıştık.

Üründen Satışa Şirketlerin Dünü Bugünü ve Yarını Üzerine

The New Business of AI (And How It’s Different From Traditional Software): Yapay zekâ teknolojisinin iş dünyasını nasıl etkileyeceğini anlatan bu yazı, geleneksel yazılım dünyasından farkını ortaya koymaya çalışıyor. Yazının sonunda girişimciler için uygulanabilir tavsiyeler de var.

Emerging Architectures for Modern Data Infrastructures: Veri mimarileri üzerine yükselen trendleri ele alan bu yazıda veri mimarisi üzerine kurulmuş girişimlerin aldığı yatırımları, nasıl daha iyi mimariler oluşturulabileceğini ve bu alandaki dönüşümleri öğrenebilirsiniz.

16 Questions for Selling in COVID-19 (and Beyond): Haziran ayında yayımlanan bu yazı da kendi içinde oldukça detaylı ve küresel salgın nedeniyle şirketlerin satış konusundaki kaygılarına yanıtlar içeriyor. Güzel sorular üzerinden hem B2B alanında faaliyet gösteren şirketlere hem de erken aşama girişimcilere faydalı öneriler paylaşılıyor.

The “$20M to $500M” Question: Adding Top Down Sales: Bu yazıda pazara çıkış aşamasını geçip 20 milyon dolar gibi yüksek seviyede yıllık gelir kazanan şirketlerin büyümesine mercek tutuluyor. Aşağıdan yukarı değil de yukarıdan aşağı yayılan bir pazarlama stratejisinin inceliklerine yer veriliyor. Bu geçişi ne zaman yapmanız gerektiğine dair küçük bir karar ağacı da paylaşılıyor.

Finansal Servisler Her Yerde

Fintech Scales Vertical SaaS: SaaS girişimlerinin finansal teknolojiler sunarak gelirlerini 2-5 kat artırabileceği ve bunun nasıl yapılması gerektiği bu yazının konusu.

Every Company Will Be a Fintech Company: Yine finansal teknolojilerin önemini ve her şirketin bu alanda bir şeyler yapabileceğini anlatan bir yazı. İçinde a16z Summit’ten kalma bir konuşma da yer alıyor.

The CFO in Crisis Mode: Modern Times Call For Modern Tools: Kriz zamanlarında CFO’ların neler yapması gerektiğine değiniyor. CFO’ların karşılaştığı zorluklara ve teknolojik yardım araçlarına da yer veriliyor.

The Promise of Payroll APIs: Yukarıdaki yazıların işaret ettiği şekilde finansal kimliğimizin nasıl dışarıya açılmakta olduğunu ve bu konuda neler yapılabileceği anlatılıyor.

Small Businesses Depend on the Stimulus Package. The Stimulus Will Depend on Fintech: ABD’deki 30 milyon küçük işletmenin teşvik ve kredi sorunlarını merkeze alan ve finansal teknolojilerle yorumlayan bir yazı. Bu serideki en kısa yazılardan biri.

Oyunlar, Topluluklar, Sosyal Ağlar, İşler ve Diğer Pazaryerleri

Community Takes All: The Power of Social+: Ürünleri sosyalleştirmenin ileri aşaması olarak Social+ kavramını açıklayan bir yazı. Eğer ürününüzde bir sosyalleşme dinamiği varsa yazıda bahsedilen 3 alt başlığa dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca a16z’nin geleceğin sosyal ağları üzerine konuştuğu Social Strikes Back serisini takip etmenizi öneririm.

Shopatainment: Video Shopping as Entertainment: Sosyalleşme, video ve e-ticaretin kesişim noktası olarak ortaya atılan ‘Shopatainment’ kavramı anlatılıyor. Bu konuda Uzakdoğu ülkelerinde farklı açılımlar var. E-ticaretçilerin bilgisine.

The Digital Future of Tabletop Games: Salgın nedeniyle evlere hapsolduk ama eski oyunları oynamaktandan da sıkıldık. Gerçek masa oyunlarına ne olacak? Yanıtı bu yazıda.

1,000 True Fans? Try 100: Kevin Kelly’nin 1000 True Fan varsayımı üzerine yeni bir önerme sunuluyor ve 100 çok sıkı takipçi ile güzel işler yapılabileceği anlatılıyor. Tabii 1000 True Fan modelini tamamen çöpe atmıyor, hatta ondan besleniyor. Yılda 100 dolar kazandıran takipçiler yerine yılda 1000 dolar kazandıran takipçiler kazanılabileceğini anlatıyor.

Edtech’s Answer to Remote Learning Burnout: Uzaktan eğitime zorunlu geçişin eğitim teknolojilerine etkisi masaya yatırılmış. Ekim 2020’de yayınlanan bu yazıya göre küresel çaptaki tüm eğitim harcamalarının sadece %3’ü dijital tarafta.

COVID-19 and the Great Rehiring: Küresel salgının sebep olduğu işsizlik, yeniden işe alımlar ve işe alım platformları üzerine bir yazı. İş odaklı pazaryeri platformlarının dikeye odaklanmasına dair tavsiyeler var.

The a16z Marketplace 100: Bu en büyük ve en hızlı büyüyen tüketiciye dönük pazaryeri girişimlerini listeleyen bir endeks. Yazıda detaylı grafikler var. Türkiye’de sayıları giderek artan kapıya teslimat girişimleri için takip edilmesi gereken bir girişim listesi.

Sektörler ve Büyük Sistemler

The Crypto Price-Innovation Cycle: Kriptoparalarda fiyat ve inovasyon döngüsünü masaya yatıran bir yazı. 2019’a kadar olan süreç 3 faza ayrılmış ve karakteristik özellikleri açıklanmış.

When Entry Multiples Don’t Matter: Değerlemeler ve gelir çarpanlarının hesaplanması üzerine faydalı bir yazı.

In Defense of the IPO, and How to Improve It: Borsa yatırımcılarının davranışları üzerinden halka arzın gerekliliğini tartışmaya açıyor. Sahi Türkiye’de borsaya açılacak ilk internet girişimi hangisi olacak?

Healthcare: The Great Unlock: Sağlık sistemindeki dönüşüm, girişimciler için fırsatlar ve konuya ilişkin bir sunum videosu bu yazıda.

Solving Baumol’s Cost Disease, in Healthcare: Malların fiyatı yavaşça artarken eğitim ve sağlık alanındaki fiyatlar neden hızla artıyor? sorusuyla başlayıp sağlık hizmetlerinin fiyatlandırılmasına yakından bakan bir yazı. Ayrıca içinde a16z’nin Bio Eats World adlı podcastine yönlendirme var.

Bonus: Yeni Yıla Hazırlanmak

Buraya kadar okuduysanız tebrikler. Bonus olarak aşağıdaki 5 yazıya da göz atabilir, şu sayfada a16z’nin yıl sonu derlemelerini bulabilirsiniz.

  1. On Productivity, Scheduling, Reading Habits, Work, and More
  2. Designing a Culture of Reinvention
  3. Doing Old Things Better vs Doing Brand New Things
  4. On Fear and Leadership — Product to Sales CTOs & CEOs
  5. Framework for Decision-Making in a Time of Change
Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Türkiye'deki KOBİ'ler Hakkında Öne Çıkan Rakamlar

Next Article

Türkiye'den Çıkan Küresel İslami Girişimler?

Related Posts