AirCar: Otonom Elektrikli Uçan Araba

Nedir? Nasıl Çalışır?

AirCar, Türkiye’de geliştirilmekte olan bir otonom ve elektrikli hava aracı. İki kişilik, yapay zekâ destekli bir pilot ile otonom uçuş hizmeti sunmayı hedefliyor. Menzili 72 kilometre olan AirCar, dört tekerlek yerine dikey iniş ve kalkış sağlayan dört büyük pervaneye sahip. Kullanıma hazır olduğunda maksimum 120 km/sa saat hıza ulaşabilecek. On  beş dakika içinde de pilinin yüzde 80’i şarj edilebilecek.

AirCar tanıtım videosuna ulaşmak için tıklayın.
AirCar tanıtım videosuna ulaşmak için tıklayın.

AirCar, aynı zamanda Nova adında bir akıllı uçuş asistanına sahip olacak. Bu asistan araç içi ve araç dışı konfor ve güvenlik unsurlarını yönetecek.

Gelir Modeli ve Ücretlendirme:

AirCar tüm testlerini tamamladıktan sonra hava taksi hizmeti vererek gelir elde etmeyi hedefliyor. Dolayısıyla aracın satışından söz etmek mümkün değil. Diğer yandan uçuş ücretleri konusunda da henüz herhangi bir paylaşılmıyor.

Yatırım / Destek?

Herhangi bir yatırım ve destek almadı.

AirCar’ın kurucusu Eray Altunbozar, daha önce Outliers Notebook ile başarılı bir kitlesel fonlama projesine imza atan bir girişimci. Aylar önce AirCar’dan haberdar olmuş ve Eray’ın hayaline ulaşmasını merakla beklemeye koyulmuştum. AirCar hakkındaki gelişmeleri öğrenmek için aircarcorp.com‘daki haber bültenine e-posta adresinizi bırakabilir ve fikirlerinizi eray@aircarcorp.com’a yazabilirsiniz.

Kronoloji:

1 Haziran 2017: AirCar Eray Altunbozar tarafından İstanbul’da kuruldu.
1 Ocak 2018: AirCar 1:10 model ile ilk uçuşlara başladı.
1 Haziran 2018: AirCar 1:3 model ile uçuşlara başladı.
1 Ocak 2019: AirCar’ın tam model üretimi için düğmeye basıldı.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Salesmot: Satış Ekipleri İçin Oyunlaştırma

Next Article

HerGünÖğren: Nitelikli Video Eğitim Serileri

Related Posts