Avus: Akıllı Şehir Aydınlatmaları

Nedir?

Avus, dış aydınlatmaların en doğru zamanda açılıp kapatılması için yola çıkan ve bölge verileri toplayan erken aşamadaki bir girişim. Temelde aydınlatmaların kontrolünü optimize ederek %10 oranlarında tasarruf sağlamasını hedefliyor. Ayrıca bulunduğu bölge için sıcaklık, basınç, nem, hava kalitesi vb. verileri kullanıcıya sunmak istiyor.

Ürün satışı (B2B) ve abonelik sistemiyle gelir hedefleyen Avus, şu anda prototip aşamasında ve Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. Henüz yatırım ve teşvik desteği almayan ama bu yönde ilerleyen girişim Fongogo’da 3000 TL gibi küçük bir destek toplamayı bekliyor.

Temmuz 2019’da şirketleşen Avus’un Mustafa Yılmaz (18) liderliğinde oldukça genç, 4 kişilik bir ekibi var (Ahmet Gök, Mehmet Burak Sezen, Mehmet Can Doğan). 34 aydır çalışmalarını sürdüren genç girişimciler her belediye tarafından ulaşılabilir, sürdürülebilir ve yalnızca veri toplamak yerine tepki veren akıllı şehirler çözümleri geliştirmeyi hedefliyor. Bunun için bazı belediyelerle test çalışmalarına da başlamışlar.

Henüz yolun başında olsalar da Avus’un Verisun gibi akıllı şehirler alanında çalışan güçlü bir şirkete dönmesini temenni ediyorum. Dilerseniz Fongogo kampanyasını destekleyerek girişimcileri motive edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Temizbikoltuk; koltuk yıkama/temizleme ihtiyaçları karşılamak için kurulmuş bir internet girişimi. Farklı…

  • 409
Devamını oku

SaaS girişimlerine çok uygun fiyatlarla ömür boyu abonelik satın aldığım ve zaman zaman ücretsiz…

Devamını oku

Reforge Nedir? Reforge, bir kariyer geliştirme programı olarak kendini tanıtıyor ama bence hızlandırma programı…

  • 558
Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir. GirişimlerNet, Patreon destekçileri ve tanıttığını bazı girişimlerden gelir ortaklığı yoluyla gelir elde etmektedir.