Bekchy: Dünyaya Açılan Yerli Yazılım Güvenliği Girişimi

Nedir?

Bekchy (Bekçi), web servisleri için geliştirilmiş bulut tabanlı çalışan bir yazılım güvenliği uygulaması. SQL Injection, XSS, CSRF, RCE, RFI/LFI ve OWASP Top 10 yönergelerindeki zafiyetlere karşı koruma sağluyor ve Level 1 seviyesinde PCI DSS Compliance gereksinimlerini karşılayan hızlı bir çözüm sunuyor.

Trabzon’da, Faydata Bilgi Teknolojileri tarafından geliştirilen ve dünyaya açılan “Bekchy Engine”, gelişmiş algoritmalar ve ML (Machine Learning) ile sıfırıncı-gün (Zero-day) ataklarını ve aşırı kaynak kullanımını tespit edebiliyor.

Bekchy temel, ileri düzey ve özelleştirilebilir kural setlerini işleyerek Layer 7 seviyesinde saldırıları engelleyebiliyor.

Microsoft IIS, Nginx, Apache, Litespeed, IBM HTTP Server, Oracle HTTP Server, Apache Tomcat, Lighttpd, Haproxy ve tüm uygulama sunucularıyla ve PHP, .Net, Java, Ruby, Python gibi farklı yazılım dilleriyle uyumlu çalışıyor.

Nasıl Çalışır?

Bekchy’ye üye olduğunuzda hızlıca alan adınızı ekleyip DNS yönlendirmesi yapıyorsunuz ve web servisinizi seçtiğiniz pakete göre farklı güvenlik katmanlarıyla donatılıyor.

Bekchy, istenmeyen yazılım (malware) bulaşmış web uygulamasının önüne konulduğunda zararlı kodları yakalayıp raporluyor. Uygulama sunucularının IP adreslerini de blacklist veritabanlarında sürekli kontrol ederek raporluyor.

Ücretlendirme / Gelir Modeli

Bekchy, aylık abonelik modeliyle çalışan bir SaaS tipi girişim. Aylık 9.99 dolardan başlayan fiyatlarla hizmet sunuyor. SSL destekli paketin fiyatı ise 19.99$ yani 20 dolar. 

Dipnot: Bekchy, kısa süre önce GirişimlerNet’in güvenlik zaafiyetlerine karşı korunmasını da üstlendi ve şu anda aktif olarak kullanımda. Yukarıdaki ekran görüntüleri de GirişimlerNet’in panelinden. Bu güzel destek için Faydata ekibine bir kez de buradan teşekkür ediyorum.

 

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Nedir? Brand Mentions, adından da anlaşılacağı gibi markanız hakkında medya takibi yapan bir araç. Bu marka,…

  • 870
Devamını oku

ABD'de Şükran Günü'nü takip eden cuma günü Black Friday olarak adlandırılıyor ve her yıl tonlarca marka ve…

Devamını oku

Girişimcilik ile ilgili hemen her konuya değinen, o hafta yaşanan gelişmeleri masaya yatıran, keyifle dinlenen…

  • 401
Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir. GirişimlerNet, Patreon destekçileri ve tanıttığını bazı girişimlerden gelir ortaklığı yoluyla gelir elde etmektedir.