Ayda 1000 Dolar Kazanmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Bugünlerde herkes dolar kazanmak üzerine düşünüyor. Çağrı Menteş’in popüler olan tweet’i bunun en bariz göstergelerinden biriydi. Ancak bu konuda yapılabilecek çok şey olmasına rağmen bazı şeyleri simule ederek göstermek daha faydalı oluyor.

Genelde işe ek olarak para kazanma konuşulduğunda “ayda 1000$ veya “ilk 1000$” gibi hedefler konur. Daha önce paylaştığım Noah Kagan’ın eğitimi de ilk 1000 dolara odaklanmıştı. Eskiden reklam gelirinden ayda sadece 1 dolar kazanan bir site açıp, bu siteden de 1000 tane yapmak gibi seçenekler konuşulurdu. Bugün ise önümüzde çok daha fazla fırsat var.

Bu yazının konusu olan Creators Calculator (Üreticinin Hesap Makinesi) ürünü de ayda X dolar kazanmak için ne yapmamız gerektiğini simule ediyor. Kazanç hedef imlecini ilerleterek hedefinizi güncelleyebilirsiniz ama başlıktaki sorudan hareketle aylık 1000 dolar hedefine bakarsak karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor.

Ayda 1000 dolar kazanmak için;

 • Video üretmeyi beceriyorsanız Youtube‘da 1-1,3 milyon görüntülenme lazım. Elbette kategoriye ve ülkeye göre değişir.
 • Oyun oynayıp paylaşmayı seviyorsanız Twitch‘te ayda 4.99 dolardan 400-600 abone lazım.
 • Substack ile ücretli e-bülten yapacaksanız ayda 5 dolardan 250-350 abone kazanmanız lazım. Elbette bülten ücretini değişerek bu sayılar güncellenebilir.
 • Patreon‘da destekçi bulabilirseniz aylık 5$ ile 300-400 abone lazım. Benim güncel abone sayım 82.
 • Buy me a Coffe ile satış/destek topluyorsanız ayda 270-330 destek bulmak gerek. Muhtemelen Ko-fi de bu seviyede olur çünkü direkt Stripe hesabınıza alıyorsunuz. Patreon platform komisyonu da aldığı için biraz daha yüksek.
 • Lightroom Preset’i yapabilirseniz CheckmyPresets ile ayda 2 dolardan 600-650 satış yapmanız lazım.
 • Udemy‘de eğitim yapacaksanız ayda 9 dolardan 200-220 eğitim satmalısınız.
 • Amazon Kindle ile e-book satmak istiyorsanız 10$ ücretle 170-220 tane satış yapmalısınız.
 • Amazon Affiliate‘i ile gelir elde etmek için çalışıyorsanız ve 10$ değerinde bir ürün tanıtıyorsanız 1250-1350 ürünün satışına aracılık etmelisiniz.

Bu hesaplayıcı ile aylık 1 dolardan aylık 12000 dolara kadar gelirinizi nasıl kazanabileceğinizi görebilirsiniz. Abonelik ücretlerini değişerek farklı hesaplamalar da çıkarmak mümkün. Ancak işin özünü anlamak ve bir hedef koyabilmeniz açısından faydalı olabileceğini düşündüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.

Ben Patreon’da 2020 sonuna kadar 1000 destekçi hedefiyle içerik üretmeye devam ediyorum. 0’dan milyar dolara giden girişimcilik hikâyelerinden daha fazla faydalı içerik üretmem için Girisimler.net’i Patreon’da destekleyebilirsiniz.

Peki sizin hedefiniz nedir? Lütfen yorumlarda paylaşın.

Total
0
Shares
10 comments
 1. Bu kadar paylaşım almışta zaten youtube o kadar izlenme alan adamın bu yazıyla işi ne? Veya o kadar mail abonesi yapacak adamın bu yazıyla işi ne?

  Boş bir şey yazmışsın.

  1. Böylesi heves, motivasyon kırmaya gerek var mı? Benim de aylık 100.000 civarı bir izlenmem var youtube’da 1.000.000 olsa da girişimcilik ruhu ve üretme hevesi geçecek bir şey değil. Boş bir şey yazmışsın demek ağır ve emek verilen bir yazı için kırıcı olmuş Ahmet Bey.

 2. Orijinal içerikler üretmeden makul bir gelir elde etmek imkansız gibi. Bu yüzden araştırma yapmak, niş bir konuda özgün içerikler üretmeye gayret etmek lazım. (makale, müzik, video, resim, fotoğraf vb)
  Yatkınlığınız varsa stok fotoğraf, animasyon ve müzik konularına yönelmeyi öneririm.

 3. Günümüzde dolar kazanmak çok önemli bir eylemdir. İnsanın kafasının rahat olmasını sağlar. Böylelikle daha çok proje ve yenilik düşünülebilir. Sanırım bu yazı ve benzeri içerikler bizlere her dönem lazım. Ülkemizde emeğin değeri düşürülerek ihracat artışı sağlanmaya çalışılıyor. Dolar şart 🙂 Elbette bunun için çok iyi ingilizce gerekiyor.

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Circle: İçerik Üreticileri İçin Para Kazandıran Topluluk Platformu

Next Article

Mevlüt Dinç ile Hayat Bir Oyun Kitabını ve Girişimcilik Hikâyesini Konuştuk

Related Posts