Coursera Eğitimlerine Ücretsiz Erişmenin Yolu

Geçen hafta bir GirişimlerNet okuyucılarından Birol Köklü‘nün paylaştığı bilgiyle güzel bir şey öğrendim. Beylikdüzü Belediyesi, dünyanın önde gelen çevrimiçi platformlarından Coursera ile harika bir işbirliğine imza atmış. Biraz kuşkuyla yaklaşsam da bizzat başvurup sonucu görmek istedim. Çok kısa süre içinde kabul e-postası aldığım için de bu bilgiyi sizlerle paylaşmaktan keyif duyuyorum. 🙂

(Eğer kaçırdıysanız daha önce Kovid-19 nedeniyle ücretsiz olan fırsat ve eğitimleri paylaşmıştım.)

Belediye, courserabeylikduzu.org adresinde bir tanıtım sitesi de açmış ama ben aşağıdaki soru-cevap serisiyle hızlı bir özet geçmek istiyorum.

Coursera nedir?

Coursera; Stanford Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri profesörü Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından kurulan bir çevrimiçi eğitim girişimi. Çeşitli alanlarda ücretli/ücretsiz çevrimiçi eğitimler sunuluyor. Birçok ücretsiz eğitim sunulsa da bazı eğitimler veya sertifika programları için ücret ödemek gerekiyor.

Bu anlaşma kime, ne sağlıyor? 

Beylikdüzü Belediyesi, 50 bin kişi için Coursera tüm eğitimlerine ücretsiz katılım hakkı satın almış. Eğitimlerin erişim ücreti normalde 10 milyon dolar ama belediyenin ne kadar ödediği belli değil.

Nasıl başvuru yapılıyor?

Bu sayfadaki formu doldurmanız yeterli. İletişim ve eğitim bilgilerinizi paylaşmanız gerekiyor.

Başvurular ne zamana kadar sürecek? Eğitimlere erişim sınırlı mı?

Programa son kayıt tarihi: 31 Ekim 2020. Kurs bitiş tarihi ise 31 Aralık 2020 olarak paylaşılmış. Eğitimlerin dili İngilizce ama bazılarında Türkçe altyazı bile var.

Kimler başvurabilir?

Görünüşe göre bir filtreleme yok. Herkes başvurabilir.

Coursera’da hangi içeriklere erişim sağlanıyor?

3900’den fazla eğitim programına erişmek mümkün. Beylikdüzü Belediyesi, program sonunda verilen sertifikaları ve özgeçmişleri dünyadaki 2400 firmayla paylaşıp birçok sektöre nitelikli insan kazandırmayı hedefliyor.

Kontenjan ne durumda?

Paylaşılan bilgilere göre bugüne dek 20 bine yakın kişi erişim hakkı almış. Toplam 19 bin saatlik, 31 bine yakın ders işlenmiş. Ayrıca 711 tane de sertifika kazanılmış.

Beğendiğim eğitimler neler?

Bu güzel anlaşmanın değeri gerçekten çok yüksek. Bu sebeple Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık‘a ve bu anlaşmayı düşünen, emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Aşağıda da dikkatimi çeken ve keşke zaman ayırıp bitirsem dediğim birkaç dersi paylaşıyorum;

  • Advanced Writing / University of California
  • Social Psychology / Wesleyan University
  • Introduction to Web Development / University of California
  • From Idea to Startup / Technion, Israel Institute of Technology

Siz de aldığınız veya dikkatinizi çeken eğitimleri yorumlarda paylaşırsanız sevinirim. Aşağıda listedeki kategorilerin bir kısmını görebilirsiniz. Ayrıca üniversitenizin de Coursera ile anlaşması olabilir, eğer buradan alamazsanız onu da sorgulamayı ihmal etmeyin. 😉

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

2 Comments

  • F Uyanık

    Introduction to Sustainable Development ve Age of Sustainable Development – J Sachs – Columbia Üniversitesi. Şahane eğitimlerdir.

  • anonim

    kurslara zaten ücretsiz erişim sağlanabiliyordu, bu işbirliği sayesinde sertifikalar mı ücretsiz oldu?

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Nedir? Nasıl Çalışır? FocusMate, çalışma/odaklanma performansını görüntülü görüşmeyle artırmak…

Devamını oku

API (Application Programming Interface) yayınlamak ve kullanmak her modern girişim ve geliştirici için olmazsa…

Devamını oku

NewsletterCrew, e-posta bülteni (newsletter) üreticilerine özel bir içerik & topluluk girişimi. E-posta…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami