Crystal: Sosyal Profillerden Kişilik Analizi Yapan Girişim

İstenmeyen e-posta (spam) klasörümde daha önce üye olduğum Crystal adlı bir girişime rastladım. Crystal, başlıkta yazdığım gibi herkese açık sosyal profillerinden kişilik analizi yapan bir girişim. Makine öğrenmesi ve yapay zekâ teknolojilerinden faydalanarak herkese açık verileri topluyor ve bu verileri işledikçe daha isabetli yorumlar yapıyor.

Nedir? Nasıl Çalışır?

Crystal, herkese açık kişi profilleri üzerinden veri avcılığı yapıyor ve elde ettiği sonuçları bir karakter analizi çıkaracak şekilde yorumluyor. Hedefteki şahsın kişiliğini farklı açılardan ele alan Crystal, gerçekten başarılı bir tahmin sunarak her türlü iletişimde elinizin güçlenmesini hedefliyor. Ayrıca elle (manuel) paylaşılan geri bildirimler toplayarak karakter tahminini makine öğrenmesinin ötesine taşıyor. Yani işin içine insan zekâsını/analizini/tecrübesini katıyor.

Kişisel bir e-posta atarken, pazarlama çalışmalarınızda, bir toplantı veya iş görüşmesinden önce Crystal’ın analizlerinden faydalanmanız pekâla mümkün. LinkedIN profillerini esas alan Chrome eklentisi de bu işi kolaylaştırıyor. Örneğin benim LinkedIN profilim kişiliği tahmin edilebilen profillerden biri ve hakkımda bir çok bilgi paylaşılıyor.

Dilerseniz üye olduktan sonra kendi karakter yapınız hakkında geri bildirim paylaşabilir ve ücretsiz kişilik testi yaptırabilirsiniz.

Ücretlendirme:

Crystal, kullanıcı başına aylık 29 dolar karşılığında özel (premium) özellikler sunuyor. Ücretsiz hesap açtığınızda ise ücretsiz 10 sorgu hakkına sahip oluyorsunuz.

Paylaşılan bilgilere göre Crystal, aralarında Airbnb, Accenture gibi şirketlerin de olduğu 1000’den fazla şirketle çalışmış. Slack’ten Drift’e, LinkedIn’den Salesforce ve HubSpot’a kadar birçok dijital ürünle de bağlantılı iş yapabiliyorsunuz.

Rapportive vs. Crystal

Yıllar önce LinkedIn’in satın aldığı Rapportive’i hatırlatan Crystal’ın da önümüzdeki dönemde bir satın alma teklifine evet demesi bence mümkün.

Diğer yandan Crystal kişisel verilerimizin reklamcılara pazarlanması gibi tehlikeli bir kulvarda koşuyor ve oldukça merak uyandırıcı bir iş yapıyor. Gerçekten dijital dünyada neleri sevdiğimizin değil, kişiliğimizin analiz edilmesi bize bir şeyler satmak isteyenleri daha güçlü hale getiriyor. Tabii siz satış tarafındaysanız bu durum işinize gelebilir.

Eğer bu konularla ilgileniyorsanız Crystal’ın hazırladığı Personality AI (pdf) ve Improve Your Emails (pdf) e-kitaplarını indirip inceleyebilirsiniz.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Nedir? Groups'un kurucusu Emre Sokullu, girişim fikirlerini yeni blogu Ideas For Free ile paylaşmaya başladı. Her…

Devamını oku

Rally, dünyanın en değerli hızlandırma merkezlerinden Y Combinator'a seçilemeyen 2 girişimci tarafından kurulan…

Devamını oku

Daha dün video danışmanlık üzerine yeni bir girişim tanıtmışken gece yarısı yine bu alanda çok beğendiğim…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami