Feather: Mobilya Kiralama ve Abonelik Servisi

Feather, aylık abonelik modeliyle çalışan ve ürün olarak mobilya gönderen bir girişim. Feaather aylık aboneliklerine mobilya ürünlerini indirimli olarak gönderiyor ve sürekli aynı mobilyayı kullanma alışkanlığını ortadan kaldırıyor. Abone olmak istemeyenlere ise tekil mobilya kiralama hizmeti sunuyor.

Şimdilik New York City, San Francisco, Los Angeles ve Orange County bölgelerinde hizmet veren Feather, yüksek fiyatlı mobilyalara sahip olmak yerine küçük ücretlerle değişimin zenginliğini yaşamayı teklif ediyor. Diğer yandan mobilya üretimindeki olumsuz çevresel etkinin de önüne geçmek istiyor. 

Feather, salondan çocuk odasına, yemek odasından ev-ofis alanlara kadar farklı ihtiyaçlar için farklı mobilya seçenekleri sunuyor. Dolayısıyla büyük bir koltuk da küçük ayaklı bir aydınlatma ürünü de sipariş edebiliyorsunuz. (bkz: tüm mobilyalar)

Ücretlendirme / Gelir Modeli

Eğer abone olmazsanız sevkiyat ve kurulum için 99 dolar ve mobilya ücretini ödemeniz gerekiyor. Bu teklif Feather’dan kısa süreli faydalanmak isteyenler için ve aylık abonelik ücreti yok.

Abonelik tarafında ise aylık 19 dolar gibi tekrarlayan bir ücret ve seçtiğiniz mobilya için belirlenen indirimler var ki bu indirimler %75’e kadar çıkabiliyor. Aboneler ilk ürün sevkiyatından ücretsiz faydalanıyorn ama onların da sonraki değişimlerde 99 dolar ödemesi gerekiyor. Örneğin aboneler aşağıdaki koltuk için 39 dolar öderken abone olmayanların 134 dolar ödemesi ve en az 3 aylık kullanım taahhüt etmesi gerekiyor.

Yatırım Bilgisi:

Şu ana dek 16 milyon dolar yatırım alan Feather’a güvenen yatırım şirketleri Spark Capital, Kleiner Perkins, Bain Capital Ventures, New Enterprise Associates.

Bu Girişim Tutar mı?

‘Sahip olma, kirala’ sözünü şiar edinenlere, evi ofis olarak ullananlara, sürekli aynı ürünü kullanmaktan sıkılanalara ve sık sık ev değiştirenlere ilaç gibi bir hizmet. Diğer yandan temizlik takıntısı olanlar için başkasının kullandığı mobilyayı kullanmak çok da çekici olmasa gerek. Bu gibi kişilerin tercihleri belli başlı ürünlerle sınırlı olacaktır ve mobilya değiştirme/kurulum hengamesini sevmeyenler için de Feather özlenen bir servis değil.

Feather belli bir hacme ulaşırsa mobilya montaj/taşıma ve temizlik alanında istihdamı arttırabilir. Sırf bu alana özgü girişimlerin bile çıktığını görebiliyoruz. Diğer yandan sürekli mobilya taşıma işinin CO2 salınımı açısından az da olsa bir etkisi olacaktır.

Mobilya pazarının büyüklüğünü düşündüğümüzde ise Rocket Internet’in Kurucu Ortağı Oliver Samwer’in şirket içi bir e-posta yazdığı şu cümle aklıma geliyor;

“There are only 3 areas in ecommerce to build billion dollar business: amazon, zappos and furniture.”

(E-ticarette sadece 3 alan milyar dolarlık iş boyutuna ulaşabilr; amazon, zappos (ayakkabı satışı) ve mobilya.)

Total
0
Shares
1 comment

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Reforge: Usta İsimlerden Büyüme Odaklı Hızlandırma Eğitimi

Next Article

Ortaya: Ürün ve Hizmet Yorumlama Platformu

Related Posts