RFS100: Girişim Fikri Bulmak Çok mu Zor?

Bir çok kişi girişimci olmak için iyi bir girişim fikri arar. Ben ise günümüzde bulmanın çok kolay olduğunu düşünüyorum ama en iyi fikirlerin kendi başımıza keşfedeceğimizi de söylemeliyim.

Paul Graham da girişim fikrini düşünerek bulmak yerine bilhassa karşılaşılan ihtiyaçlardan ortaya çıkmasını değerli buluyor ve başarılı girişimlerde fikir açısından gördüğü 3 ortak özelliği şöyle sıralıyor:

  • Kurucuların yapmak istediği bir fikir
  • Kurucuların yapabileceği bir fikir
  • Bazı insanların yapılmaya değer olduğuna inandığı bir fikir.

Fikre körü körüne aşık olmaya gerek yok ama gerçekten de özellikle kurucu kadronun söz konusu fikri inanması, sevmesi ve en azından bazı kişilerin beğenisini kazanması önemli. Herkes fikri beğeniyorsa veya hiç kimse beğenmiyorsa bir sorun var demektir.

Kısa girizgahı geçtikten sonra o büyük fikri dışarda arayanlar için RFS 100 adlı bir mikro-girişimden, bir e-posta bülteninden bahsedeyim.

Her Hafta 10 Girişim Fikri

RFS 100, her Cuma 10 farklı girişim fikri gönderen bir e-posta bülteni. E-posta adresinizi bırakıyorsunuz ve size her hafta birbirinden güzel (?) girişim fikirleri gönderiyor. Yatırımcılar, girişimciler ve operatörler(?) tarafından düşünülmüş bu fikirlerin yanısıra üyelere özel kanala girerek girişimcilerle ve analistlerle etkileşime girebiliyorsunuz.

100 girişim fikri paylaşmayı vadeden RFS 100 ekibi Y Combinator’ın “Requests for Startups” teriminden yola çıkarak bu işe soyunmuş ve iyi, alıcısı olacak fikirlerin geniş kitleler tarafından bilinmesi gerektiğine inanıyor.

Mesela şuradaki GoodReads’i yeniden icat etme fikri benim ilgimi çekti. Daha fazlasını www.rfs100.com adresinde bulabilirsiniz. Küratörler: Mario Gabriele ve Aashay Sanghvi.

Bu işin bir benzerini Emre Sokullu’nun Ideas For Free adlı blogunda paylaştığını hatırlarsınız. Üstelik bu bedava fikirleri hayata geçireceklere bir finansal destek yapacağı da ilan etmişti.

Yukarıda değindiğim gibi girişim fikri bulmak bence günümüzde çok kolay ama yine de kendi dertlerim üzerinden bir girişim (fikri) çıkarmayı daha makul ve değerli buluyorum. Elbette bu başkalarından ilham almayacağımız anlamına gelmiyor. Ama bulduğumuz fikir üzerinde uzun süre çalışmamızın gerekliliği asla aklımızdan çıkmamalı…

Peki siz girişim fikrini dışarda mı yoksa içinizde mi arıyorsunuz? Fikir bulma konusundaki yorumunuzu merak ediyorum.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Girişimcilerin dostu, mükemmel indirimlerin başkenti AppSumo, 2020 Black Friday indirim dönemi için ilk…

Devamını oku

Base64: İstediğiniz Dokümandan İstediğiniz Parçaları Ayıklayın Base64, farklı dokümanlar içindeki…

Devamını oku

OnePager VC: Yatırımcılar İçin Girişiminizin Hazır Sayfası OnePager VC, girişimlerin yatırımcılar için…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami