Quora’dan Girişimimize Nasıl Kaliteli Trafik Çekeriz? (Özel İndirim)

Quora’dan Girişimimize Nasıl Kaliteli Trafik Çekeriz?

2009’da eski Facebook CTO’su Adam D’Angelo, Facebook’tan ayrılınca Charlie Cheever bir soru-cevap sitesi kurdu; Quora.

Bugün bir soru-cevap sitesinden çok daha fazlası olan Quora, arkasındaki güçlü ilk destekçiler ve sosyal özelliklerle bugüne kadar ayakta kalmayı başardı. Toplamda 226 milyon dolar da yatırım aldı ve internetin önemli bilgi kaynaklarından biri haline geldi. Dolayısıyla girişimciler, trafik çekmek isteyen spam’cilerin de uğrak adreslerinden biri oldu.

Peki gerçekten girişimciler olarak Quora’dan girişimimize hedefli trafik çekebilir miyiz? User Guiding ekibiden Mert‘in bu işi yaptığını bizzat biliyordum ama bu soruya detaylı yanıt veren bir kitap buldum ve Türk lirasına özel bir indirim de isteyerek sizlere getirdim. ‘Fırat The Discount Hunter’ iş başında. 😉

(Okumadıysanız Product Hunt’ta Nasıl Zirveye Çıkılır? yazımı da tavsiye ederim.)

Önce içerikten bahsedelim…

Kitap Tejas Rane adlı Hindistanlı biri tarafından yazılmış.

Adı: Quodrific – A Compherensive guide to Quora Marketing

Alt başlığı: Learn the art of leveraging Quora and turbo-charge your business like never before!

Dili: İngilizce

Öncelikle PDF formatındaki kitabın 111 sayfa olduğunu görünce şaşırdım. Açıkçası daha basit bir şey bekliyordum. Ama Tejas kardeşimiz işi ciddiye alıp detaylı bir rehber yazmış. Açıklamaları ve görselleri de itinayla hazırlamış. Elbette roman gibi metin yoğun bir kitap değil ama bir sunum gibi içerik kreması olmadığını da rahatlıkla söyleyebilirim.

A’dan Z’ye Quora

Tejas, Quora’da pazarlama yapmanın temellerinden başlıyor ve sorulara nasıl daha iyi yanıtlar yazacağınıza, sitenize nasıl potansiyel müşteri (lead) çekeceğinize, Facebook-LinkedIn-Twitter ile nasıl çapraz pazarlama yapacağınıza kadar bir çok konuya değiniyor.

Merak edenler için içindekilerin tam listesini ve neden Quora’da pazarlama yapmamız gerektiğini anlatan 2 sayfayı aşağıda paylaşıyorum.

Elbette Quora yanıtlarınızın Google’da nasıl üst sıralarda çıkacağına da değiniliyor. Ubersuggest’ten nasıl kelime araştırması yapacağımızı da anlatıyor.

Sadece ücretsiz trafik çekmek mi var? Hayır. Quora Ads’i nasıl kullanacağımızı, Quora Partner programıyla, Affiliate Marketing ile veya Youtuber ve micro-influencer olarak nasıl para kazanacağımıza dair öğrendiklerini bizimle paylaşıyor Tejas. Gerçekten hepsini okumak istiyorum. 🙂

Büyütmek için tıklayın.

Tejas kim ve macerası ne diyenler için kendisinin bu işe 2014’te yavaş yavaş adım atıp 23 Şubat 2020 itibarıyla kendi sitelerine 522 bin görüntülenme çeken bir yazar-girişimci olduğunu paylaşayım. ‘Kendi işimle ilgili her ümit vadeden soruya yanıt yazıyorum’ diyor ve bugüne kadar Qura Digest ile yanıtları 20 milyon kişiye gösterilmiş. Şimdi de özellikle Quora Marketing, yazarlık ve danışmanlık işlerinden para kazanıyor. Quora’da işlerin nasıl çalıştığını aşağıdaki şema ile gösteriyor.

Hikâye Anlatımı & Araştırma

Kitabı detaylıca anlatmak uzun ama dikkatimi çeken ve beğenimi kazanan şey Tejas’ın konuya Storytelling (hikâye anlatımı) ve Research (Araştırma) konularına vurgu yaparak başlaması oldu. Gerçekten araştırma/gözlem ve hikâyeleştirme her konuda çok önem taşıyor.

Quora Ne Kadar Büyük?

Kitapta Quora’nın 2018 itibarıyla 300 milyon aylık aktif kullanıcısı olduğu paylaşılıyor. Güncel trafiği ise Similarweb’e göre aylık 500 milyon civarında.

Gördüğüm kadarıyla Tejas, oyunu kurallarına göre oynamanın, spam yapmadan nasıl trafik çekileceğini alatıyor. Moderatörlerin sorulara verdiğiniz yanıtı gerekçesiz veya spam diyerek kaldırabileceğini söylerken kendisinin bu konuda nasıl eyleme geçtiğini de paylaşıyor. Bu konuda şeffaf olması hoşuma gitti.

Tejas’ın hazırladığı Quora huni/tünel akışı.

Tejas, Quora’nın değerinde altında bir ilgi gördüğünü paylaşıyor ve bizim de bu işe erken adım atanlardan olmamızı istiyor. Ben geç kaldık gibi hissetsem de gerçekten bu yazıyı görenlerin bile tamamını okumadığını düşünürsek geç kalmış sayılmayız. Okuyan kazanır. 🙂

Bu arada Mert (Aktaş) ile konuşunca Quora Wiki tarafının kapatıldığını ve trafiklerinin 1/4’ine düştüğünü söyledi. Biraz araştırdığımda Quora’nın bu bölümü 2017’de biraz değiştirdiğini, yakın zaman önce de kapattığını okudum ki Tejas da şu anda bununla ilgili bölüme bir güncelleme yazmış ve haber verilmeden kaldırıldığını, eğer açılırsa geçerli olduğunu eklemiş.

Bize Özel İndirim…

Ben Tejas’ın bu kitabı 15 dolar karşılığında sattığını IndieHackers’ta görmüştüm. Sonra kendisiyle konuştum ve önce 5 kişi için 10 dolara indirdi. Sonra TL-Dolar paritesinden bahsettim ve Türkiye’de bir kitabın 20-30₺ olduğunu söyledim ve nihayetinde 5 dolara indirdi. Tabii ben de bu yazıyı yazacağımı söyledim.

Kısacası bana/bize özel bu linkten Quorific’i %66 indirimle 5 dolara alabilirsiniz. 50 kişiyle sınırlı ama eğer bittiğini görürseniz yorumlarda yazmanız yeterli. Sizin için tekrar isterim. 🙂

Bu arada Quorific şu anda Product Hunt’ta yayında, destekleseniz sevirinim. PH kitlesine %33 indirimle 10 dolar olduğunu da paylaşayım.

(Okumadıysanız Product Hunt’ta Nasıl Zirveye Çıkılır? yazımı da tavsiye ederim.)

Total
0
Shares
2 comments
    1. Kitabın sahibi indirimi kapatmıştı, son 24 saat için izin aldım. Almak isterseniz haberiniz olsun. 🙂

      26 Nisan 12:00 gibi veya 30 satış sonra kapanacak. 10$ olacak.

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Referandom: TBMM ve Meclis Oylamaları Vatandaşlara Açılıyor

Next Article

Social Animal: İçerik Pazarlamasının İsviçre Çakısı mı? [Fırsat]

Related Posts