Wavium: Blog ve E-posta Bültenini Birleştiren Yeni Girişim

Günümüzde görsel içerikler hiç olmadığı kadar popüler ama halen yeni blog altyapıları/siteleri görmeye devam ediyoruz. Wavium bu listeye katılan yeni bir girişim ve sade bir blog altyapısı olmanın yanında dahili e-posta gönderme özelliğiyle farklılaşıyor.

Medium veya WordPress gibi mi?

Sam Shore tarafından kurulan Wavium, tamamen tarayıcı üzerinde çalışan bir ürün. Yani istediğiniz zaman WordPress gibi kendi sunucunuza kuramıyorsunuz. Dolayısıyla verileriniz de wavium.blog üzerinde kalıyor.

Medium benzeri diyebiliriz ancak Medium gibi kullanıcı profillerini üst alan adı altında toplamıyor. Her kullanıcı için bir alt alan adı oluşturuyor ve bu şekilde yayın yapılmasına izin veriyor. Maalesef, henüz kendi alan adınızı kullanmanıza da izin vermiyor.

E-posta Bülteni / Newsletter Silahı

Basit bir metin düzenleyici ve yayın oluşturma özelliğinin yanına eklediği en dikkat çekici özellik hiç şüphesiz yerleşik e-posta (newsletter) gönderme özelliği. Yani her yazıyı yazıp yayınla noktasına geldiğinizde, açılan pencererede bir de e-posta başlığı ve e-posta metni yazarak gönderim yapabiliyorsunuz. Yani yazıyı yazayım sonra da e-posta takipçilerine e-posta atayım derdi yok.

Gerçek Rakipler: Substack ve Revue 

Örneğin ben yazılarımı WordPress üzerinde yayınlıyorum ve e-posta abonelerime Mailerlite üzerinden ulaşıyorum. Tamamen farklı iki ayrı ürün. RSS otomasyonu yapsam da kontroller için ayrı bir zaman alıyor ve her seferinde özelleştirme yapamıyorum. Wavien de tam olarak bu derde çare oluyor ama elbette bağımsız bir e-posta aracının yerini alması mümkün değil. Sadece yazmaya odaklanan ve e-posta abonesi de toplamak iteyenler için ideal. Üstelik ücretsiz.

Aslında Medium da Haziran ayında Newsletter özelliğini getirdi ve artık kendi içinde yayınların e-posta abonesi toplamasını mümkün kılıyor. Ancak Wavium’un biraz daha tekil yazılar üzerinden hareket ettiğini ve bu bakımdan Substack ve Revue gibi servisleri hedef aldığını söyleyebilirim. Eğer ayakta kalabilirse bu iki servise kafa bile tutabilir.

Ücretsiz bir şekilde blog açmak ve e-posta abonesi toplamak istiyorsanız Wavium’u deneyebilirsiniz. Hatta çok etkili olacağını söylemek zor ama Google’da kimsenin bilmediği bir adresten sinyal/backlink almak için de kendinize bir uydu blog açabilirsiniz. Zira Wavium oldukça yeni ve rakipleriniz henüz bu adresi keşfetmemiş olabilir. Tabii Girisimler.net takip etmiyorlarsa. :))

Örnek bir sayfa/blog için girisimler.wavium.blog adresine göz atabilir, üyelik oluşturmak için getwavium.com adresini ziyaret edebilir ve nasıl çalıştığını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

 

Total
0
Shares
1 comment

Bir Yorum Yazın

Previous Article

RFS100: Girişim Fikri Bulmak Çok mu Zor?

Next Article

WP Reset: WordPress Sitenizin Yetenekli Muhafızı [Fırsat]

Related Posts