From Your Eyes: Kişiselleştirilebilir görme deneyimi

Görme engelli Zülal Tannur tarafından kurulan From Your Eyes, yapay zekanın gücünü “görme” kavramını yeniden oluşturmak için kullanıyor. Yeni bir görme deneyimi vaat eden girişim, görme engelli bireylerin erişmekte zorlandığı her şeyi özel bir teknoloji ile düzenliyor.

Oluşturulan yapay zeka destekli sistemin temelinde kişiselleştirme yatıyor. Örneğin bir fotoğraf her kullanıcı için farklı şekillerde betimlenebiliyor. Kullanıcıları makine öğrenimi sayesinde her geçen gün daha iyi tanıyan sistem, edindiği bilgileri platforma yüklenen dosyaları betimlerken kullanıyor.

From Your Eyes aynı zamanda bir sesli asistana da sahip. Tıpkı betimleme bölümünde olduğu gibi sesli asistan da makine öğrenimi ile birlikte çalışıyor. Böylelikle kullanıcılar, asistandan hem hayatlarından biri gibi hem de tarihsel bir figür gibi davranmasını isteyebiliyor.

Yapay zekanın yetersiz kaldığı anlarda ise gönüllüler devreye giriyor. Kullanıcılar, betimleme konusunda yapay zekanın eksik kaldığını düşündüğünde gönüllülerden destek isteyerek onların betimlemesini de görebiliyor. Dileyen herkesin From Your Eyes’in gönüllü betimleyicisi olabileceğini de aktaralım.

From Your Eyes kurucusu Zülal Tannur

Fotoğrafların haricinde video betimleme alanında da başarıyla çalışan From Your Eyes, bu noktada dünyada bir ilki başarıyor. Sadece yapay zeka kullanarak videoların detaylı betimlemelerini oluşturabilen platform, fotoğraflarda 15 milisaniyelik işleme süresi ile dikkat çekiyor.

865 farklı rengi birbirinden ayırt edebilen From Your Eyes imzalı yapay zeka, 15 milyon görsel veri ve 700’den fazla class’a sahip FYE data setiyle eğitilmiş durumda. Sistemin doğruluk oranı ise %98.03.

Yalnızca görme engelli bireylerin hayatına dokunmanın haricinde makineler de From Your Eyes ile adeta “görebiliyor”. Otomativ, e-ticaret, havalimanları ve bankacılık olmak üzere dört ana dikeyde B2B model ile birlikte şirketler From Your Eyes’in yapay zekasından yararlanabiliyor.

Otomobillerde kişiselleştirilebilir araç içi asistan deneyimi de girişimin geliştirdiği makine öğrenimi destekli yapay zeka ile sunulabiliyor. E-ticaret alanında ise görme engelli bireyler için ürünün detaylı betimlemesi yapılabiliyor.

From Your Eyes hakkında daha fazla bilgi almak için: https://fromyoureyes.app/

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Kidolog: Ailenin tüm üyeleri için teknoloji dolu bir deneyim

Next Article

Kozalak: Ağaçlar için giyilebilir teknolojiler

Related Posts