Günün Girişimleri 2: Luminar Tech, Kamion, Fitbod

Bugün de sizlerle biri yerli olmak üzere toplam 3 girişim paylaşıyorum. Luminar‘ın hikâyesi gerçekten ilgi çekici. Kamion, zamanında kapanan Webnak’ın yolundan gidiyor. Fitbod ise korona sonrası trend olan evde spor girişimlerden..

Keyifli incelemeler…

Luminar: Thiel Fellow’dan 3,4 Milyar Dolarlık Çıkış

Luminar, sürücüsüz araçlar için lazer tanıma teknolojileri (lidar) geliştiren bir girişim. Aslında çok kolay anlatılacak ve hemen başlanacak bir fikir yok ortada. Ama girişimin hikâyesi biraz ilginç.  Girişimin kurucusu ve CEO’su Austin Russell, 18 yaşında üniversiteyi bırakıp Thiel Fellow’a katılıp Peter Thiel’den 100 bin dolar alarak Luminar’ı kuruyor. Evet, bunu yapan çok genç var ama bugün geldiğimiz noktada Luminar, 3,4 milyar dolarlık değerlemeli satışla (SPAC merger) borsaya  açılacak. Luminar bugüne kadar 250 milyon dolar da yatırım almış.

Kamion: Kara Taşımacılığında Verimlilik Platformu

Kamion, şirketlerin kara taşımacılığı ihtiyaçlarını hızlı, güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde karşılamayı hedefleyen bir girişim. Yük verenler ile araç sahiplerini bir araya getiren Kamion, iki taraf için de verimlilik vadediyor. Araç sahipleri daha fazla iş alırken, yük verenler de daha uygun fiyatlarla işini görebiliyor. Girişimin kurucusu Berkay Adlim. Sistemin şu anda ne kadar aktif olduğunu bilmiyorum ancak bu alanda faaliyet gösteren, Hasan Aslanoba’nın yatırımcısı ve eski CEO’su olduğu Webnak, ürün-pazar uyumunu sağlayamadığı için kepenk indirmişti.

Fitbod: Kişiye Özel Antrenman Uygulaması

Fitbod, spor salonlarının kan kaybettiği koronavirüs döneminde popülerleşen antrenman uygulamalarından biri. Kişiye özel spor programı çıkaran Fitbod, mevcut ekipmanlara uyumlu öneriler sunuyor. Normalde yıllık 60 dolar üyelik ücreti olan Fitbod’u ücretsiz deneme süresinden faydalanarak inceleyebilirsiniz. Hem Android hem de iOS uygulamasıyla hizmet evriyor. Ayrıca kıyafet satışı yapıyor ve birisine Fitbod hediye etmek istediğinizde yüzde 25 indirim yapıyor (45 dolar).

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Günün Girişimleri 1: Growth Mentor, Type Studio, Vin Takip

Next Article

Günün Girişimleri 3: Hindistan'dan YCombinator'a Seçilen 14 Girişim

Related Posts