Hafta Özeti 4: Cliqz’ın Vedası, Yeni Eğitimler, Almanya ve Podcastler…

Cliqz’ın Vedası, Ücretsiz Eğitimler, Almanya’nın Geleceği, Önemli Podcastler…

Girişiminizin sağlıklı büyümesine katkı sağlayacak okuma önerileri ve haftanın girişim listesiyle karşınızdayım. Hafta Özeti etiketinde daha önceki özetlere göz atabilirsiniz.

Bu akşam 17:00’de dijital pazarlama danışmanı Hasan Başusta ile güzel bir sohbet gerçekleştireceğimi paylaşıp hemen içeriklere geçiyorum.

En Son Satın Aldığım Eğitim

Appsumo’nun kurucusu Noah Kagan, “Ayda 1000$ kazanmak?” adlı eğitimini 7 dolara satışa sundu. İade süresini de 1 yıla uzatmış. Noah bu eğitim ilk çıktığında 600 dolara sattım diyor. Açıkçası eğitim birkaç yıllık ama ben hemen aldım. 7 dolardan fazla kazandıracağına eminim. Eğitim Teachable üzerinde. Ayrıca özel bir Facebook grubuna katılma imkânı var.

Ev Denetleme İşinde Para var?

Bir emlak danışmanı internetten ev denetleme işine girmiş ve ayda 20 bin dolar kazandıran bir noktaya gelmiş. Kurucunun 5 tane tavsiyesi şurada, podcast bölümü de burada. Hatırlarsanız Türkiye’de de araba denetleme işine giren Kontrol Edelim diye bir girişim tanıtmıştım.

Yerli Arama Motoru Neden Battı? Ama Alman yerlisi.

Yerli arama motoru geliştirmek isteyenler sadece Türkiye’de yok ve maalesef sonuçlar genelde üzücü oluyor. Almanya’da Google’a karşı yola çıkan ve 0’dan başlayan Cliqz kapandı. Girişimin kurucusu kaleme aldığı veda mektubunda kapanma nedenini ‘ürünü kendini fonlayan bir hale getirememek’ olarak açıklasa da Covid-19’u da suçlu gösteriyor ve yatırım bulmanın mümkün olduğunu yazıyor. Ayrıca Avrupa’nın kendi dijital altyapısını kurması gerektiğini de hatırlatıyor. Mozilla ve Almanya’nın en büyük medya kuruluşlarından Hubert Burda’nın Cliqz’e yatırım yaptığını 2016’da Webrazzi’de yazmıştım. Hem arama motoru hem de tarayıcı geliştiriyorlardı. Rahat uyu Cliqz. Ekibin geliştirdiği teknolojiler şurada.

Tarım Teknolojilerinde Uyum ve Teknoloji Zenginleri

Suni gübre geliştirme konusunda çalışan ama olayı çevreye zararsız bir hale getirmek isteyen bir Pivot Bio, aldığı yeni yatırımla tarımsal alanda büyük işler peşinde. Zira Breakthrough Energy Ventures ile dünyanın en zengin adamlarını arkasına almış. Girişimin kurucusu çiftçilerin gösterdiği uyumun çok iyi olduğunu söylüyor. Kesinlikle bizim de daha fazla tarımsal teknoloji girişimine ihtiyacımız var.

Ekibinizi Nasıl Mutlu Edersiniz?

Yönetim danışmanlığında uzmanlaşan Lighthouse’un blogunda zor zamanlarda ekibi nasıl mutlu edeceğinize dair uzun bir yazı yayınlamış. Mesela çalışanlarınıza teşekkür edebilir, bir kitap alabilir, hatta 10 dolardan ucuz ama çalışanlarınız için anlamlı hediyeler alabilirsiniz gibi bir öneri var. Basit gibi geliyor ama bu küçük dokunuşları yapmayan tonlarca yönetici var. Çikolatayla ilgili öneriyi siz okuyun, ben de Robotistan’ın küçük bir Haribo paketiyle müşterileri nasıl mutlu ettiğini paylaşayım. Ayrıca Small Data kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Google Meet, Zoom’a Atak Yaptı

Google Meet Eylül 2020’ye kadar, 100 kullanıcı sınırıyla ücretsiz oldu. 60 dakika toplantı sınırı da uygulanmayacak. Masraflardan kaçınmak istiyorsanız işe yarayabilir.

Almanya Uçurumun Eşiğinde mi?

Nicolas Colin, Almanya’nın uçurumun kenarında olup olmadığına dair görüşlerini kaleme almış. Güçlü görünen Almanya’nın yaşlı nüfusuna, ABD-Çin gücüne ve Almanya içinde yaşanabilecek parçalanmalarına dikkat çekmiş. Şahsen Berlin ve Almanya gücünü önemsiyordum ama bu yazı yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Merak edip baktım, Rocket Internet’in 2014’te 50€ üstündeki hisse değeri, bugünlerde 20€’nun altına düşmüş.

Product Hunt Tarihinde En Çok Oy Olan Ürününün Kurucusu Anlatıyor

IndieHackers’ın kurucusu Courtland Allen’in podcast konuğu PH’nin en çok upvote alan ürününü yayınlayan Startup Stash’in kurucusu Bram Kanstein oldu. Bram’in NoCodeMVP diye kodlama bilmeden girişimci olmak konusunda eğitim programı var.

Kaçırdığım ama Önemli Bir Podcast Bölümü

Türk Gibi SaaS Yapmak’ın üçüncü bölümü yayınlanmış ama ben kaçırmışım. Osman ve Aykut bu bölümde ilk 1,000 aboneye (veya $100K MRR’a) giderken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor.

İki tane de ücretsiz eğitim haber paylaşayım.

2000 yılından bu yana programlama araçları geliştiren bir JetBrains, Academy tarafını koronavirüs (covid19) nedeniyle ücretsiz yaptı. Uygulama geliştirme pratiği isteyen yazılımcılara duyurulur.

Eğitim ve kariyer platformu General Assembly de en popüler çevrimiçi çalıştaylarını cuma günleri ücretsiz yaptı.

Haftanın Girişim Listesi

CovidST: Açık Kaynak Kodlu KoronaVirüs İstatistik Sitesi

TeknoStratejik: Stratejik Teknoloji Konuşmaları Başlıyor

Kurslab: Bireylere ve Kurumlara Online Eğitim Platformu (İndirim)

Deşifren: Video ve Ses Kayıtlarını Deşifre Eden Yazılım

Duet Display: Mobil Cihazınızı 2. Monitör Yapın (%50 İndirim)

FatihaTV: İslami İçeriklere Odaklanan Dikey Youtube

İyi Bir Eğitmen Olmak İsteyenlere 10 Tavsiye

Seo Spyglass: Rakiplerin Backlinklerini Takip Edin (Şimdi Ücretsiz)

Gel Al Yıka : Temizlik Firmaları Tek Noktada Buluşuyor

G-Suite: Google’ın Kurumsal E-posta Servisinde %50 İndirim

Geekbot: Hal Hatır Soran Akıllı Slack Botu

Photo Colorizer: Fotoğraf Tarayıcı ve Renklendirici

Influencer Analytics: Influencer Kampanyalarını Ölçümleyin

Corpreneurs Podcast: Kurumsal Girişimcilik Podcasti

8TAG: Türkiye’den Çıkan SEO Aracı

GirişimlerNet Webinar 3: Hasan Başusta İle Hayat Optimizasyonu

Jet Brains: Usta Yazılımcılardan Özel Eğitim (Şimdi Ücretsiz)

Noah Kagan: Ayda 1000$ Nasıl Kazanırım? (Büyük İndirim)

Önemli not: İçerik üretmemdeki en büyük motivasyonum sizin paylaşımlarınız. Lütfen sosyal ağlarda veya e-posta yoluyla beğendiğiniz içerikleri arkadaşlarınızla paylaşın.

Teşekkür: Bu bültenin size ulaşmasına katkı sağlayan Patreon destekçilerime teşekkürler!

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Noah Kagan: Ayda 1000$ Nasıl Kazanırım? (Fırsat)

Next Article

Digital Banking Weekly: Dijital Bankacılıkta Haftanın Gelişmeleri

Related Posts