Kozalak: Ağaçlar için giyilebilir teknolojiler

2021 yılında ülkemizde meydana gelen orman yangınları sonrasında kurulan Kozalak, yangınların sonunu getirmeyi hedefliyor. Yangınların çevre ve insanlar üzerindeki yıkıcı etkisi üzerinden yola çıkan girişim, IoT ve makine öğreniminden yararlanıyor.

Düşük maliyetli hızlı tespit yöntemleri ile adeta ağaçlar için giyilebilir teknolojiler geliştiren Kozalak, çevresel etkenleri anlık olarak takip ediyor. Gelen verileri makine öğrenimi ile işlenirken yüksek riskli bölgeler ve yangın belirtileri önceden tespit edilebiliyor.

Ağaçlara takılan cihazlar, içerisinde hava kalitesi, nem, sıcaklık, rüzgar hızı ve yönü, haz sınıflandırması gibi birçok farklı değişkeni sürekli olarak takip ediyor. Tüm bu süreç ise ağaçlara hiçbir şekilde zarar vermeyecek şekilde, gövdede gerçekleştiriliyor.

Alçak yörünge uyduları ile iletişim sağlayan cihazlar, herhangi bir şekilde GSM bağlantısı gerektirmiyor. Böylelikle bağlantı kopması tarzında sorunlar hiçbir şekilde meydana gelmiyor. Ek olarak edge computing yönteminden yararlanan sistem, yanlış alarm oranlarını minimumda tutuyor.

Bulut tabanlı sistem ve ağaçlara takılan sensörlerden oluşan iki farklı satış seçeneğine sahip olan Kozalak, aynı zamanda yıllık abonelik sistemine de sahip. Sensörleri satın almak isteyen müşteriler, aylık üyelik bedeli ile birlikte bulut tabanlı sisteme entegre olabiliyor. Aynı zamanda ek saha operasyonları ve bakım hizmetlerinden de yararlanabiliyor.

Kozalak hakkında daha fazla bilgi almak için: https://nowildfire.com/

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

From Your Eyes: Kişiselleştirilebilir görme deneyimi

Next Article

Livad: Canlı yayınlara özel yeni nesil reklamlar

Related Posts