Launch House: 15 Yetenekli Girişimci Havuzlu Bir Evde Toplanırsa Ne Olur?

Henüz birbirimizi Instagram, Snapchat ve Tiktok’ta izlemediğimiz yıllarda Türkiye’de Biri Bizi Gözetliyor (BBG) adında bir TV programı başlamıştı. Farklı özellikteki yarışmacılar 100 gün boyunca “BBG evi” adı verilen bir eve kapatılıyor ve içerde yaşananlar 24 saat canlı yayınla izlenebiliyordu. Launch House da kısmen bu modeli girişimciler için uyguluyor ve 15 teknoloji girişimcisini bir evde misafir edip neler yaptıklarını internetten yayınlıyor.

Hemen belirteyim Launch House BBG gibi sürekli canlı yayında olan bir ev değil, zira polemiğe değil, üretime odaklanan bir gruptan söz ediyoruz. Ayrıca misafir odasına dışardan da katılımcılar girebiliyor ama belli sınırlar dahilinde. Misafir odasında şimdiye kadar Ryan Hoover (Product Hunt), Nathan Latka (Founderpath), Courtland Allen (Indie Hackers) ve Greg Isenberg (Late Checkout) gibi tanıdık isimler ağırlanmış.

Launch House‘a katılanların profilleri de gayet iyi. Şimdiye kadar Google, Facebook, Uber, Airbnb, Amazon gibi dünyaca ünlü teknoloji şirketleriden yetenekler ve Y Combinator gibi hızlandırma/kuluçka programlarından mezun girişimciler katılmış. Los Angeles’daki bu havuzlu malikâneye girebilmek mülakat yoluyla gerçekleştiği için içerdeki yeteneklerin de biraz özel olması sürpriz değil.

Bu özel evde üretilip yayınlanan girişimler/ürünler de ayrı bir sayfada paylaşılıyor. Brett Goldstein tarafından sunulan haftalık bir canlı yayın ile girişimciler ürünlerini tanıtabiliyor.

Şimdiye kadar iki kez toplanan Launch House, Ocak ayında Los Angeles’ta 3. sezona hazırlanıyor. Bu eve girebilmek için başvuru yapıp bir mülakata giriyorsunuz ama para ödemeniz de gerekiyor. Evde kalmanın ücreti de mülakat sırasında paylaşılıyor. Duruma göre 2 hafta ile 3 ay arasında evde kalabiliyorsunuz ama genel olarak 1 aylık program öne çıkarılıyor.

Instagram, Tiktok ve Twitter’dan paylaşımlar yapan Launch House ekibi aslında farklı bir model ve üretim süreci ortaya koymuş ama yeterince ilgi görmediğini düşünüyorum. Belki de daha iyi içerikler ve 24 saat canlı yayın gibi adımlar bu işin daha da popüler olmasını sağlayabilir.

Launch House evine sadece Covid-19 testi negatif olan kişilerin alındığını da söylemeliyim. Eğer bu dertten kurtulursak belki bu modeli farklı ve daha etkili şekilde uygulayan girişimcileri de görebiliriz. Özellikle evini Airbnb için kiralayanlar bu şekilde farklı bir gelir kanalı açabilirler. 😉

Bonus: Eğer Los Angeles girişimcilik ekosistemini merak ediyorsanız Emre Sokullu ve Vadi Efe ile yaptığımız aşağıdaki yayını izlemenizi tavsiye ederim.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Setapp, aslında uzun süredir bildiğim ama yeniden dikkatimi çeken bir abonelik servisi. Yine mi abonelik…

Devamını oku

Screpy: SEO'ya İlişkin Önemli Bilgiler Tek Ekranda  (FIRSAT) Screpy, sitenizi arama motoru optimizasyonu için…

Devamını oku

Profitwell: Abonelik Modelli Girişimler İçin Optimizasyon Aracı Profitwell abonelik ile gelir toplayan…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami