Naval Ravikant’ın Girişimcilik Öğretisinden Süzülen 27 Cümle

AdXclusive’den Akan Acar, benim de beğenerek takip ettiğim Angel.co’nun kurucusu Naval Ravikant‘ın paylaştığı ilham veren sözleri Türkçe’ye çevirmiş. Fotopazar’ın hikâyesi gibi bunu da Twitter’da kaybolmasın diye kendisinden izin alarak buraya aktardım. Keyifli okumalar.

(Akan bazı sözleri örneklerle zenginleştirip altına yorumlarını paylaşmış. Bu yorumları kaldırmak istemedim ve asıl cümleyi koyu yaptım.)

1- “Zor tercihler, kolay yaşam. Kolay tercihler, zor yaşam.”

Zor tercihler, konforumuz bozulsa da, canımız istemese de kararlı şekilde çalışmaya devam etmemizi sağlayacak tercihlerdir. Kolay tercihler ise beynimizi yormayan ve bizi anlık hazlarımızın esiri kılan tercihlerdir.

2- “Hayattaki bütün gerçek kazanımlar bileşik faiz usulü ile elde edilir.”

Büyük kazanımlar süreklilik arz eden, kümülatif biriken ve geometrik olarak artan şeylerin sonucudur. Bu maddi varlıklar da olabilir, bilgi seviyesi de olabilir kişisel ilişkiler de olabilir.

“Arzulamak acı çekmektir (Buddha).

Bu benim üzerinde konuşmayı en çok sevdiğim alıntı olabilir.

“Mutlu olmak için erişemeyeceğin(?) şeyleri arzulama” anlamı da var, “Büyük bir şeyi arzuladığında acı çekmeye hazır ol, doğru planı yap ve elde edene kadar çalış” anlamı da.

Bana kalırsa motivasyon konuşmacılarının aksine hepimizin belli bir potansiyeli var ve arzuladığımız her şeyi elde edemeyeceğimiz aşikar, dolayısıyla bir şeyi arzularken iyi seçmeliyiz.

3- “Bir sanatçının yapabileceği en büyük hata izleyicilerin isteklerine uymaktır.”

Apple’ın kullanıcılarını dinlemediğini, zaman zaman ürünlerinde kullanıcıları çıldırtan eksiklikler bıraktığını biliyoruz. Bu tutumu yaratan Steve Jobs’ın iki sözünü destekleyici olarak ekliyorum:

“İnsanlar çoğunlukla siz gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar.”

“Müşterilere ne istediklerini sorup, sonra onların istedikleri şeyi yapmaya çalışamazsınız. Siz istedikleri şeyi hazırlayana kadar yeni bir şeyler isteyeceklerdir.”

“Öfke başkalarına fırlatmak için beklerken elinde tuttuğunuz sıcak bir kömür (kor) gibidir (Buddha).”

4- “Gerçek, geleceğe dair öngörü gücü olandır.”

Bir şeyin doğru/mantıklı olduğunu nasıl ayırt ediyorsun? sorusuna Naval’ın verdiği cevap.

”Övgüde bulunurken spesifik, eleştirirken geniş kapsamlı konuş (Warren Buffet).”

Son dönemlerde tenkit etmenin işleri her zaman daha kötüye götürdüğüne dair birçok öneri görüyoruz. Özellikle aynı temel yargılara hakim olmadığımız kişileri eleştirmek olumsuz sonuçlanıyor.

5- “Aklınıza gelen her düşünceyi irdeleyin. (Her zaman neden bunu düşünüyorum diye sorun.)”

Birine karşı kıskançlık, öfke gibi kötü düşünceler hissettiğinizde ya da sebepsiz yere korku, stres yaşadığınızda bunu neden hissettiğinizi sorgulayın.

Naval, Tim Ferris’in Tribe of Mentors kitabında hislerinin %90 korku %10 arzu temelli olduğunu söylüyor. Gerçekten de doğal haline bıraktığımızda evrimsel kökenlerimizden dolayı bu iki duygu diğer gelişmiş hislerimizi çok baskılıyor ve gereksiz stres yaratıyor.

“Aydınlanma düşünceleriniz arasındaki boşluktur (Eckhart Tolle).”

Naval, Tools of Titans’da bunu “Aydınlanma 30 yıl boyunca düşünüp bir anda yaşadığınız bir şey değildir, an be an elde edebileceğiniz, her gün belirli bir parça yaşadığınız şeydir.” olarak açıklıyor.

6- “Kendinizi bir ömür boyu beraber çalışırken hayal edemediğiniz bir kişiyle, bir gün dahi çalışmayın.”

Yine çok tartışma yaratan bir söz. Bir ömür boyu beraber çalışacak kişileri bulana kadar ne yapmalı konusu da bu cümlenin yeterince yararlı olabilmesi için irdelenmeliydi.

Yine de kariyer seçimlerinde bu konuyu göz önünde bulundurmak ve sadece daha fazla para kazanmak için inanmadığımız kişilerle, inanmadığımız işleri yapmayı bir an önce bırakmamız gerektiğini sertçe yüzümüze çarpıyor.

Naval, “sadece arkadaşlarımızla mı çalışmalıyız?” gibi bir sorunun gelmesi üzerine verdiği cevapta sosyal çevresindeki arkadaşlarla çalışmaktan ziyade, iş yaparken karşılıklı saygı sağlandıktan sonra kazanılan arkadaşlarla şansının daha yaver gittiğini belirtiyor.

7- “Paranı aklınla kazan, zamanınla değil.”

Zamanını satarak bolluğa erişemezsin.

8- “Her zaman dürüst ol. Neredeyse her zaman tamamen dürüst ve pozitif kalmanın bir yolu vardır.”

Buna ek olarak en ufak bir noktada bile dürüstlükten uzaklaşmanın kümülatif olarak çok büyük huzur, zaman ve güven kaybı yarattığını gözden kaçırmamak gerek.

9- “Her an kendi özünde ve tam yaşanmalıdır.”

10- “Meditasyon hiçbir şey için yararlı değildir, işte tam da bu yüzden yaparız.”

11- “Haberler uydurma gibi geliyorsa bir de tarihi düşünün.”

12- “İnsan hayatı yavaş yavaş zorluklarla mücadele etme sanatından, zevklerle mücadele etme sanatına dönüşüyor.”

13- “Bir şeyi istememek, ona sahip olmak kadar iyidir.”

14- “Çok düşük şartlarda yaşadığı düşünülen bazı insanlar, yaşam standartlarını yükseltmek ile meşgul olan kişilerin kavrayamayacağı bir özgürlüğün keyfini sürmektedirler.”

15- “Gerçek nötrdür. Etrafımızda gerçekleşen şeylere verdiğimiz tepkiler bize geri yansır ve dünyamızı oluşturur.

Yargıla ve izole, yalnız hisset. Öfke duy ve iç huzurunu kaçır.

Bağlan ve anksiyete içinde yaşa. Hayal kur ve şimdiyi kaçır.

Arzula ve elde edene kadar acı çek. Cennet ve cehennem tam şu anda ve burada.“

16- “Aşağılanmanın azabından korunmak için iltifatlara değer vermeyi bırak.”

17- “Birine seni beslemesi için izin verirsen, aynı zamanda seni aç bırakması için de izin vermiş olursun.”

18- “Henüz etüd etmediğiniz parçalarınız, dünyanın bir köşesinde en nefret ettiğiniz şeylerin maskeleriyle dolaşıyor.”

19- “Başkaları hakkında dayanamadığınız şeyler aslında sizin gölge benliğinizdir.”

Bir iş arkadaşınızda en beğenmediğiniz özelliğe bakın, genellikle geçmişte kendinize de aynı konuda kızdığınızı göreceksiniz. Bu söz beni iletişim kurarken daha yapıcı ve anlayışlı olmaya yönlendirdi ve iş hayatımda yaşayacağım bazı tartışmaları başlamadan bitirdi.

20- “Günün sonunda, her şeyin doğaüstü olduğunu ya da hiçbir şeyin doğaüstü olmadığını kabul etmek zorundayız.”

21- “Big bang ya istatistiksel bir sonuçtur ya da doğaüstü bir olaydır.” “İnsanın anlayamadığı fenomenler doğaüstü değildir. Aksini iddia etmek ‘boşlukların tanrısı’ hatasına yenik düşmektir.”

22- “Anladığımız şeyler sessizlik, anlamadıklarımız ise duygu yaratır.”

Bir şeyi anladığımızda erdem sahibi olmanın dingin ve keyifli ruh halini yaşarken, tersinde öfke gibi evrimsel geçmişi olan içgüdüsel duygular yaşarız. “İçgüdüsel duygu” mantığın tersi anlamında kullanılmıştır.

23- “Aslında her durumda yalnızca üç seçeneğimiz vardır: değiştir, kabul et ya da terk et. İyi bir seçenek olmayan şey ise, değiştirmen gerektiğini düşünüp değiştirmemek, terk etmen gerektiğini düşünüp terk etmemek ve kabul etmemek.

İşte sefil halimiz bu hoşnutsuz iç boğuşmalarımızdan ileri geliyor. Benim ise kendi içimde en sık kullandığım ifade sadece iki kelimedir: kabul et.”

24- “Bütün eforların %99’u boşa harcanmıştır.”

Buradan şu iki anlam çıkarılabilir: “İstenilen noktaya gelmek için olumsuzlukla sonuçlanan bir sürü denemede bulunulur.”

Veya “Gerçekten yapmamız gereken işleri yapmıyoruz, dış dünyadan doğamız gereği çok etkileniyoruz ve yolumuzdan fazlaca alıkoyuluyoruz, doğamızdaki bu hatalardan arınabilsek çok daha verimli çalışabiliriz.”

25- “Okuyabilmek (öğrenebilmek) sahip olunabilecek en büyük beceridir ve her şeyi elde etmek için kullanılabilir.”

26- “İnsanlar kendi yakın çevreleri dışında oluşan olaylara endişelenmek üzere evrimleşmedi.”

7/24 sosyal medya ve geleneksel medya tarafından diğer insanlarla ilgili üzücü haberlere, haksızlıklara, acılara maruz kalmak ve doğal olarak empati hissetmek inanılmaz bir stres yaratıyor.

27- “Pişmanlık uyandıran kararlar, genellikle kişiye özel metriklere bakmak yerine, çevremizde kabul gören metrikleri kullanarak aldığımız kararlardır.”

Akan Acar’ın ‘Bonus’ etiketiyle paylaştığı diğer sözler;

“Küçük başla, büyük düşün (Steve Jobs).”

“Her şeyden önce anda yaşa.”

”Birey yalnızca kendini aşabilir.”

“Matematik, doğanın dilidir.”

“Sevgi(aşk) verilir, alınmaz.”

“Hayattaki mükemmel her şey, acı çekmekten ileri gelir.”

Acı çekmekle 2 cümle de ben ekleyeyim ve bu konuyu kapatalım. 🙂

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Restream Canlı Yayın Platformu (10$ Bonus)

Next Article

Republic: Siz de Melek Yatırımcı Olabilirsiniz

Related Posts
%d blogcu bunu beğendi: