Reforge: Usta İsimlerden Büyüme Odaklı Hızlandırma Eğitimi

Reforge Nedir?

Reforge, bir kariyer geliştirme programı olarak kendini tanıtıyor ama bence hızlandırma programı demek çok da yanlış sayılmaz. Çünkü tamamen girişimlerin büyümesine odaklanan (ücretli) bir eğitim programı sunuyor. Altı haftalık yarı zamanlı eğitim programındaa ders verecek isimler arasında Google, Instagram, Slack, Stripe, Pinterest, LinkedIn, Dropbox gibi çok popüler girişimlerde çalışmış kişiler var.

Ayrıca ABD’li ve Avrupalı çok sayıda girişimin üst düzey isim de konuşmacı olarak yer alıyor. Reforge’u kuran CEO Brian Balfour, HubSpot’ta Büyümeden Sorumlu eski Başkan Yardımcısı idi ve sanırım bu bilgi programın kalitesi hakkında yeterli bilgiyi veriyor. Uber’de sürücü/şoför sayısının büyümesini yöneten ve şimdi Andreessen Horowitz yatırımcılarından olan Andew Chen de ekipteki isimlerden.

Türkiye’den Başvurmak Mümkün mü?

Evet. Programa dünyanın her yerinden başvuru kabul ediliyor ve işin asıl güzel tarafı tamamen uzaktan da katılmanın mümkün olması. Zaten giderek artan ofis bağımsız bir girişimlerin başarısı bu durumu stardart haline getirebilir. Yani hızlandırma programları uzaktan/remote başvuruları da kabul edip onlara da ayrı bir sınıf yapabilir veya dersleri canlı olarak aktarabilir. Reforge da tüm içerikleri internet üzerinden erişime açık tutuyor ve normalde yüzyüze yapılan görüşmeler, uzaktan bağlanan kişilerle de aynı şekilde yapılıyor.

*Bu programı Andew Chen’in epostasıyla öğrendim ve son başvuru çağrısını yapmıştı. Dolayısıyla ben yazıyı yazarken başvurular açık olsa da siz okurken başvuru süresi dolmuş olabilir. Ben süreci görmek başvurdum, bakalım ne olacak. 🙂

Reforge’un özelliği gerçekten büyüme (growth) üzerine çalışan kişiler tarafından yürütülmesi. Andrew Chen’in yanısıra Brian Balfour (eski VP Growth at HubSpot, aynı zamanda Reforge’un kurucu CEO’su), Casey Winters (CPO, Eventbrite), Shaun Clowes (SVP Product, MuleSoft), and Kevin Kwok (Greylock’un eski yatırımcılarından).

Ayrıca 4000’den fazla mezun tarafından test edilmiş bir program ki bu kişiler Google, Facebook, Dropbox, Slack, Amazon, Airbnb gibi girişimlerde çalışmış özel isimler.

Program büyümeye odaklanırken de 3 farklı sınıflandırma ile başvuru alıyor; Anvanced Growth Strategy, Growth Series ve Retention + Engagement Deep Dive. Her programın kendine has bir işleyişi var ve aynı anda bir programa katılamıyorsunuz. Programdaki derslerden birkaç başlığı İngilizce olarak paylaşmak istiyorum;

  • Acquisition Strategy,
  • Retention + Engagement,
  • Monetization,
  • User Psychology,
  • Growth Models,
  • Experimentation, and Defensibility.

Ücretlendirme:

İşin üzücü demeyeceğim ama zor tarafı ücret kısmı. Program ücreti 3495 dolar yani yaklaşık 20 bin Türk lirası. Eğer 3+ kişi kaydolursanız 500 dolarlık bir grup indirimi de alabiliyorsunuz. Ücret en azından Türkiye için çok yüksek ama bu eğitimin çok daha fazlasını kazandıracağına eminim. Hatta bu alandaki eğitimcilerin/ajansların bu eğitimi alarak kendilerine büyük değer katacaklarını da söyleyebilirim ki aklıma leanmarketing.co, growthers.co geliyor. Bu iki ajasın ücretsiz eğitimlerine de mutlaka göz atın derim.

(Yakında bu tür faydalı eğitimlerin tamamını da sizlerle paylaşmaya çalışağım. GirişimlerNet’teki mevcur içerikler için -> ücretli eğitimler, ücretsiz eğitimler. Eğer ücretli veya ücretsiz eğitiminiz varsa İçerik Öner kısmından önerebilirsiniz.

Kimler İçin Uygun / Değil?

Programa baktığınızda gerçekten yoğun bir büyüme odaklı eğitim alacağınızı görüyorsunuz. Dolayısıyla bu program giriş seviyesindekiler için uygun değil. Neyin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor ve bunun için 3+ yıllık ürün yönetim tecrübeniz olması bekleniyor.

Ürün veya büyüme ile ilgili bir pozisyonda çalışmanız bekleniyor. Dolayısıyla kariyer değiştirmeyi düşünenler için uygun bir eğitim programı da değil.

Ürün-pazar uyumunu henüz yakalamamış kişilere de kapı teorik olarak kapalı. Ayrıca kurumsal/donanım pazarında çalışanlara da tavsiye edilmiyor.

Bu Girişim/Program Tutar mı?

Bu program dünyaya açık olmakla birlikte direkt ABD pazarından çıkmış olması oldukça kritik. Zira rekabetin çok sert geçtiği bir pazardan bahsediyoruz. ‘İşin merkezine gidin’ dediğimiz merkezlerin merkezi. Dolayısıyla isimler de üst düzey ve eğitime değer verilen ABD pazarında oldukça başarılı olacaktır. Bu kurstan alınacak eğitimle kazanılacak yeni müşterilerin sayısının eğitimin parasını çok kısa sürede amorti edeceğini düşünüyorum. Programın dünyaya açık olması da ayrı bir güzellik.

Diğer yandan Reforge gibi girişimlerin Türkiye pazarında da olması en büyük temennilerimden biri. Hatta hızlandırma programlarının bu yönde evrilmesini ümit ediyorum. Zira Türkiye’de yeni girişimci (adayı) çeken bir sürü program var ama çoğu girişimin sonu malum.. Artık daha fazla büyümeye odaklanan hızlandırma programları görmemiz gerektiği kanaatindeyim. Ülkemizdeki girişim hızlandırma merkezlerinin bu eğitime en az birer kişi kayıt ettirmiş olmasını çok isterdim. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Optimus Ride: MIT'li Türk Akademisyenin Sürücüsüz Araç Girişimi

Next Article

Feather: Mobilya Kiralama ve Abonelik Servisi

Related Posts