Oda: Canlı Performansları Odanıza Getiren Hoparlör

Oda, tam da başlıkta yazdığım gibi canlı sanatçı performanslarını odanıza getiren bir hoparlör. Özel tasarımlı Oda hoparlörlerini aldıktan sonra sadece bu hoparlör sahiplerine canlı yayın yapan sanatçıları dinleyebiliyorsunuz.

Bir ses performansı ortaya koyan sanatçılar (şarkıcılar, müzisyenler, kitap okuyan yazarlar, şairler vs.) Oda üzerinden yayın yapabiliyor ama elbette düzenlenen etkinlik takvimine girmesi gerekiyor. Ayrıca sadece hoparlörlere ödediğiniz parayla kalmayıp, sanatçı performansları için de bir abonelik ücreti ödemeniz gerekiyor. Yani tıpkı bir konsere gitmiş gibi para ödüyorsunuz ama konser sizin ayağınıza geliyor.

İşin iyi tarafı Oda, bu gelirin (4 mevsim, mevsimlik 79 dolar) önemli bir kısmını sanatçılara ödüyor. Zaten bu işi müziği dünyadaki her şeyden daha çok sevdikleri için ve sanatçıları desteklemek için yaptıklarını söylüyorlar.

Söz konusu hoparlörler deneyimli bir tasarımcı Perry Brandston ve bir akustik/ses uzmanı Benjamin Zenker tarafından hazırlanıyor. Hoparlörler sadece tahta, pamuk, cam ve çelik malzemeden oluşuyor. Yani bir enstrüman gibi tasarlanıyor ve son derece doğal bir ses vadediyor. Sanki sanatçı yanıbaşınızdaymış gibi dinliyorsunuz. En azından iddiaları bu yönde.

Elde üretilen hoparlörler belli dönemler halinde üretilip satışa sunuluyor. İlk dönemin hoparlörleri satışa sunulmuş ve tükenmiş durumda. İkinci dönemin hoparlörlerini 299 $’a ön sipariş verevilirsiniz. Teslimatlar 2021’in Ocak ayında yapılacak.

Üçüncü dönem için ise 399 $ ödemeniz gerekiyor ki Şubat veya Mart ayını beklemeniz gerekiyor. Hemen belirtelim Oda şimdilik sadece ABD içine ürün gönderiyor ama yakında İngiltere’ye de gönderim yapılması hedefleniyor.

Yeni Girişim Fikri: Canlı & Ücretli Podcast Uygulaması

Pandemi döneminde konserlerden uzak kalan müzikseverler için bence oldukça farklı ve güzel bir proje. Her şeyin 24 saatte kaybolup gittiği bu dönemde biraz durup dinlenmek güzel olabilir. Bir girişim fikri olarak da mesela canlı podcastler için ürün tasarlamayı düşünebilsiniz. Elbette bunu Youtube, Zoom vs. üzerinden yapmak mümkün ama belli bir ayrıcalık sunarak sadece ses odaklı bir platform yapmak düşünülebilir.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Total
0
Shares
1 comment

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Yeni Girişimler: Echo, Brella, Whisk

Next Article

Secret Yenilendi: $120K IBM Cloud ve daha fazla fırsat (%25 İndirim)

Related Posts