Optimus Ride: MIT’li Türk Akademisyenin Sürücüsüz Araç Girişimi

Optimus Ride, MIT’den çıkan sürücüsüz araç teknolojileri geliştiren bir teknoloji girişimi. Girişimin 5 kurucu ortağı* var ve bu isimler arasında bir de Türk bulunuyor, Doç. Dr. Sertac Karaman.

Boston merkezli girişim son kullanıcılara dönük bir araç çıkarmak yerine özel/ticarri parklar, limanlar, havaalanları, üniversite kampüsleri vb. alanlar için sürücüsüz araçlar geliştirmeye odaklanıyor. Dolayısıyla bir servis (shuttle) modelindeki daha kısa süreli ve sınırlı bir rotası olan seyahatler için araçlar üretiyor.

Ben Optimus Ride’ı yeni tanıdım ama yukarda paylaştığım gibi 2015 yılında kuruldu ve araçları hali hazırda hizmet verebiliyor. NewYork’taki Brooklyn Tersanesi’nde görev yapmaya başlayan 6 adet Optimus Ride aracı bunun son örneği.

MIT çıkışlıı Optimus Ride ekibinin bu alandaki araştırma tecrübesi 30 yılın üzerinde. Yani sürücüsüz araç teknolojileri, elektrikli araçlar ve talebe dönük taşıma sistemleri konusunda son derece deneyimli bir ekipten bahsediyoruz. Bu alanda yetenek tecrübeli yetenek bulmak kolay değil ve Optimus Ride ekibi çok sayıda mühendis ilanıyla bu açığı kapatmak istiyor.

Girişimin insan kaynakları (yetenek satınalması) biriminin başında da Amazon’dan ayrılan kıdemli bir yönetici getirilmiş. 2015’te kurulan girişimin LinkedIn’e göre 120’den fazla çalışanı bulunuyor.

Yatırım Aldı mı?

Optimus Ride şimdiye dek 23,3 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımın önemli bir kısmı hiç şüphesiz çalışan maaşlarına gidiyor/gidecek. Yedi yatırımcının katıldığı son yatırım turuna liderlik eden şirket ise Greycroft.

*Optimus Ride’ın kurucu ortakları: Albert Huang, Jenny Larios Berlin, Ramiro Almeida, Ryan Chin, Sertaç Karaman

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

WorkoutMe, birbirini tanımayan insanları spor yapmak için sadece 1 dakikalığına bir araya getiren bir antrenman…

Devamını oku

Sizlere geçen hafta referans sistemi (referans pazarlaması) ve viral kampanyalar oluşturma hakkında giriş yazımı…

Devamını oku

TaxFix: Vergi İadelerini Toplamanıza Yardım Eden Girişim Almanya merkezli bir girişim olan TaxFix, gözden…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami