Optimus Ride: MIT’li Türk Akademisyenin Sürücüsüz Araç Girişimi

Optimus Ride, MIT’den çıkan sürücüsüz araç teknolojileri geliştiren bir teknoloji girişimi. Girişimin 5 kurucu ortağı* var ve bu isimler arasında bir de Türk bulunuyor, Doç. Dr. Sertac Karaman.

Boston merkezli girişim son kullanıcılara dönük bir araç çıkarmak yerine özel/ticarri parklar, limanlar, havaalanları, üniversite kampüsleri vb. alanlar için sürücüsüz araçlar geliştirmeye odaklanıyor. Dolayısıyla bir servis (shuttle) modelindeki daha kısa süreli ve sınırlı bir rotası olan seyahatler için araçlar üretiyor.

Ben Optimus Ride’ı yeni tanıdım ama yukarda paylaştığım gibi 2015 yılında kuruldu ve araçları hali hazırda hizmet verebiliyor. NewYork’taki Brooklyn Tersanesi’nde görev yapmaya başlayan 6 adet Optimus Ride aracı bunun son örneği.

MIT çıkışlıı Optimus Ride ekibinin bu alandaki araştırma tecrübesi 30 yılın üzerinde. Yani sürücüsüz araç teknolojileri, elektrikli araçlar ve talebe dönük taşıma sistemleri konusunda son derece deneyimli bir ekipten bahsediyoruz. Bu alanda yetenek tecrübeli yetenek bulmak kolay değil ve Optimus Ride ekibi çok sayıda mühendis ilanıyla bu açığı kapatmak istiyor.

Girişimin insan kaynakları (yetenek satınalması) biriminin başında da Amazon’dan ayrılan kıdemli bir yönetici getirilmiş. 2015’te kurulan girişimin LinkedIn’e göre 120’den fazla çalışanı bulunuyor.

Yatırım Aldı mı?

Optimus Ride şimdiye dek 23,3 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımın önemli bir kısmı hiç şüphesiz çalışan maaşlarına gidiyor/gidecek. Yedi yatırımcının katıldığı son yatırım turuna liderlik eden şirket ise Greycroft.

*Optimus Ride’ın kurucu ortakları: Albert Huang, Jenny Larios Berlin, Ramiro Almeida, Ryan Chin, Sertaç Karaman

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

SaaS Pages: En Güzel Landing Page Tasarımları

Next Article

Reforge: Usta İsimlerden Büyüme Odaklı Hızlandırma Eğitimi

Related Posts