Ortaya: Ürün ve Hizmet Yorumlama Platformu

Ortaya.com, herhangi bir hizmet veya ürün hakkındaki deneyimlerin paylaşıldığı ve puanlandığı bir platform. Yani ne Ekşi Sözlük gibi her telden paylaşımlara izin veriyor ne de Şikayetvar.com gibi sadece şikayetlere yer veriyor. Sadece ürün ve hizmetler hakkında deneyimler paylaşılıyor.

Bir internet sözlüğü formatındaki platformda tahmin edebileceğiniz gibi üç farklı üyelik tipi bulunuyor; okuyucu, yazar ve kurumsal. Yazarlar aktif olarak deneyimlerini yazan kişiler ve yazar olmak için üyeliğin telefon numarasıyla onaylanmış olması gerekiyor. Kurumsal hesaplar ise başka kişiliklerle karışması muhtemel bilinirliği yüksek kişiler onaylı hesaplar olarak tanımlanıyor. Bu hesaplar ise Ortaya Ekibi tarafından onaylanıyor.

Ortaya.com‘un güzel taraflarından biri içeriklerin topluluk tarafından canlı olarak puanlanabilmesi. Hem kullanıcıların verdiği 1-10 arasındaki puanlar ve hem de her deneyime verilmiş geribildirimler (Aynen ve BBO) hesaplanarak içeriklere belli bir puan atanıyor. Bu sayede popüler ve güvenilir içerikler kolayca ayırt edilebiliyor.

Şu an için 30 farklı kategoride deneyimlerin paylaşılmasına aracılık eden girişim sadece ürün değil hizmetlerin, dijital platformların da kullanıcı deneyimlerini paylaşıyor. Yani sitede Ortaya.com hakkında da Girisimler.net hakkında da bir deneyim yazısı yazılabilir. bkz: yukarıdaki ekşi sözlük yorumu.

Güncelleme: GirisimlerNet hakkında yorumlar eklenmiş bile. 🙂

Yatırım Bilgisi?

Henüz yatırım almayan Ortaya.com, NOX İstanbul‘un bir iştiraki olarak hayata geçirilmiş.

Ücretlendirme / Gelir Modeli?

Herhangi bir ücret talep etmeyen girişim büyük ihtimalle kurumsal abonelliklerden ve reklamdan pra kazanacak.

Bu Girişim Tutar mı?

Ortaya.com bir platform olduğu için, kendini kullanıcı içeriklerinden sorumlu tutmuyor ve sitesinde aşağıdaki açıklamaya yer veriyor.

“Herhangi bir içeriğin doğru, gerçek ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir..”

Yani Ortaya.com ilerleyen zamanda ürün/hizmet dünyasının Ekşi Sözlük’ü olabilir ama yazılan içerikle de bir o kadar tartışmalı olacaktır.

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Feather: Mobilya Kiralama ve Abonelik Servisi

Next Article

Glofox: Spor Salonlarının Apsiyon'u

Related Posts