Marketing Examples: Uygulamaya Dönük Pazarlama Taktikleri

Marketing Examples, adından da anlaşılacağı üzere dijital ortamdaki pazarlama faaliyetlerine odaklanan bir içerik sitesi. Cold Email’den içerik pazarlamasına, PPC’den SEO’ya kadar 13 farklı başlık altında onlarca uygulanmış vaka çalışmasını tek bir adres altında bir araya getiriyor.

Kısa ve Öz Vaka Örnekleri

Sitedeki içerikleri derleyen ve paylaşan Harry Dry, her hafta yeni bir vaka çalışmasıyla arşivini genişleterek girişimcilere yardımcı olmaya çalışıyor. Okuduğumuz çok uzun ‘nasıl yaptım’ örneklerinin aksine Harry daha kısa ve sade paylaşımlar yaparak ilerliyor.  Hazırladığı bazı görseller ise işi anlamayı kolaylaştırıyor.

Marketing Examples’da gerçekten güzel vaka örneklerinin paylaşıldığını görmek mümkün ve benim ilgimi özellikle içerik pazarlaması kategorisi çekiyor.. Hacker News üzerinden 30 bin ziyaretçi çekmek, Twitter’da daha etkili içerik paylaşıma önerileri, Reddit’ten faydalanmak ve GIPHY’yi ücretsiz trafik için doğru şekilde kullanmak bu bölümde öne çıkan içerikler. Bu içeriklerin içinde elbette diğer kategorilere dokunan detaylar da var.

Bi Şeffaf/Açık Girişim Olarak Marketing Examples

Kendi ürününün pazarlamasını da yapan Harry, gördüğüm kadarıyla Marketing Examples’ın geliri dahil olmak üzere birçok bilgisini IndieHackers üzerinden paylaşıyor.

31 Temmuz 2019’da 1000 eposta abonesi olan Marketing Examples, Temmuz 2020 güncellemesine göre 23 bin e-posta abonesine sahip. Websitesinde gördüğüm rakam ise bu sayının 27 bine dayandığını gösteriyor. Başarının %50’sinin süreklilik/tutarlılık olduğunu söyleyen Harry, 5 yıl sonra 200 bin aboneye ulaşacağını da eklemiş ki 5 yıl ayakta kalabilirse ben bu rakamın daha da yüksek olacağını tahmin ediyorum.

Şu anda 40 bin Twitter takipçisi olan Harry, sitedeki kısa içeriklerini pazarlamak için Youtube’u da aktif olarak kullanmaya başlamış ve 1000 abone barajını geçmiş. Ben Youtube’da hala istediğim 1000 aboneyi toplayamadım. Siz abone olmuş muydunuz? 🙂

Harry, gelir tarafında aylık 2 bin 500 dolar gibi bir gelir elde ettiğini söylüyor ama maalesef rakam en son 8 ay önce güncellenmiş. Artan abone sayısını düşünürsek gelirlerin de oldukça arttığını düşünmek işten bile değil. Gördüğüm kadarıyla gelir tarafındaki en büyük destekçisi de e-posta pazarlama ürünü Emailoctopus.

Hem sitedeki örnekleri hem de Indie Hackers üzerinden Marketing Examples’ın kendi stratejilerine göz atmanızı tavsiye ederim. 😉

Total
0
Shares
1 comment

Bir Yorum Yazın

Previous Article

StartupMarket: Türkiye’nin Angel List’i (Ücretsiz Kaşif Paket)

Next Article

Webinar: Mustafa Dalcı İle Kod Yazmadan Girişim Kurmak [Hediye Eğitim]

Related Posts