Rimuut: Freelance Fatura Kesme & Ödeme Alma Servisi

Freelance Fatura Kesme Nasıl Yapılır?

Türkiye’den dünyaya açılan Rimuut, freelancer’ların (serbest çalışanların) fatura kesme ve ödeme alma sorununa çare oluyor. Geliştirdiği ödeme ve faturalama hizmetiyle serbest çalışanların şirket kurma gereksimini neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Türkiye’de de kullanılabilen Rimuut, maalesef Türkçe dil desteği sunmuyor.

Mert & Esen Bulut tarafından 2007 yılında kurulan Rimuut’u sanal şirketiniz gibi düşünebilirsiniz. Siz müşterinizi bulup işinizi yapıyorsunuz, Rimuut ise ödeme alma fatura kesme işini hallediyor. Tallinn (Estonya) merkezli olduğu için bir Avrupa şirketi gibi fatura kesebiliyorsunuz. Eğer müşteriniz AB üyesiyse işler daha da kolaylaşıyor ama sizin veya müşterinizin hangi ülkede olduğu önemli değil. Herhangi bir ülkedeki müşteriniz için fatura kesebiliyorsunuz.

Rimuut, bugüne kadar 15 ülkeden 20 binden fazla serbest çalışana ve 1100 markaya hizmet vermiş. Bu da gerçekten ürün-pazar uyumunu yakaladığını gösteriyor. 50 farklı para biriminde ödeme alabilen Rimuut’un para birimi sıralamasında Türk Lirasını ilk sıraya koyması da dikkatlerden kaçmıyor (as bayrakları). 🇹🇷

Ücretlendirme & İş Modeli

LinkedIN’e göre 8 çalışanı olan Rimuut, başlangıç veya kurulum ücreti almıyor. Sadece paranın geldiği ve gideceği yere göre değişen komisyon oranları uyguluyor. Bu oranlar da %4,5’tan başlıyor. Türkiye’de 1000 TL’lik bir fatura için ise %9,9 komisyon ödüyorsunuz, yani 901 lira cebinize kalıyor. Türkiye’deki vergi masraflarını düşündüğümüzde gerçekten çekici bir oran olduğunu söyleyebilirim.

Komisyon hesabı için Pricing sayfasındaki hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Rimuut’un giderek ofis bağımsız hale gelen internet girişimcileri için popüler bir servis olacağını düşünüyorum ki bugüne kadar başarıyla ilerlemiş olması umutlarımızı arttırıyor. Rimuut’un büyümesinin serbest çalışan (freelancer) pazarının büyümesine de katkı sağlayacağına eminim. Zira şirket işleri girişimciler için özellikle başlangıç aşamasında ciddi bir yük halini alabiliyor.

Rimmut’u denemek için rimuut.com‘u ziyaret edebilir, desteklemek için de Product Hunt sayfasına uğrayabilirsiniz. Rimuut’un blogunda serbest çalışanlar için faydalı Türkçe yazılar paylaşılmıştı ancak son güncellemeyle Türkçe yazıların kaldırıldığını görüyorum.

Dipnot: Product Hunt’a çıkan Türk girişimlerini takip etmek için e-posta grubumuza abone olabilirsiniz.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

4 Comments

 • Egemen

  Bir fatura icin nasil %9.9 komisyon kesebilir ki? rimuut 1000TL lik kestigi fatura icin devlete yaklasik %20 gelir vergisi ve %18 de KDV odeyecek. yani 1000TL fatura keserse devlet rimuuttan KDV yi saymasak bile 200TL gelir vergisi alacak. Ama rimuut freelancerdan bu islem icin 99TL alacak oyle mi? Bu iste bir bit yenigi var

 • Ismail

  Turkce’de gelir/kar/kazanc kavramlari biraz karisik maalesef. Gelir vergisi kar uzerinden hesaplanir, dolayisiyla 99 TL’den kendi giderlerini cikarip gelir vergisi odeyecekler, 1000 TL uzerinden degil.

 • ali hasan

  arkadaşlar peki biz ürünü satıp buradan faturayı kestik diyelim. devlet bizdende gelir vergisi vs alma gibi durum olmayacak mı? sonuçta kar yapmış oluyoruz ödeme almış oluyoruz yani bizim bir gider göstermemiz gerekiyor mu?

 • Bora Sezer

  Sanırım ödeme rimuut’a yapılıyor. Rimuut da komisyonu kesip bize ödeme yapıyor. Kesilmiş bir fatura örneği olsa dah anlaşılır olurdu.

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Geçen hafta bir GirişimlerNet okuyucılarından Birol Köklü'nün paylaştığı bilgiyle güzel bir şey…

Devamını oku

Product Hunt'ın kurucusu Ryan Hoover’ın kod yazmadan (no-code) yapılan ürünlerin yükselişiyle ilgili…

Devamını oku

Geleceği Görenler ile Türkiye’nin ilk internet girişimlerinin hikâyelerini ayrıntılı olarak anlattım ama…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami