Samumed: Osman Kibar’ın Milyarlık Girişimi

Samumed, Osman Kibar, Cevdet Şamikoğlu ve Yusuf Yazıcı (3 lise arkadaşı) tarafından kurulan bir biyoteknoloji girişimi. Girişimin hedefinde kanser, alzheimer ve felç gibi zorlu hastalıkları dahi yok etmek ve yaşlanmayı tersine çevirmek var. Herkesin en çok ilgisini çeken iddialarından biri ise yaşlılığa dur demek.

Yukarıda saydığım hastalıkların dışında kellik, eklem iltihabı gibi rahatsızlıklar da da Samumed’in çözmek istediği dertlerden. Bu alandaki en büyük yardımcısı ise WNT adlı bir protein ki girişimin bu proteine bağlı bir çok patenti bulunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=GLdY2N7CT8k

Girişimin öne çıkan ismi Osman Kibar, girişimciliğe ilk kez 2001 yılında adım atmış ve son girişimi Samumed, 438 milyon dolar yatırım alarak 12 milyar doları aşan bir değerlemeye ulaşmış. Yani Türklerin kurmuş olduğu bir decacorn bile var.

2008 yılında Forbes En zengin 100 Türk listesinde 2.8 milyar dolarlık servetiyle 4. sırada yer alan Osman Kibar, bu zenginliğini kurucusu olduğu girişimlere borçlu. Kansere çözüm arayan ve başarılı bir çıkış yapan Genoptix bu girişimlerden sadece biri. (2001 yılında kurulan Genoptix, 2007 yılında NASDAQ’da listelendi ve 2011 yılında Novartis tarafından satın alındı.)

İsmet Berkan, kendisi hakkında 2016’da bir yazı yazmış ama maaalesef Osman Kibar ve Samumed ekibini tanımakta geciktik diyebilirim. Zira Türkiye’den çıktıktan 30 küsur yıl sonraki ilk Türkçe konuşmasını geçen ay İzmir Girişimcilik Kongresi 2019’da yaptı.

Eğer biyoteknolojiyle ilgileniyorsanız hemen Samumed.com‘u ziyaret edebilir ve şirketin hedeflerine ve araştırmalarına göz atabilirsiniz.

Samumed ve Osman Kibar ile iletişim kurmak için info@samumed.com, basın iletişimi için matt@lifescipublicrelations.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Kaynaklar: Digitalage, Crunchbase

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Adventure Club: Nike, Abonelik Modeliyle Çocuk Ayakkabısı Satacak

Next Article

Versoly: Hızlı ve Kolay Landing Page Tasarım Aracı

Related Posts