Yetenekli SEO Araçları

Bu yazıya veya e-bültene sponsor olmak için hemen bize yazın.

Arama motorları bir devrim olarak hayatımıza girdiğinden bu yana kimin en üstte yer alacağı hep bir mücadele konusu oldu.

Herkesin bildiğinin sır olmadığı bu dünyada önemli olan aşağıdaki gibi analiz araçlarını kullanmak ve harekete geçmek.

Kısaca ‘SEO aracı’ desek de bu araçlar, çok derinlemesine veri analizi ve eylem önerileri sunan platformlar. Hangisini kullanacağınız ihtiyacınıza ve uzmanlığınıza göre değişir ama eğer konuyla ilgiliyseniz büyük oyuncuların (SEMrush, Ahrefs vs.) ücretsiz eğitimlerini kaçırmayın derim.

Bu yazıya eklenecek çok sayıda araç sırada bekliyor. Sizler de önerilerinizi yaparsanız harika olur.


SEMrush

⇻ Nedir? ⇻ Nasıl Çalışır?

SEMrush, SEO aracı dediğinizde aklınıza gelecek ilk 3 araçtan biri. Aslında bir SEO aracından çok daha fazlası. Artık Türkiye’ye de özel bir pazarlama desteği veriyor ama maalesef ücretler yerelleştirilmiş değil.

Temel seviyeden ileri seviyeye özelliklerin yanısıra, çok yüksek veri işleme gücüyle derin analizler sunabilen bir araç. Diğer yandan SEO’yu içerik pazarlamasından ayrı düşünmediği için o alanda da derinleşen, hatta içerik üretim hizmeti sunan bir platform.

2008’den bu yana pazardaki yerini sağlamlaştıran girişiöin SEMrush Academy bölümü SEO konusunda uzmanlaşmak isteyenlere 4 saatlik harika bir eğitimi ücretsiz olarak sunmanın yanında çok sayıda kaynak ve bu alanda sertifika alma şansı sunuyor.

⇻ Fiyatlandırma?

SEMrush, yıllık ödemede aylık 100$’dan başlayan bir fiyat tablosu sunuyor ve fiyatlama aylık 375$’a kadar çıkabiliyor. Dilerseniz her pakete ek olarak bazı araçlar (SEMrush Trends, Ajans Büyüme Kiti, ImpactHero) ve kullanıcı erişim hakkı satın alabiliyorsunuz. Normalde 7 gün olan deneme süresini şu bağlantıdan abone olarak 14 güne çıkarabilirsiniz.


Ahrefs

⇻ Nedir? Nasıl Çalışır?

SEO alanında kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri de Ahrefs. SEMrush gibi yüksek hacimde veri analizi ve kaliteli özellikler sunan Ahrefs’in sunduğu çok sayıda ücretsiz SEO aracı da mevcut.

Temel özelliklerde site, kelime ve içerik analizlerine güvenen Ahrefs’in de bir Ahrefs Academy sayfası var. SEO alanında temel bilgilerden teknik yazılara uzanan içeriklerle kendinizi geliştirip Ahrefs sertifikası almayı da düşünebilirsiniz. Özellikle küresel salgın döneminde bitirdiğim yaklaşık 5 saat uzunluğundaki Blogging for Business eğitimini tavsiye ederim.

⇻ Fiyatlandırma?

Ahrefs de Semrush gibi üst fiyat segmentinde bir ürün. Yıllık abonelikde aylık 83$ ödüyorsunuz ve büyük planlarda bu tutar aylık 833$’a kadar çıkıyor.


Screpy

⇻ Nedir? Nasıl Çalışır?

Türkiye’den çıkan Screpy, yapay zekâ yorumlamasını öne çıkaran ve farklı kanallar üzerinden metrikleri tek sayfada buluşturan bir araç seti. Elbette topladığı veriler üzerinden de gerekli uyarıları ve içgörüleri çıkarıyor.

Genel SEO analizi, sayfa hızı, W3C uyumluluğu, çökme habercisi, Google sıralama takipçisi gibi özellikleri olan Screpy, bir SEO uzmanı olmasanız da web sitenizi yukarılara taşımanızın mümkün olduğunu söylüyor.

Gerçek zamanlı e-posta bildirimleri ve kişisel çözümler de sunan Screpy, temiz arayüzüyle neler olup bittiğini anlamanızı kolaylaştırıyor.

⇻ Fiyatlandırma?

Screpy normalde aylık 2,5$ gibi çok düşük ücretlerle faydalanabileceğiniz bir ürün ama daha da fazlasını isteyenler için AppSumo’da ömürlük bir fırsat var; bir seferlik 49$ ödemeniz yeterli.


RankTracker

⇻ Nedir? Nasıl Çalışır?

Ranktracker, birçok SEO aracını içerisinde barındıran bir başka arama motoru optimizasyon aracı.

Anahtar kelime araştırması, rekabet analizi ve arama motorlarındaki sıralama takibi gibi daha bir çok özellik barındıran Ranktracker, küçük bir girişime de büyük ajanslara da SEO konusunda etkili bir yardım sunuyor.

⇻ Fiyatlandırma?

AppSumo fırsatıyla 708$ değerindeki ömürlük aboneliği 149$’a satın alabilirsiniz. Paket içeriğinden emin değilim olmasam da bu girişimin daha önce paylaştığımızda 49$’lık bir paket ile satış yaptığını söyleyebilirim. Yani kaçırılmış bir fırsat gibi dursa da yeni tarife RankTracker’ın kendini geliştirdiğini de gösteriyor.Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Kişisel Görev Takip Uygulamaları

Next Article

Haftanın AppSumo Fırsatları: Phonesites, Cogniflow, Live2Social, Minerva

Related Posts