Waste Log: Evinizden atık toplayan mobil uygulama

Mahir Okay Çelik ve Ertuğ Sargut tarafından kurulan Waste Log, geri dönüşüme dijitalleşme öncülüğünde yeni bir boyut kazandırıyor. Bir kurum içi girişimcilik projesi olarak yola çıkan Waste Log, günümüzde atık yönetimi konusunda öncü isimler arasında.

Akbank tarafından düzenlenen kurum içi girişimcilik programında başlayan Waste Log macerası, Mahir Okay Çelik ve Ertuğ Sargut’un Akbank’tan ayrılarak girişim üzerine odaklanması ile adeta filizlendi. Şirketleşme süreçlerini Temmuz 2023’te tamamlayan girişimin ekibine Buket Demir, teknik lider ve kurucu ortak olarak dahil oldu.

Atık toplama ve geri dönüşüm tesislerine ulaştırma süreçlerini başarılı bir şekilde analiz eden girişim, hızlı bir şekilde MVP aşamasına geçti. Aldığı 500 bin dolarlık yatırım ile birlikte mobil uygulamasını geliştirdi. Takvimler Aralık 2023’ü gösterdiğinde ise Waste Log, Türkiye İş Bankası’nın Workup4Future girişim hızlandırma programına kabul edildi.

Programa seçilen 7 girişimden biri olan Waste Log, bu süreçte geri dönüşüm firmaları ve kurumsal markalar ile iş birlikleri gerçekleştirmeye başladı. Girişimin gelir modelleri arasında iki farklı model bulunuyor:

Doğrudan kaynağında ayrıştırılan atıkların emtia değerine bağlı olarak değişken bir komisyon elde eden Waste Log, geri dönüşüme yaptığı katkı kadar bir pay alıyor. Elde edilen komisyon, atığı kaynağında ayrıştıran Waste Log’un bireysel kullanıcıları ile de paylaşılıyor. Böylelikle yalnızca geri dönüşüme önem göstererek ek gelir elde edilebiliyor.

İkinci modelde ise ulusal ve uluslararası iş birlikleri ön plana çıkıyor. Markalar ile geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik odaklı projeler hayata geçiren Waste Log, bu markaların çevresel sorumluluklarını yerine getirmelerine katkı sağlıyor.

Waste Log hakkında daha fazla bilgi almak için: https://wastelog.co/

Total
0
Shares

Bir Yorum Yazın

Previous Article

egaranti: Garanti belgelerinin dijital dönüm noktası

Next Article

Kidolog: Ailenin tüm üyeleri için teknoloji dolu bir deneyim

Related Posts