Yatırımcılara Tanışma E-postası Nasıl Atılır?

Son günlerde Y Combinator & Startup School videolarını izleyerek yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bugün izlediğim Michael Seibel‘in (CEO) ‘Yatırımcılara Tanışma E-postası Nasıl Atılır?’ videosunun özetini de sizlerle paylaşmak istedim.

Girişimcilikten gelen Seibel her gün tonlarca eposta aldığını ve yanıtlamaya çalıştığını söylüyor ama yapılan bariz hataların da sonu gelmiyor. Y Combinator’ın dünyanın en kıymetli hızlandırma programlarından biri olduğu düşünülürse bu tavsiyelere kesinlikle kulak asmanızı tavsiye ederim.

Bu arada Cold E-mail’in ‘daha önceden iletişime geçilmemiş birine tanışma/istek amacıyla gönderilen e-posta’ olarak tanımlandığını da paylaşmadan geçmeyeyim.

Yapılması gerekenler:

1) Yatırımcıya tanışma e-postası atmak için yatırım arıyor olmanız şart değil. (Siebel bunu söylemiyor, ben ekledim.)

2) Kısa yazın. 60 saniyede veya daha kısa sürede okunabilecek bir e-posta olmalı. E-postanızı yazdıktan sonra bizzat kronometre ile süre tutun.

3) İçerik: Hangi sorunu çözüyorsun? Bu soru hakkında sıradışı bir çözümün var mı? Büyüme oranın nasıl? Pazar ne kadar büyük? Kurucular Kim? Teknik kurucu musun?

4) Girişimi nasıl kurduğunuzun hikâyesini yatırımcıya yazmayın.

5) E-postanızı kurumsal/şirket adresinizden gönderin. Ama [email protected] gibi bir adres de olmasın.

6) Yatırımcı sunumu şart değil ama e-postaya eklenebilir. Nasıl hazırlanacağını Google’da mesela ‘Airbnb Pitch/Investor Deck’ arayarak bulabilirsiniz.

7) E-posta açılmalarını kontrol edin. Böylece tekrar yazmak için daha net bir gerekçeniz olur.

8) Gün aşırı takip e-postası gönderip yatırımcıyı sıkıştırmayın.

9) Hemen birebir görüşme/toplantı talep etmeyin. Önce yatırımcının ilgisini çekmeli ve daha fazla soru sormasını beklemelisiniz.

10) Şirketinizin ne yaptığını açıklayın. Sizi tanımayan birine e-posta attığınızda öncelikle şirketinizin ne iş yaptığını açıklayın. Karşı tarafı araştırma yapmak zorunda bırakırsanız yanıt alma beklentiniz suya düşebilir.

Girişte yazdığı gibi bu bir ‘cold email’ yani e-posta atmak için yatırımcıyı tanımanıza veya birinin tanıştırmasından bahsetmiyoruz. Tek ihtiyacınız olan e-posta adresi ve uygun bir dil. Bu konuda Bora Yılmaz’ın daha önce yazdığı Yatırımcılara Ulaşmak Çok mu Zor? yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

1 Comment

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Ethical Shopper, e-ticaret sitelerinde markaların ne kadar 'ahlaklı' üretim yaptığını gösteren bir Chrome…

Devamını oku

GirişimlerNet Özel İndirim Kulübü'ne Hoşgeldiniz. Her girişimcinin derdi olan sürekli nakit akışı benim de…

  • 760
Devamını oku

Nedir? Brand Mentions, adından da anlaşılacağı gibi markanız hakkında medya takibi yapan bir araç. Bu marka,…

  • 200
Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami