Yatırımcılara Tanışma E-postası Nasıl Atılır?

Son günlerde Y Combinator & Startup School videolarını izleyerek yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bugün izlediğim Michael Seibel‘in (CEO) ‘Yatırımcılara Tanışma E-postası Nasıl Atılır?’ videosunun özetini de sizlerle paylaşmak istedim.

Girişimcilikten gelen Seibel her gün tonlarca eposta aldığını ve yanıtlamaya çalıştığını söylüyor ama yapılan bariz hataların da sonu gelmiyor. Y Combinator’ın dünyanın en kıymetli hızlandırma programlarından biri olduğu düşünülürse bu tavsiyelere kesinlikle kulak asmanızı tavsiye ederim.

Bu arada Cold E-mail’in ‘daha önceden iletişime geçilmemiş birine tanışma/istek amacıyla gönderilen e-posta’ olarak tanımlandığını da paylaşmadan geçmeyeyim.

Yapılması gerekenler:

1) Yatırımcıya tanışma e-postası atmak için yatırım arıyor olmanız şart değil. (Siebel bunu söylemiyor, ben ekledim.)

2) Kısa yazın. 60 saniyede veya daha kısa sürede okunabilecek bir e-posta olmalı. E-postanızı yazdıktan sonra bizzat kronometre ile süre tutun.

3) İçerik: Hangi sorunu çözüyorsun? Bu soru hakkında sıradışı bir çözümün var mı? Büyüme oranın nasıl? Pazar ne kadar büyük? Kurucular Kim? Teknik kurucu musun?

4) Girişimi nasıl kurduğunuzun hikâyesini yatırımcıya yazmayın.

5) E-postanızı kurumsal/şirket adresinizden gönderin. Ama info@sirketim.com gibi bir adres de olmasın.

6) Yatırımcı sunumu şart değil ama e-postaya eklenebilir. Nasıl hazırlanacağını Google’da mesela ‘Airbnb Pitch/Investor Deck’ arayarak bulabilirsiniz.

7) E-posta açılmalarını kontrol edin. Böylece tekrar yazmak için daha net bir gerekçeniz olur.

8) Gün aşırı takip e-postası gönderip yatırımcıyı sıkıştırmayın.

9) Hemen birebir görüşme/toplantı talep etmeyin. Önce yatırımcının ilgisini çekmeli ve daha fazla soru sormasını beklemelisiniz.

10) Şirketinizin ne yaptığını açıklayın. Sizi tanımayan birine e-posta attığınızda öncelikle şirketinizin ne iş yaptığını açıklayın. Karşı tarafı araştırma yapmak zorunda bırakırsanız yanıt alma beklentiniz suya düşebilir.

Girişte yazdığı gibi bu bir ‘cold email’ yani e-posta atmak için yatırımcıyı tanımanıza veya birinin tanıştırmasından bahsetmiyoruz. Tek ihtiyacınız olan e-posta adresi ve uygun bir dil. Bu konuda Bora Yılmaz’ın daha önce yazdığı Yatırımcılara Ulaşmak Çok mu Zor? yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Total
0
Shares
1 comment

Bir Yorum Yazın

Previous Article

Makina Parkuru: İş Makinası Kiralama Servisi

Next Article

Akadumi: Yeni Eğitimlerle Kendinizi Keşfedin

Related Posts