Zenus Bank: ABD’de Banka Hesabı Açmak İçin Yeni Yol

Zenus Bank International, ABD merkezli ama tüm dünyadan müşteri almayı hedefleyen bir dijital bankacılık girişimi. Ocak 2019’da kurulan şirket, kendini ABD’nin uluslarası müşterilere göre tasarlanan ilk bankası olarak tanıtıyor.

Bireyler de Şirketler de Kurumlar da Kullanabilecek

Bireyler ve şirketler için farklı para birimlerinde hesap açma şansı veren Zenus, yerel ikâmet gereksinimi sorununu da çözerek ilerliyor. Yani sadece para transferi yapmayı sağlayan aracı bir kurum olmayacak. Bankacılık lisansına sahip gerçek bir banka işlevi gösterecek. ABD’de vatandaşı veya ABD’de yaşayan biri olmadan da para tutabileceğiniz bir banka hesabı vadediliyor.

Mobil uygulamalarıyla hayatımıza girmeye hazırlanan bu sıradışı girişim, ABD’de parasını tutmak isteyenlere de mesaj gönderiyor. Elbette banka kartı (VISA) avantajı ile anında harcama yapma şansı olacak. Müşterilerinin çoğunun 15 dakika içinde sanal banka kartı alabileceği de belirtiliyor.

Zenus, KOBİ’ler için de zengin bankacılık işlevleri sunma niyetiyle e-ticaret vb. alanlarda uluslarası ödeme almak isteyen işletmelere de sesleniyor. Uzaktan/remote çalışmanın pandemi etkisiyle yükseldiği bir dönemde böyle bir girişimin daha da fazla değer kazandığını söylemek yanlış olmaz.

Türkiye’den Stripe ve Paypal’e Giden Yol

Şahsen bizim için de Stripe, Paypal gibi platformlarda hesap açabilmemiz için önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum. Ayrıca Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay için de avantaj sağlayacak.

Zenus, bilhassa gelişmekte olan ülkelerdeki kişilerin de ABD’deki bankacılık avantajlarından faydalanmak için ilgi göstermesini bekliyor ki haksız da sayılmaz. Tek başına ABD’deki bir banka hesabından ABD borsalarına yatırım yapma imkânı için bile kullanılabilir. Bu noktada Robinhood’un yolundan giden Midas adlı Türk girişiminin yakında ABD borsalarında komisyonsuz işlem yapma fırsatı sunacağını da hatırlatayım.

 

ABD’nin finansal yaptırımlarına tabii ülkelerden hesap açılamayacağını söyleyelim ama elbette Türkiye bu ülkelerden biri olmadığı için bizim adımıza bir engel teşkil etmiyor.

Zenus, dışarı kredi vermeyeceğini dolayısıyla müşterilerinin istedikleri zaman paralarını sorunsuz çekebileceğini paylaşıyor. Toplayacağı parayı nakit veya nakit eşdeğeri enstrümanlarda tutacağını belirtiyor.

Gelir Modeli?

Zenus nereden para kazanacak diyebilirsiniz?

Abonelik ücretlerinden para kazanmayı hedefliyor ve bu ücret pek de az değil. Üyelik için e-postanızı bıraktıktan sonra göreceğiniz gibi ilk yıl için 600 dolar ile 1200 dolar arasında bir ücret söz konusu. Ama arkadaşlarınızı sisteme davet ettiğinizde bu ücretten tamamen muaf olmanız bile söz konusu.

50 Bin Kişi Sırada ama Öne Geçebilirsiniz

2021’in başında hizmet vermeye başlayacak olan Zenus, şimdiye dek 50 bin kişiden başvuru almış durumda. Sıraya ne kadar erken girip arkadaşlarınızı davet ederseniz o kadar ilerliyorsunuz. Şahsen ben yerimi aldım ve sizinle de paylaşmak istedim. Gelişmeleri paylaşmaya çalışacağım ama siz de Zenus Bank’ın blogunu, sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Bu arada Zenus’u araştırınca 1983’te Erivan’da doğan Mushegh Tovmasyan tarafından kurulduğunu öğrendim ki kendisi en azından şuradaki videoda finansal alanda bir veteran olarak tanımlanıyor.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

4 Comments

  • Yusuf Kaynar

    Modern bir saadet zinciri hikayesi. Network marketing her yerinden sırıtıyor. Bankacılık böyle yapılmaz. Güvenilir değil. Balon bir sistem.

      • Serkan

        Dostum bu sahtekarlara inanma lütfen, tek amaçları veri toplamak. İnsanların e-posta adreslerini toplamak için kurulmuş bir düzen bu. Dünya üzerinde hiçbir yasal bankanın ıslak imza olmadan hesap açtırma yetkisi yok. Transfervise gibi şirketler iban veriyor o farklı mesele.

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Tüm İş Araçlarının Yerini Alan Verimlilik Platformu Her iş için sadece Trello kullanmayı düşündükten…

Devamını oku

AddEvent, etkinliklerinizi daha geniş kitlelere yaymak için geliştirilen bir davet ve tanıtım aracı.…

Devamını oku

JumpStory, içerisinde milyonlarca stok fotoğraf, video, vektör ve ikonlar barındıran bir görsel içerik…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir. GirişimlerNet, Patreon destekçileri ve tanıttığını bazı girişimlerden gelir ortaklığı yoluyla gelir elde etmektedir.

Close Bitnami banner
Bitnami